Жуль Берн створив новий тип пригодницького роману — роман про науку та її безмежні можливості. Він показав себе винахідником не тільки щодо наукової фантастики, а й у доборі сюжетів, які відзначаються невичерпним розмаїттям, оригінальністю, новизною. Яскравим прикладом цього є найвідоміший твір письменника "Діти капітана Гранта".
Герої твору Жуля Верна — мандрівні вчені, винахідники, дослідники — завжди розумні, вольові, шляхетні люди. Вони не знають, що таке вагання, суперечності, сумніви. Обравши ціль, вони йдуть до неї, долаючи всі труднощі й небезпеки.
Герой роману "Діти капітана Гранта" безкорисливий лорд Гленарван разом із своїми вірними супутниками відправляється на пошуки нескореного шотландця Гранта, який мріяв про заснування на далеких островах колонії вільних людей. Члени експедиції — однодумці Гранта, тому назва роману символічна.
Сміливцям, що вірять в успіх своєї справи, під силу будь-які труднощі. Вони визволяють один одного з біди. Сильний приходить на допомогу слабкому. Дружба зміцнюється суворими випробуваннями. Злодії й негідники будуть покарані, справедливість переможе, мрія здійсниться. Цим пафосом пройнятий роман від першого до останнього рядка. Образи головних героїв виліплені так рельєфно, що запам'ятовуються на все життя.
Хто не знає неуважного дивака-вченого Жака Паганеля? Фанатик науки, "ходяча енциклопедія", він завжди поєднує серйозні роздуми із дотепними жартами і смішними вчинками. Йому притаманне нездоланне почуття гумору. Разом з тим він приваблює сміливістю, добротою, справедливістю.
Підбадьорюючи своїх супутників, Паганель не припиняє шуткувати навіть під час рішучих випробувань на межі життя і смерті.
Поруч із ним — шотландський патріот лорд Гленарван — робить усе можливе і неможливе, щоб розшукати невидимий слід свого вільнолюбного співвітчизника капітана Гаррі Гранта.
Сильним і мужнім характером, який розкривається у дії, загартовується у суворих випробуваннях, наділені юні герої Жуля Берна. Один з них — Роберт Грант. Для гідного сина відважного шотландця цілком природним є душевний порив — накликати на себе переслідування зграї вовків, щоб врятувати від загибелі своїх друзів.
Романи Жюля Верна служили справі цивілізації й поступу в усьому світі. На його творах виховувались покоління юних читачів. Окрилена наукою фантазія будила їхній розум для майбутньої діяльності. Вчені, винахідники, мандрівники з вдячністю згадують, що юнацьке захоплення романами Жуля Верна допомогло їм знайти своє покликання, а іноді давало поштовх до відкриття.