Жанр. Сентиментально-реалістична повість.
Час створення. 1833 рік.
Автор. Григорій Квітка-Основ'яненко (1778-1843) — український письменник і драматург.
Тема. Зображення життя українського селянства в першій половині ХІХ ст. та історії кохання Марусі й Василя.
Проблеми. Доля людини, короткочасність людського щастя, суспільні перешкоди на шляху до щастя простої людини, батьки і діти, віра в Бога, соціальна нерівність.
Ідея. Оспівування глибоких почуттів людини з народу, багатства її душі.
Композиція і сюжет твору
В основу фабули повісті покладено історію ідеального, але драматичного кохання молодих людей — Марусі й Василя, на перешкоді до щастя яких стоять соціальні умови. Конфлікт відбиває реальні життєві явища своєї доби і набуває соціально-побутового змісту. Заможний селянин Наум Дрот відмовляється дати згоду на шлюб своєї дочки з бідним міським хлопцем-сиротою, якому загрожує 25 років рекрутчини. Люблячого батька лякає злиденна доля жінки-солдатки. Василь бачить один вихід: відкупитись від лихої солдатчини, найняти замість себе іншого ("найомщика"), а тому йде на заробітки. Сумуючи за коханим, Маруся ходить у бір до озера, біля якого зустрічалась з Василем, застуджується і помирає. Тим часом Василь поспішає із заробітків до милої, але потрапляє на її похорон.
Повість не поділяється на глави. Умовно в ній можна визначити 3 частини: позасюжетний вступ (роздуми автора про сенс життя людини), сюжет, моралізаторські висновки (епілог з повчальними настановами). Сюжет розгортається класично лінійно і в хронологічній послідовності. У ньому наявні всі сюжетні вузли:
Експозиція. Знайомство з Наумом Дротом та його дружиною. Розповідь про народження й дорослішання Марусі, докладна характеристика особистості героїні.
Зав'язка. Знайомство Василя з Марусею на сільському весіллі, зародження їхніх почуттів.
Розвиток дії. Випробування закоханих, подолання різних перешкод.
- Маруся (повний текст) ▲ читається за 3 години
- Маруся (аналіз, паспорт твору)
- Маруся (характеристика та аналіз героїв)
- Маруся (скорочено)
- Маруся (шкільні твори)
- Назвіть героїв повісті "Маруся". Про що цей твір? (та інші запитання)
- Біографія Григорія Квітки-Основ'яненка
Кульмінація. Смерть Марусі. Василь боляче переживає втрату, думає про самогубство. Доля приводить його до монастиря, він стає ченцем.
Розв'язка. Смерть Василя.
Сюжет твору пронизаний мотивами фольклорних пісень і балад про трагічне кохання, яскраво й рельєфно постають національні звичаї, традиції, обряди. Наявні ліричні відступи оповідача, його моральні повчання, докладні описи природи, народних свят, обрядів, одягу.