I. Брехт — засновник "епічного театру". (Бертольд Брехт — німецький драматург, режисер, засновник "епічного театру". Його творчість припала на першу половину XX ст. — на добу світових воєн. Його сміливі і правдиві твори викликали чимало дискусій, особливо на ґрунті ідейно-політичних баталій. У період між двома світовими війнами Брехт стає на позиції марксизму, поділяє погляди комуністів і розробляє концепцію "епічної драми". Він пише багато статей і виступає за створення нового сучасного театру, який поділяв на два види: драматичний ("арістотелівський") та епічний. На думку драматурга, театр має впливати не на почуття глядача, а на його інтелект. Брехт розробив основні засади епічного театру.)
II. "Матінка Кураж та її діти" — історико-алегорична драма.
1. Основні персонажі драми. (У центрі твору Брехта — німкеня Анна Фірлінг на прізвисько "Матінка Кураж", яка займається торгівлею їстівними Припасами та дрібними предметами солдатського вжитку. Зі своїм крамом вона супроводжує армію під час тридцятирічної війни (перша половина XVII ст.). У неї троє дорослих дітей — Ейліф, Швейцеркас і донька Катрін. Є ще один не менш важливий персонаж — армія, яка годує і збагачує матінку Кураж.)
2. Гра зі смертю чи жорстока правда війни? (Низка смертей у родині матінки Кураж розпочинається зі сцени ворожіння. Тоді маркітантка намалювала на пергаментних папірцях чорні хрести смерті для своїх дітей. Потім перемішала ті папірці у шоломі і жартома порівняла його з материнським черевом. Саме в цій сцені вперше прозвучали трагічні ноти і з'явилося передчуття біди. Використавши "ефект відчуження", Брехт зображує, як матінка Кураж одного за одним втрачає своїх дітей. Спочатку гине від вироку воєнного суду її старший сміливий син Ейліф. Ця смерть викликала у серці матері нетривале сум'яття. З її уст навіть зриваються прокльони, але це лише на мить, бо вона відразу заявляє: "Я не дам вам зробити так, щоб війна мені остогидла. ...Слабкі гинуть і в мирний час. Тільки війна краще за мир годує людей". Мабуть, так розмірковувало чимало простих німців — сучасників Брехта. За старшим сином гине молодший син матінки Кураж, рятуючи полкову касу. Війна забрала у маркітантки й єдину доньку Катрін — німу і надзвичайно добру дівчину. Вона загинула, рятуючи мешканців незнайомого міста: За Брехтом, у німоті Катрін втілена німота німецького народу, який не дає відсічі нацистам. І після загибелі своїх дітей матінка Кураж вперто продовжує свій бізнес.)
- "Матінка Кураж та її діти" (повний текст)
- "Матінка Кураж та її діти" (скорочено)
- Поясніть, проти чого виступає Брехт у драмі "Матінка Кураж та її діти". (та інші запитання)
3. Драма-засторога, драма-пророцтво. (Драма Б. Брехта була написана напередодні Другої світової війни і стала справжнім пророцтвом — одним із небагатьох в історії художньої літератури XX ст. У ній автор показав, яка доля очікує на Німеччину, якщо та зважиться на завойовницький похід.
Пророцтво збулося. Через шість років по тому ідея Завоювати Європу завершилася крахом, а на війні Німеччина втратила мільйони своїх синів і лежала в руїнах. У своїй п'єсі, змальовуючи давні події, Б. Брехт спробував застерегти своїх співвітчизників від неминучої катастрофи. Автор навмисне зробив так, що матінка Кураж так і не прозріла. Вона тягне свого візка, промовляючи: "Треба знову торгівлю налагоджувати". Фатальна помилка Кураж у тому, що вона вбачає у війні джерело життя, а не смерті. Вона так прагнула прогодуватися війною, та вийшло так, що, за словами фельдфебеля, вона сама годувала війну своїм "приплодом". За задумом Брехта, драма розрахована не на почуття глядача, а на його активну розумову діяльність, на осмислення подій і явищ.)