Літературний рід: інтимна лірика.
Жанр: ліричний вірш (пісня).
Напрям: модернізм (умовно).
Течія: неоромантизм.
Система віршування: силабо-тонічна.
Віршовий розмір: 4-стопний анапест
Римування: перехресне (абаб).
Строфа: чотиривірш (катрен) із двовіршем (рефреном, приспівом).
Провідний мотив, мотиви: материнської любові й рушника як символу життєвої дороги.
Тема: рушник, вишитий матір'ю й подарований сину на щастя й долю.
Ідея: найщиріша синівська подяка матері; возвеличення простої й водночас великої материнської любові.
Композиція: мати проводжає сина в дорогу й дає на щастя рушника, який буде супроводжувати сина на життєвій дорозі й нагадувати про "все знайоме до болю" — матір, батьківщину, дитинство, розлуку.
Художньо-стильові особливості: сповідь-спогад ліричного героя, у якій матір дарує синові вишитий рушник як символ життєвої дороги. Рушник пов'язаний із життєвою долею ліричного героя і з образом його матері. Цей образ — символ чистоти і любові, матері-берегині, яка дала життя, формувала почуття, творила людину. Ліричний герой поезії дуже тепло згадує свою матір.Автор цим твором порушує питання дитинства, а також прощання з батьківською хатою та материнську тривогу за долю власної дитини.
- Пісня про рушник (повний текст) ▲ читається менше, ніж за хвилину
- Пісня про рушник (скорочено)
- Пісня про рушник (шкільні твори)
- Яка роль повтору в творі "Пісня про рушник"?
- Біографія Андрія Малишка
Форма вірша має значну кількість повторів, що наближає його до пісні.
Тема матері — наскрізна в поезії А. Малишка. Усе найдорожче, найрідніше, найсвятіше у нього пов'язане з образом матері, яка навчила добра, краси, любові до людей. "Пісня про рушник" — це данина подяки й любові народного поета священній пам'яті Матері.
Художні засоби, стилістичні фігури: епітет; порівняння; символ; персоніфікація; інверсія; повтор із градацією; анафора "і" (14 рядків із 18).
Образи та символічні образи: людей: ліричний герой — вдячний і люблячий син; мати — людина душевної краси й величі; природи: дорога, зоря, росяниста доріжка, зелені луги, солов'їні гаї, тихий шелест трав, щебетання дібров; предметів і явищ: рушник, проводжання в дорогу; ласкава усмішка, засмучені очі; дитинство, розлука, материнська любов.
Символічні образи: рушник (символ материнської любові, синівської вдячності, життєвої дороги); мати (символ і матерів, і Батьківщини).
Примітки та корисна інформація: Композитор Платон Майборода написав музику до цієї поезії. Виконавців твору було багато, зокрема Дмитро Гнатюк, Олександр Таранець, гурт "Чарівна", Ірина Сказіна, Олександр Малінін, Квітка Цісик та ін.