Жуль Верн — П'ятнадцятирічний капітан (характеристика та аналіз героїв твору)

Аналіз твору

Дік Сенд. Головний герой твору. Новачок на "Пілігримі". Хлопець мав 15 років, був вихованцем дитячого будинку. Ім'я "Дік" — скорочене від "Річард" — дано сироті на честь жалісливого перехожого, який підібрав його через 2-3 дні після народження, а прізвище було на згадку про місце, де його знайдено, — на ріжку піщаної коси Сенді-Гук. Дік Сенд був середній на зріст, міцно збудований, чорнявий, із синіми рішучими очима. В 15 років хлопець уже міг приймати рішення і доводити до кінця свої задуми. В 4 роки він навчився читати, писати й рахувати. Діка змалку вабило море, і у 8 років він пішов юнгою на корабель. Капітан Халл помітив Діка Сенда, коли той був юнгою на борту одного торгового судна. Моряк заприятелював із цим славним відважним хлопцем, а згодом відрекомендував його Джеймсові Уелдону. Уелдон зацікавився сиротою і віддав хлопчика до школи в Сан-Франціско. І от нарешті новачком-матросом Дік ступив на борт "Пілігрима". Хлопець був безмежно відданий родині Уелдонів, котра стільки зробила для нього. Кілька років місіс Уелдон була йому за матір, а малого Джека він любив, мов рідного брата.

Дік Сенд є ідеальним героєм, про нього можна сказати: чесний, розумний, відданий, справедливий, рішучий, сильний, відповідальний, сміливий. У нього сильний, цілісний, вольовий характер, який розкривається у вчинках, у ставленні до інших людей, до оточуючого світу.

Геркулес. Один із п'ятьох врятованих темношкірих з "Вальдека", чоловік 25-30 років, велетень, сильний і дужий. Саме завдяки Геркулесу не загинув Дік Сенд під час своєї страти. Також Геркулес рятує місіс Уелдон і Джека, перевдягнувшись і зігравши перед тубільцями роль мгангги. Як і в образі Діка Сенда, у образі Геркулеса втілено усі найкращі риси справжнього героя. Геркулес сильний, сміливий, завжди готовий допомагати друзям, проявляє винахідливість, потяг до знань, любов до дітей. Герой готовий на самопожертву, хоч йому вдається втекти від тубільців, він не тікає, а повертається, щоб допомогти друзям. Геркулес зовсім не пишається своїми заслугами, він скромний на вдачу і сором'язливий. Геркулес був усією душею відданий маленькому Джекові, Діку і місіс Велдон.

Місіс Уелдон. Дружина власника "Пілігрима", жінка років 30-ти, хоробра, розумна, безстрашна. Заради свого 5-річного сина Джека терпить усі незручності тривалої подорожі Африкою, завжди підтримує Діка Сенда і вірить у нього. У часи відчаю жінка звертається в молитвах до Бога. Місіс Уелдон, потрапивши у руки работорговців, хочуть продати разом з сином її ж чоловіку. Жінка прагне врятуватися сама, бо не хоче піддавати ризику життя свого чоловіка, який має приїхати для викупу в Анголу. На щастя, місіс Уелдон і Джека рятує Геркулес, вони щасливо добираються в США. Героїня є втіленням самовідданої материнської любові, відваги, доброти, рішучості.

Капітан шхуни-брига "Пілігрима" Халл. Досвідчений мореплавець, мав команду, яка складалася з 5 матросів і 1 новачка. Капітан Халл полював на смугачів, хоч останнім часом це ставало чимраз важче, бо кити траплялися чимдалі рідше. Капітан Халл з повагою ставиться до місіс Уелдон і намагається створити на шхуні найкращі умови для неї і її сина. Також капітан жалкував, що не мав часу зібрати достатньо відомостей про минуле Негору, адже у свою команду бере перевірених людей. Капітан гине під час невдалого полювання на смугачиху.

Негору. Кок на "Пілігримі", який виявляється работорговцем. Цей чоловік був мовчазний, тримався від команди осторонь, однак працював бездоганно. Негору мав десь 40 років, був чорнявий, сухорлявий, моторний, середній на зріст. Він ніколи не говорив ні про своє минуле, ні про свою родину. Саме Негору зробив непомітно усе так, щоб шхуна відхилилася від правильного курсу на цілих 45 градусів і прибула до Африки. Там він знайшов знайомого работорговця Гарріса і захопив за допомогою тубільців усіх пасажирів "Пілігрима". Негору — це зла, жорстока людина, яка за свої погані вчинки отримує заслужену кару — смерть від зубів Дінго.

Гарріс. Цього чоловіка зустрічають пасажири "Пілігрима", коли опиняються на суші після аварії шхуни. Вони ще не здогадувалися, що Гарріс — приятель Негору. Американець Гарріс був середнього зросту, міцно збудований чоловік років під 40. Мав жваві очі, посріблені сивиною чуприну й бороду, засмагле, аж чорне, обличчя. Гарріс завів наших мандрівників углиб Африки, щоб продати їх. Він ставиться до людей, як до товару. Це підступна, корислива, бездушна людина. Гарріс гине від руки Діка Сенда.

Бенедікт – кузен місіс Уелдон, славний чолов'яга років 50-ти. Та, незважаючи на цей вік, було б необачно відпустити його кудись самого. Він був довгий, сухорлявий, мав велику кудлату голову і золоті окуляри. Чоловік не міг дати собі ради в найбуденніших життєвих справах. Однак він мав добре серце й завжди виявляв готовність зробити людям якусь послугу. Все своє життя він присвятив вивченню різних комах, бо був ентомологом.

Том, Бет, Остін, Актеон, Геркулес — темношкірі, яких врятувала з напівзатопленого судна команда "Пілігрима". Найстаріший із темношкірих, Том, якому було 60 років, розповів, що їхній корабель, який плив з Мельбурна, зіткнувся з іншим 10 днів тому. Поки темношкірі піднялися на палубу, там уже нікого не було. Всі врятовані темношкірі були вільними і поверталися додому у штат Пенсільванія. 3 роки вони працювали у Південній Австралії і, заробивши грошей, хотіли вернутися додому. Том був товаришам за старшого. Решта темношкірих були молоді люди 25-30-ти років. Бет доводився сином старому Томові. Всі четверо — гарно збудовані, дужі хлопці. "Пілігрим" вчасно прийшов їм на допомогу, бо у темношкірих закінчилась їжа і вода. Після загибелі капітана Халла і 5-ти матросів темношкірі усіляко допомагали Діку Сенду. Згодом вони потрапили у рабство, та у кінці твору містеру Уелдону вдається розшукати їх і повернути додому.