Жанр. Повість-казка.
Час створення. 1818 рік.
Вперше видано. 1919 рік.
Автор. Ернст Теодор Амадей Гофман (1776-1822) – німецький письменник.
Тема. Зображення фантастичних і незвичайних подій на реальному соціальному тлі; протистояння філістерів та ентузіастів.
Ідея. Засудження суспільства, яке вірить у брехню і втратило ціннісні орієнтири.
Проблеми. Високе і прекрасне та приземлене і потворне; буденність і мрія; влада і гроші; добро і зло; кохання; освіта; мистецтво; батьки і діти.
Композиція і сюжет твору
Події новели розгортаються в маленькому казковому князівстві Керепес, яке за давніх часів князя Деметрія було притулком фей та чарівників. За правління князя Деметрія "ніхто не відчував його влади, і всі були тим дуже вдоволені". Цей природний стан речей порушив наступник Деметрія князь Пафнутій. Новий князь вирішив "цивілізувати" народ і "ввести освіту", чим зруйнував гармонію дійсності й казки. Очолив реформи камердинер Пафнутія, який убачав своє завдання в тому, щоб "вигнати з країни всіх людей небезпечних настроїв", а також "вирубати навколишні ліси, зробити річку судноплавною, розвести картоплю" тощо. Напевне, тільки в такій "освіченій" країні й міг з'явитися феномен Цахеса. Потворний малюк Цахес отримав у подарунок від доброї феї Рожабельверде три чарівні золоті волосини, завдяки яким він міг привласнювати зроблене іншими людьми. Він блискавично зробив кар'єру, завоювавши прихильність князя. У нього, огидного карлика, закохалася чарівна донька Моша Терпіна Кандіда. Ордени й багатство Цахеса затьмарили розум людям. Міщани-філістери наче не помічали моральну й фізичну потворність таємного радника, а згодом міністра Цинобера. Справжнє обличчя Цахеса бачили лише люди талановиті й чесні, "щасливці, обдаровані внутрішньою музикою". Це студент Бальтазар, канцелярист Пульхер, музикант і композитор Сбіока. Вони перші страждали від чар маленького потвори та нічого не могли вдіяти проти всесильного перевертня. Допомогло відновити справедливість лише чарівне втручання доктора Проспера Альпануса. Брехливість і лицемірство, що заповнюють життя персонажів, зовсім не казкові. У житті, на жаль, часто буває, що розумних і талановитих людей переслідують, вони злидарюють у той час, як нездари обіймають високі посади та розкошують. Казка про крихітку Цахеса закінчується щасливо, як це й повинно бути в казках. Мрії студента Бальтазара збуваються, він одружується з Кандідою й оселяється разом із коханою в чудовому маєтку за містом. Проте решта мешканців князівства продовжують жити у світі, де "без волі князя не може бути ні грому, ні блискавки", де князь та його дворяни "десь там, у залах, дуже мудро радять раду, тимчасом як простий люд у полі лише оре й сіє".
- Малюк Цахес на прізвисько Цинобер (повний текст) ▲ читається більше, ніж за 3 години
- Малюк Цахес на прізвисько Цинобер (характеристика та аналіз героїв твору)
- Малюк Цахес на прізвисько Цинобер (шкільні твори)
- Яке враження справили на вас заходи щодо запровадження освіти, запропоновані міністром Андресом? Як вони характеризують самого міністра, а також князя Пафнутія, який прийняв його пропозиції? (та інші запитання)
- Біографія Ернста Теодора Амадея Гофмана
Твір має такі особливості сюжетної побудови: значна кількість сюжетних розгалужень; відсутність головної сюжетної лінії, присвяченої малюкові Цахесу, незважаючи на те, що його ім'я автор виніс у назву твору; усі ключові елементи сюжету "Малюка Цахеса" (зав'язка, розвиток дії, кульмінація і розв'язка) відбуваються двічі: один раз у казковому світі, другий – у реальному. Як і годиться у справжньому романтичному творі, події в казковому світі є первинними, а події в реальному світі – вторинними.
Експозиція. Спекотного дня втомлена селянка Ліза жалілася на сина-потвору Цахеса. Йому виповнилося два з половиною роки, але він не ходив і не говорив.
Зав'язка. Коли зморена жінка заснула, повз неї і її сина, проходила панна фон Рожа-Гожа, яка виявила співчуття до бідної селянки. Вона взяла малого на коліна і почала долонею гладити його по голові, перетворивши волосся курдупля на чудові кучері.
Розвиток дії. Прокинувшись, селянка виявила, що її син має гарні кучері, вміє ходити і говорити. Місцевий пастор взяв малого на виховання. Історія панни, яка змінила долю Цахеса і яка виявилася феєю Рожабельверде. Студент Бальтазар та його друг Фабіан перші зустріли на околицях Керепеса Цахеса, який збирався стати студентом. Бальтазар закохався у дочку професора – Кандіду, і радів, коли зміг потрапити на чаювання до Моша Терпіна. Там був присутній і Цинобер, який присвоїв собі вірш Бальтазара про кохання соловейка до пурпурової троянди. Бальтазар зрозумів, що в усьому винні чари. Цинобер присвоює собі заслуги і таланти інших людей. Бальтазар зустрів дивного чоловіка і зрозумів, що той зможе допомогти. Кандіда закохалася у Цинобра, і батько збирався віддати її заміж за курдупля. Бальтазар і Фабіан відвідали доктора Проспера Альпануса, який пообіцяв допомогти. Тим часом Цинобер став першим міністром. Альпанус розповів Бальтазару, як перемогти Цинобера: слід вирвати його три вогненно-блискучі волоски і спалити. Також маг сказав, що покидає Керепес, а свій маєток лишає студенту.
Кульмінація. Зустріч Проспера Альпануса та феї Рожабельверде. У будинку Моша Терпіна, де саме відбувалися заручини Цинобра і Кандіди, Бальтазар вириває чарівні волоски потвори і кидає їх у коминок.
Розв'язка. Малюк Цахес після скандалу, не дуже розуміючи що ж сталося, непомітно дістався дому, а наступного дня трагічно загинув. Бальтазар одружився з Кандідою.