Жанр. Історична повість.
Час створення. 1833-1842. Повість вперше надрукована в 1835 р. твір мав дві суттєво відмінні редакції.
Автор. Микола Гоголь (1809-1852).
Тема. Зображення боротьби українського народу проти національного, релігійного та соціального поневолення в 17 ст.
Ідея. Уславлення козацтва як захисника інтересів українського народу, заклик любити свою батьківщину, бути патріотами.
Проблеми. Патріотизм, благородство, сміливість, кохання, вірність і зрада.
Композиція і сюжет твору
Сюжет повісті розвивається однолінійно. Оповідь розпочинається з епізоду зустрічі Тараса Бульби зі своїми синами Остапом й Андрієм, які повернулися додому після навчання в Києво-Могилянській академії. Прагнучи зміцнити чоловічі характери синів, батько на наступний день вирушає з ними на Запорозьку Січ. Молоді козаки вивчають там звичаї та побут козацтва, тренуються в мистецтві володіння зброєю. Згодом козаки вирушають на поляків, оточують польське місто Дубно і тримають його в облозі. Одного разу вночі до Андрія приходить татарка – служниця польської панночки, у яку він закохався, ще навчаючись у Київській академії. Піддавшись своїм почуттям, юнак переходить на бік ворога. Коли Тарас Бульба дізнається про це, то вирішує помститися синові-зраднику. Під час воєнної сутички козаків з польськими військами Тарасові побратими заманюють Андрія до лісу – й батько вбиває свого сина. Дізнавшись, що на Січ напали татари й забрали в полон козаків, отаман залишає частину війська під фортецею, а сам вирушає визволяти товаришів із неволі. Поляки скористалися ослабленням військової сили козаків і напали на них. У виснажливому бою в полон потрапив Остап і тяжко був поранений Тарас. Видужавши, старший Бульба пробирається в Дубно, щоб визволити свого сина. Але було запізно – Остапа карають на смерть. Вороги спалюють на вогні також Тараса.
Особливість композиції повісті – це наявність у ній значної кількості позасюжетних елементів. Це пейзажі, інтер'єр Тарасової оселі й картини побуту на Запорізькій Січі, спогади Бульби про свою козацьку молодість, а також спогади Андрія про його знайомство в Києві з дочкою польського воєводи. Позасюжетні елементи покликані створити правдиву панораму українського життя, на тлі якого розгортаються події. Мальовничі описи природи у творі слугують для розкриття характерів героїв, вираження авторських ліричних почуттів.
- Тарас Бульба (повний текст) ▲ читається за один вечір
- Тарас Бульба (характеристика та аналіз героїв твору)
- Тарас Бульба (скорочено)
- Тарас Бульба (шкільні твори)
- У чому виявляється вплив фольклору в тексті повісті? (та інші запитання)
- Біографія Миколи Гоголя
Розповідь у повісті веде оповідач – пристрасний патріот своєї батьківщини. Чимало епізодів твору характеризуються ліризмом, що виражається в частих окликах оповідача, його зверненні до героїв, у ліричних відступах автора.
Точних історичних дат у повісті М. Гоголь не визначив. Події відбуваються між 1596 і 1641 рр. Розпочинаються вони після прийняття Берестейської унії, яка спричинила національно-релігійне українсько-польське протистояння, а завершуються приблизно в 1641 р. після смерті гетьмана Остряниці. Через сім років потому розпочалася Визвольна війна українського народу проти польського поневолення під проводом Богдана Хмельницького (1648–1654). Наслідком українсько-польської війни стало приєднання частини українських земель до складу Московського царства.
Композиційно повість поділено на 12 глав.
Повість "Тарас Бульба" – історично-художній, а не художньо-історичний твір, тобто автором не виведена історична особа, відсутня конкретна історична подія, а є лише історичні тло й колорит козацької доби, для багатьох поколінь українців Тарас Бульба уявно постає реальним героєм – настільки правдиво художньо відтворив козацький характер Микола Гоголь
Експозиція. Колишні бурсаки Остап та Андрій повертаються в батьківський дім. Хлопці закінчили своє навчання в Київській академії, тож тепер на них чекає нова, більш сувора школа. Тарас Бульба вирішує наступного ж дня везти синів на Січ, вони вирушають в дорогу. Розповідь про історичні обставини, на тлі яких відбуватимуться події.
Зав'язка. Дізнавшись про безчинства, які чинять польські ксьондзи та шляхтичі на українських землях, і про жорстоку розправу над гетьманом і полковниками, козаки виступають у похід. Серед козаків – Тарас Бульба і його сини.
Розвиток дії. Основні воєнні події розгортаються біля міста Дубно, у якому укріпився чисельний польський гарнізон. Довготривала козацька облога спричинила голод серед міських жителів. До Андрія по допомогу звертається дочка польського воєводи, у яку хлопець закохався ще в часи свого шкільного навчання. Андрій пробирається до міста й переходить на бік ворога. Поки козаки борються за Дубно, на Січ нападають татари. Козаки діляться на дві частини, одна залишається під містом, інші поспішають на допомогу козакам, яких взяли в полон татари.
Кульмінація. Кульмінаційних моментів у повісті декілька: помирає від батькової руки зрадник Андрій, гине від страшних тортур у Варшаві полонений Остап.
Розв'язка. Загибель Тараса Бульби, якому все таки вдалося помститися за Остапа.