Сонце світило крізь шибку вікна, погойдувалося й вигравало сліпучими плямами на шовкових зелених гардинах, плигало по кімнаті веселими сонячними зайчиками, ніби дражнилося, кликало покинути все і гайнути на вулицю. Погортавши підручника з географії, Артем жбурнув книжку на стіл. Ну все, годі, хіба можна в такий погожий, весняний день сидіти за нудними уроками? Тим більше, сьогодні субота, попереду ще один вихідний, ще буде час! Та й вдома нікого… Батько вже тиждень як у відрядженні, а мама до вечора чергує в лікарні… Артем полюбляв залишатися вдома сам. Можна було зайнятися, чим завгодно – досхочу дивитися телевізор чи грати у комп'ютерні ігри, а то й поганяти м'яча з хлопцями у дворі… Він пригадав, як днями домовився з Микитою піти на ріку й пустити кораблика, якого недавно вони змайстрували на гуртку юного техніка. "Саме гарна нагода, ріка зараз повноводна й стрімка… А може, придумаємо з хлопцями ще щось цікавіше!" – з цією думкою схопив куртку й вибіг у двір.
Біля під'їзду старшокласник Руслан саме заводив свого мотоцикла.
– Привіт! Ну що, може, махнемо кудись? – зрадів Артем.
З Русланом було завжди цікаво. Він умів вигадувати всілякі штуки, як жоден з хлопців у їхньому дворі, іншого такого відчайдуха ще треба було пошукати. Йому могло спасти на думку вилізти на дах п'ятиповерхівки і звідти дражнитися з дівчатами, що внизу завмирали від страху… Хоч дах плаский, та все ж… Він міг, мов шаленець, гасати на своєму мотоциклі, аж всім перехоплювало подих, видряпуватися на верхівку старого ясеня й розгойдуватися на ньому, немов Тарзан, або довго висіти вниз головою на турніку… Літні жінки завжди ним обурювалися і називали лобурякою… А ще він найкраще з усіх хлопців грав у футбол. І навіть Дмитро з їхнього двору, який недавно повернувся з армії, вітався з ним за руку. Артемові завжди хотілося бути схожим на Руслана. Він був авторитетом для всіх хлопців і подобався всім дівчатам.
– Вибач, старий, зараз ніяк, – відказав Руслан, – є важливі справи. Коли що, увечері побачимось.
За мить Русланів мотоцикл, чмихнувши, зник за рогом. "Нічого не вдієш, – зітхнувши, подумав Артем, – доведеться запускати у плавання кораблика. До вечора ще й так далеко…" І, підійшовши до другого під'їзду, гукнув до напівпрочиненого вікна на третьому поверсі:
– Мики-то-о-о! Виходь у двір!
Та замість Микити у вікні з'явилася його мама.
– Микита вчить уроки! Нема чого вам вештатися разом! Позавчора математику прогуляли? От за це він тепер і не вийде у двір! А твоїй матері я теж скажу, хай нагляне за тобою! Знатимеш, як прогулювати!
"Ну от! Ще того тільки й бракувало! – посмутнів Артем. – Цікаво тільки, як це вона про все дізналася? Може, це Микита зізнався? Цілком на те схоже! Недарма ж Руслан часто називає його тюхтієм! Ну, нехай він тільки попадеться мені до рук!.."
- Оксана Сайко — Протест
- Оксана Сайко — Відважний капітан Макс
- Оксана Сайко — Подарунок на святого Миколая
- Ще 17 творів →
Артем озирнувся навколо, не знаючи, куди себе подіти. На майданчику біля гойдалок бавилися діти, на лавочці сиділо дівчисько, що минулого тижня переїхало сюди з батьками на нову квартиру, поверхом вище… Кілька разів він бачив її мимохідь, коли вона гуляла разом з мамою, тримаючись за її руку. Схоже, вона була його ровесницею. "Якась тюхтійка, – подумав Артем, – одразу видно, мамусина донечка". Таких дівчат Руслан називає нецікавими занудами.
Біля гаражів Дмитро, лежачи під автом, лагодив старі жигулі. Артем і собі спробував залізти під машину – раптом, знадобиться його допомога й Дмитро зрадіє помічникові? Але Дмитро зовсім не зрадів, а невідомо чого навіть розгнівався, бо прикрикнув, ще й штурхонув його ногою:
– Ану, шкет, гайда звідсіля! Ще тебе тут бракувало! Це тобі не іграшки.
Артем важко зітхнув. Якби на його місці був Руслан, Дмитро його б не прогнав, дозволив би допомогти, ще й цигаркою пригостив би… "Який нещасливий день, дарма що світить сонце," – подумав спересердя. Присівши на лавку й витягнувши мобільник, заходився шукати, кому б то подзвонити з друзів, щоби кудись податися. Поряд сиділо те дівчисько, мамусина донечка-тюхтійка, на яку Руслан і не думав звертати увагу. Тож він і не звертав, з навмисною байдужістю навіть не глянувши в її бік, так, наче її поруч і не було.
