Назар Стодоля. Центральна дійова особа п'єси. Сміливий, рішучий козак, який уміє постояти за своє щастя. Назар обізнаний у військовій справі, багато знає про Наливайка, Остряницю, татар, турецьку землю. Він відвертий, вимогливий до себе, здатний на самопожертву. Характер Назара найкраще вимальовується тоді, коли він розуміє, що Кичатий ошукав його та Галю. У цій ситуації Назар поводиться статечно, поважаючи батьківські традиції, старших. Водночас він залишається пристрасним, безкомпромісним, сповненим почуття людської гідності. У важкий для себе момент Назар звертається до громади, що є найкращим підтвердженням його поваги до усталених відносин, які беруть свій початок з давніх-давен. Назар не мислить свободи без совісті та честі – найважливіших людських якостей. Свобода, заплямована безчестям, втрачає свій сенс та принадність.
Гнат Карий. За свого побратима готовий іти у вогонь і воду. Йому притаманні енергія, гумор, кмітливість і рішучість. Гнат цінує дружбу, вміє зорієнтуватися у будь-якій ситуації, зневажливо ставиться до багатіїв і крутіїв, має авторитет серед козаків і жінок. У вирішальні моменти Гнат приходить на допомогу другові, готовий вбити Хому, віддати також своє життя, щоб Назар і Галя були щасливі.
Галя. Донька сотника, яка покохала молодого козака Назара Стодолю і не уявляє свого щастя в парі з іншою людиною. Галя – життєрадісна, простодушна дівчина, благородна душею. Безтурботна й довірлива, вона швидше серцем, ніж розумом, збагнула, що через батьків намір видати її заміж за полковника може стати нещасливою. Галя прагне волі в своїх почуттях і діях. Ні багатство, ні сите життя не приваблюють її. Чесність, безпосередність, справедливість – провідні риси вдачі цієї дівчини-українки. Галя обізнана у народних звичаях та обрядах, шанує працю і не цурається її, сперечається з батьком і водночас любить і поважає його. Образ Галі подано у творі в позитивному руслі, вона життєрадісна і простодушна, жорстокі, деспотичні обставини ще не зруйнували благородства її душі, не покалічили найкращих людських почуттів, не затьмарили чистоти її серця. Вона всьому вірить, в усьому хоче бачити тільки добро, великодушність. Спочатку вона весела, по-дитячому жартівлива, наївно вірить у можливість здобути своє щастя. З розвитком драматичної боротьби Галя мужніє, стає рішучішою. Правда життя навчає її не чекати свого щастя, а боротись за нього. Дівчина стає сміливою, гордою, сильною.
- Назар Стодоля (повний текст) ▲ читається приблизно за годину
- Назар Стодоля (аналіз, паспорт твору)
- Назар Стодоля (скорочено)
- Назар Стодоля (шкільні твори)
- Як Стеха ставиться до рішення хазяїна видати заміж? Що вона вирішила вдіяти? (та інші запитання)
- Біографія Тараса Шевченка
Хома Кичатий. Батько Галі. Бачачи наполегливість доньки, планує діяти таємно й підло: заслати сватів від полковника, а сказати, що від Назара. Кичатий – людина нікчемна, яка заради власної кар'єри готова позбавити щастя власної дитини. Сенс життя його – збагачення й здобуття полковничої булави. Для досягнення своєї мети він готовий на підступні й підлі вчинки як щодо рядових козаків, так і щодо власної дочки. Сотникові протиставляються постаті Назара Стодолі й Гната Карого. Кичатий постає хитрим, підступним, здатним до шантажу, будь-що оцінює, вимірює, зважаючи на матеріальне.
Стеха. Користолюбна посередниця, яка думає лише про свою вигоду. Рішуча, винахідлива, вміє вправно господарювати, обізнана у людському характері, відстоює справедливість на свою користь. Ця жінка улеслива, хитра, корислива. Стеха є породженням антигуманного устрою, пристосуванка, яка готова служити всім, хто заплатить за послугу, не дотримуючись ніяких морально-етичних принципів. Вона вловлює нещирість Хоми у ставленні до себе, тому принагідно готова помститися йому. Хома Кичатий поза очі називає її "дияволом", остерігається, щоб його не одурила, хоче використати її, щоб допомогла поріднитися з полковником і одночасно зневажає. Стеха прагне оженити на собі сотника, але Хома виявляє певну підступність і цинізм щодо неї, в очі обіцяє взяти за дружину, а поза очі зневажає через соціальну нерівність. Бездуховність та користолюбство ріднить Хому і Стеху.