Коли ми бачимо перед собою гарну людину, то в перший момент відчуваємо захоплення її вродою. Однак рано чи пізно нам хочеться довідатися: чи такою ж красивою є душа цієї людини? Іноді з розчаруванням мусимо визнати, що твердження про невідповідність між зовнішністю та внутрішнім світом є правдивим. Це твердження надихало й надихає письменників усього світу писати твори, присвячені проблемі співвідношення краси й моралі. Головний персонаж роману відомого англійського письменника Оскара Уайльда Доріан Грей — емоційний, чутливий юнак, наділений природою надзвичайною вродою, людина високих почувань. "Його обличчя чимось викликало довіру... Бачилось — життєвий бруд ще не позначив його своїм тавром". І хіба дивно, що у світському товаристві Доріана приймають із захопленням, милуються ним, засипають компліментами, хочуть бути якнайближче до нього? Хіба дивно, що юнака лякає сама тільки думка про те, що врода зникне, зів'яне, мов її ніколи й не було? Невинними здаються слова головного героя твору, коли він бачить себе на майстерно виконаному портреті: "Якби це я міг лишатись повік молодим, а старішав — портрет!.. Я віддав би за це навіть саму душу!" Ці слова викликають лише поблажливий усміх і в друзів Грея, і в читача.
Автор майстерно веде сюжетну лінію далі — ми дізнаємося, що юнак уперше закохався, і його почуття взаємне. Дівчина, театральна акторка Сібіл Вейн, так само має красиву душу, як і її коханий. Доріан милується талановитою грою Сібіл на сцені, мріє якнайскоріше одружитися з нею. Та погано зіграна роль Джульєтти нищить його почуття. Він холодно відштовхує дівчину, яка не розуміє, що сталося.
- "Портрет Доріана Грея" (повний текст)
- "Портрет Доріана Грея" (скорочено)
- Чи можна назвати роман Вайльда інтелектуальним, філософським, психологічним, детективним? Доведіть свою думку. (та інші запитання)
Серце юної акторки не витримує зради, і вона тієї ж ночі вчиняє самогубство. А Доріан, вкотре вирішивши поглянути на свій портрет, із жахом бачить зміни на ньому: "Трепетливе й яскраве денне світло виказувало йому складку жорстокості біля рота так ясно, наче він дивився у дзеркало після того, як вчинив щось жахливе... Що ж би це означало?" Лише одне: бажання Грея виконано, портрет тепер буде змінюватися замість нього, а сам юнак залишатиметься привабливим. Спочатку це вжахнуло головного героя роману, однак потім, зрозумівши всі вигоди такого становища, він старанно ховає портрет у кімнаті нагорі, щоб ніхто, крім нього самого, не міг зазирнути у потаємні глибини його душі.
У читача виникає здогад: Оскар Уайльд за допомогою такої містичної складової сюжету показує нерозривний зв'язок між зовнішністю та внутрішнім світом людини.
Подальший моральний розклад Доріана Грея він не виписує детально, ми лише бачимо, як він веде розбещене, сповнене ницих учинків життя, як пожадливо наповнює свій будинок коштовними речами, який поганий вплив має на молодь.
Спливають роки, і репутація цього чоловіка давно небездоганна: усі порядні люди міста сахаються від нього, чесні люди не хочуть мати з ним ніяких справ, навіть гидують стояти поруч. Та справжню ницість життя Грея показано в епізоді, коли Безіл Холлуорд, автор портрета, уперше за багато років поглянув на свій витвір і побачив "бридотно вишкірене обличчя. Вираз портрета викликав лише презирство й огиду". Художник одразу зрозумів, яким насправді є той вродливий чоловік, який стоїть перед ним, за що одразу поплатився. Доріан Грей убиває автора полотна, і картина одразу "реагує" — руки в намальованого чоловіка стали червоними...
Автор роману "Портрет Доріана Грея" зачіпає у своєму творі не одне філософське питання, найголовніше з яких: чи існує взаємовплив краси та моралі? Існує, вважає Оскар Уайльд. Устами одного з персонажів, Безіла Холлоурда, він стверджує, що брехня, лицемірство, розпуста неодмінно лишають знак на зовнішності. І вражаюча різниця між вродою морально зіпсутого Доріана Грея та страхітливим, поораним глибокими зморшками обличчям на портреті є тільки підтвердженням цієї думки.