– Вибачте, а ви хто? – раптом заговорила вона.
– Що? – з презирливим подивом перепитав Артем. До нього ще ніхто не звертався на "ви". Крім того, дівчисько те могло б принаймні повернутися в його бік, а не гонорово дивитися поперед себе. Така зарозумілість його зачепила, і він вже хотів було сказати їй щось образливе, але стримався і тільки буркнув:
– А тобі що до того, хто я?
– А я вже знаю, – всміхнулася вона.
Повернувшись, вона дивилася кудись повз нього, і він помітив, які гарні у неї блакитні очі, і аж зніяковів від цього.
– І хто ж я такий? – спитав він вже трохи м'якше.
– Ти живеш поверхом нижче, а щойно кликав якогось Микиту. А вчора ти намагався зробити на гойдалці "сонечко", але впав. Я впізнала по голосу.
Її відповідь здалася йому дивною, а коли вона згадала про його вчорашню спробу зробити на гойдалці "сонечко", він почервонів. "Шкода, що впав, треба тренуватися," – промайнула думка.
– Така тепла весна, а як воно навколо? – спитала вона.
– Як це? – не зрозумів Артем.
– Розкажи, як воно тут, коли весна? Я ще не зовсім знаю цей двір.
– Та як, як… Хіба сама не бачиш? – знову буркнув. Ця дівчина була справді дуже дивна.
– Не бачу… – промовила, винувато всміхнувшись, знову дивлячись кудись повз нього.
Аж тепер він помітив той дивний блиск в її очах, такий яскравий та гарний, ніби саме сонце купалося в них, і враз розгубився від раптового здогаду: вона сліпа! Так ось чому вона гуляла, тримаючись за материну руку, чому так неприродно дивилася на нього!.. А він, дурень, вважав її тюхтійкою…
– Вибач, – сказав ледь чутно, засоромлено.
– Нічого… ти ж не знав, – відказала просто, знову йому всміхнувшись. – А як тебе звати?
– Артем.
– А я Олеся…
Вона простягнула до нього свої руки і торкнулася його обличчя. Її дотик був ніжний, і Артем знову зніяковів.
– Тож як тут, навколо? – спитала.
На мить Артем замислився, почухавши потилицю.
– Ну… Тут багато дерев, зараз на гілках пробиваються бруньки. Коли вони цвітуть, то ніби зодягнуті у вінки чи в капелюхи, а коли відцвітають, на землі багато білого цвіту, як снігу…
– Як снігу? – засміялася Олеся.
– А біля мого вікна росте яблунька і до неї можна дотягтися просто з вікна… Я можу перелазити на неї з підвіконня…
– Як добре! То біля твого вікна напевно вранці співають пташки?
– Не знаю, якось не зауважив…
– Це тому, що ти пізно прокидаєшся, а ти спробуй прокинутися рано-вранці і послухати…
Артем хотів ще щось розповісти їй: як лазив з Русланом та хлопцями по даху і навіть сидів на краю, біля ринви, звісивши ноги, але тієї миті підійшла Олесина мама і повела її до під'їзду. Вже біля дверей Олеся повернулася і гукнула йому:
– А ти заходь у гості! Сьогодні о сьомій! Мама пиріг спече!
– Прийду обов'язково! – радісно прийняв запрошення Артем.
Увечері, коли він саме зібрався до Олесі, у вікно стукнув камінець – це Руслан викликав Артема у двір.
– Ну що, пішли? Пацани зібралися, зіграєм у карти. Але спочатку побіжиш у магазин і купиш старшим пива, даю гроші.
– Зараз не можу, Рус… Я в гості зібрався. Мене вже чекають.
– В гості? – скривився він.
– Ти її знаєш, вона недавно переїхала в наш під'їзд… Вона…
Руслан презирливо сплюнув крізь зуби й насмішкувато кинув, урвавши його:
– Не знав, що ти такий, що проміняєш компанію на якусь дівку. Ну, біжи в гості, тюхтію!
Якась гаряча хвиля піднялася в ньому – ніколи ще Руслан не називав його так. Артем спалахнув і стиснув кулаки.
– Та нічого ти не розумієш, – сказав хрипко і, розвернувшись, швидко пішов у під'їзд, вже не чуючи Русланової лайки, що летіла йому в спину.
Вибігши на третій поверх, спинився, віддихуючись перед дверима Олесиної квартири. Уперше за час своєї дружби з Русланом, зумів піти йому наперекір, але й сам дивувався собі, що зовсім не шкодував про те. "Можливо, з часом він все зрозуміє," – ця думка вмить принесла полегшення, й Артем рішуче натиснув на ґудзик дзвінка.