Вальтер Скотт — Айвенго (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Історичний роман.

Час створення. 1819 р.

Опубліковано. 1820 р.

Автор. Вальтер Скотт (1771-1832) – шотландський письменник.

Тема. Зображення історії Англії ХІІ ст., протистояння корінного саксонського населення норманам, що завоювали Англію в ХІ ст.

Ідея. Утвердження думки про необхідність подолання протистоянь і досягнення згоди основних суспільних сил; оспівування благородності, сміливості і справедливості демократичного короля та його прихильників.

Проблеми. Добро і зло; справедливість і підступність; душевна краса і моральна ницість; дружба і кохання; правда і брехня; вірність і зрада; влада.

Композиція і сюжет твору

У складному за будовою сюжеті роману наявні чотири основні лінії. Перша – історія кохання Айвенго й Ровени. Це – розповідь про лицаря, який своєю звитягою прокладає шлях до одруження з Прекрасною Дамою. Друга лінія – політична: її втілено в зображення боротьби за трон між королем Річардом Левове Серце та його братом принцом Джоном. Третя лінія пов'язана з образом красуні Ребеки, яка стала жертвою переслідувань лицаря де Буаґільбера. За допомогою цієї лінії письменник викриває жорстокі звичаї та забобони середньовічної доби. Зрештою, четверта лінія розповідає про життя лісових розбійників.

У романі ожило історичне минуле Англії – доба Середньовіччя: 1194 рік – повернення короля Річарда Левине Серце до Англії. На престолі – його брат принц Джон, на чолі з яким нормани заволоділи англосаксонськими землями. Саксонці не могли змиритися з участю підкорених, не могли вибачити втрату своїх маєтків і жорстокого знищення співвітчизників. Конфлікт твору розгорнувся між двома ворогуючими таборами. В основу роману покладено традиційне для В. Скотта переплетіння любовної і політичної інтриг. У центрі розповіді перебувала закохана пара – лицар Айвенго та леді Ровена, доля і благополуччя яких повністю залежало від розвитку історичних подій. Герой діяв на тлі історичних подій, він був відданий кодексу честі, у будь-якій ситуації поводився відповідно до почуття обов'язку й зберігав вірність прекрасній коханій.

Події у романі розвиваються дуже швидко й непередбачувано. Стрімка зміна художніх просторів, мотиви мандрівки та руху, надання переваги дії, а не описовості – усе це створює динамізм.

Експозиція. Опис місця і часу подій, розповідь про ворожнечу саксів і норманів.

Зав'язка. Пріор Еймер та лицар Бріан де Буаґільбер з допомогою прочанина дісталися до помешкання Седріка Сакса.

Розвиток дії. Прочанин попереджає єврея Ісака про небезпеку, а той віддячує. Лицарський турнір в Ашбі де ла Зуш. Лицар, Позбавлений Спадщини, (таємничий прочанин) переміг Бріана де Буаґільбера з допомогою Чорного Лицаря. Ровена впізнає у Лицареві, Позбавленому Спадщини, Айвенго. Нормани на чолі з Морісом де Брасі і Бріаном де Буаґільбером беруть у полон саксонців: Седріка, Ровену, Ісака, Ребеку, пораненого Айвенго. Локслей штурмує замок Фрон-де-Бефа, щоб звільнити Седріка та його супутників. Де Брасі прохає руки леді Ровени, а де Буаґільбер розповідає про свої почуття Ребеці. З допомогою Чорного Лицаря заручників звільнили, замок спалено. Де Буаґільбер викрадає Ребеку, суд над нею. Бріан де Буаґільбер готовий втратити своє славетне ім'я, якщо Ребека погодиться бути з ним. Принцу Джону не вдається позбутися короля Річарда. Ательстан відмовляється від шлюбу з Ровеною заради Айвенго.

Кульмінація. Айвенго з'являється на бій з Бріаном де Буаґільбером, щоб врятувати Ребеку.

Розв'язка. Смерть Бріана. Ребека з батьком рятується. Седрік погодився на шлюб Ровени й Айвенго. Ребека прощається з Ровеною.