Всеволод Нестайко — Тореадори з Васюківки (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Пригодницькі повісті.

Час створення. 1963-1970. У 2004 році була видана виправлена редакція книги, де автор вилучив ідеологічні радянські нашарування, вилучив деякі застарілі деталі незрозумілі сучасному читачеві та додав нові сюжетні лінії.

Автор. Всеволод Нестайко (1930-2014) — відомий український дитячий письменник.

Тема. Зображення пригод двох найкращих друзів.

Проблема. Стосунки дорослих і дітей,

Ідея. Уславлення дитячої кмітливості, винахідливості, дружби, розуміння почуття гумору та засудження необдуманих вчинків.

Композиція і сюжет твору

Своєрідністю композиції є те, що трилогія "Тореадори з Васюківки" складається з трьох пригодницьких повістей: "Пригоди Робінзона Кукурузо", "Незнайомець з 13-ї квартири", "Таємниця трьох невідомих". Кожна повість складається з розділів.

Сюжет першої частини "Надзвичайні пригоди Робінзона Кукурузо та його вірного друга і однокласника Павлуші Завгороднього в школі, дома та на безлюдному острові поблизу села Васюківки"

Експозиція. Знайомство з Явою і Павлушею під час того, як вони закопують яму на метро, розповідь про бій биків, порятунок Собакевича.

Зав'язка. Хлопці підслуховують розмову Бурмила і Книша і вирішують викрити їх.

Розвиток дії. Друзі їдуть з класом у Київ, туди їдуть також Бурмило і Книш, хлопці слідкують за ними, чоловіки купують ласти для підводного плавання і маску з трубкою. Пригоди з глобулусом. Ява не з'являється на екзамен, бо слідкує за Бурмилом і Книшем у плавнях. Хлопцеві призначають переекзаменовку. Трагедія в кукурудзі. Ява перебирається жити на безлюдний острів у плавні. Знайомство друзів з київськими піонерами.

Кульмінація. Ява і Павлуша вночі вирушають ловити Бурмила і Книша, їм на допомогу приходить дід Варава.

Розв'язка. Хлопці з дідом ловлять Книша, який хотів вночі викрасти глобулус. Книш також зізнається, що шукав у плавнях спирт, який лишили німці під час Другої світової війни. У клубі відбувається товариський суд над Книшем, Ява і Павлуша переживають хвилину слави.

У першій повісті В. Нестайко використовує екскурси в минуле, які дозволяють читачу дізнатися більше. Це розповідь про Папушину рушницю; розповідь Павлуші про те, як подружився з Явою.

Сюжет другої частини "Незнайомець з тринадцятої квартири, або Злодії шукають потерпілого"

У цій повісті наявне обрамлення (включеність одного сюжету в інший): Павлуша розповідає про те, як організував театр у рідному селі і що з цього вийшло, а в середину цієї розповіді вставлено розповідь про їхні з другом пригоди в Києві).

Експозиція. У Васюківці шкільний театр, який придумав організувати Ява, показує "Ревізора" Гоголя. Друзі не вивчили слова, тому втекли зі сцени під час вистави, на яку зібралося все село. … А почалося все з Києва. Друзі приїжджають літом у Київ на цілий місяць до Павлушиних дядька і тітки. З хлопцями відбувається ряд пригод: випадок у метро, Ява поспішає на побачення.

Зав'язка. На пляжі хлопці стають випадково власниками годинника одного актора і будь-що хочуть повернути річ, щоб не бути крадіями.

Розвиток дії. Друзі починають пошук актора. Під час пошуків заводять нові знайомства: зі старим актором Максимом Валер'яновичем, зі своїм однолітком Будкою та іншими київськими хлопцями. Ява і Павлуша відвідують Кіностудію імені Олександра Довженка. Їх запрошують зіграти у фільмі епізодичні ролі. За цей час у хлопців викрадають годинник.

Кульмінація. Ява і Павлуша вирушають вночі на зустріч з викрадачами годинника.

Розв'язка. Хлопці повертають собі годинник, а на зйомках у фільмі зустрічають незнайомця з 13 квартири і віддають пропажу. Згодом хлопці дізнаються, що у фільмі, в якому вони знімалися, їх не буде, бо епізод вирізали… На щастя, інші діти врятували виставу Гоголя, а наші герої відчувають величезний сором.

У цій частині автор додає у сюжет додаткові елементи: сон Павлуші; розповідь про Васюківку, коли туди приїздили археологи і шукали сліди козаків, а Ява і Павлуша ходили вночі на цвинтар викопувати шаблю.

Сюжет третьої частини "Таємниця трьох невідомих, або Повість про те, як посварилися Іван Васильович з Павлом Денисовичем і що з того вийшло"

Зав'язка. Ява і Павлуша сваряться через Гребенючку. Ображений Ява вирішує дружити з Антончиком Мацієвським.

Розвиток дії. Ява вирішує сфотографувати привид на Горбушиній могилі, краде фотоапарат у Бардадима, робить омріяне фото, тріумфує, але виявляється, що це ніякий не привид. Таємниця трьох невідомих, конфлікт між друзями стає ще більшим.

Кульмінація. У селі стихійне лихо, Ява і Павлуша беруть участь у рятувальній операції. У Павлуші вивих ноги і висока температура

Розв'язка. Через два тижні Павлуша одужує; хлопці нарешті дізнаються, хто ті три невідомих, які писали їм листи; Галина Сидорівна виходить заміж.

Тут теж наявні елементи, які доповнюють сюжет: сон Яви про діда Салимона і привид; легенда про Горбушину могилу.