Літературний портрет — це опис зовнішності дійової особи в художньому творі. Літературний портрет дає змогу читачам уявити персонажа, ніби на портреті, намальованому художником. Опис-портрет допомагає читачам краще зрозуміти, хто є герой, який у нього характер, як до нього ставиться сам автор (письменник). Тому при читанні художніх творів варто навчитися виділяти літературний портрет у тексті, спеціально звертати на нього увагу і намагатися "зримо" уявити героя.
Василько: "кругловидий веснянкуватий", "поважний", "виструнчений", "акуратний", схожий на Шерлока Холмса, "він супив білясті брови, примружував очі, руки схрестив на грудях, як то робив його улюблений детектив", "так натужно думав, аж ластовиння почервоніло на його круглому виду".
Северин: "високий", "виструнчився, нахмурив брови, достоту як той козак, що привиджався Наталочці", "Його очі мовби ще потемніли під насупленими бровами", "Він розважливий і рішучий", "виструнчився, поправив на лівій кишені срібні шнури – відзнаку гурткового".
Антип: елегантний та модний, "зачесаний так гладесенько, що волосся лежало, мов прилизане, тільки на маківці настовбурчувалося двома невеличкими горбочками округлі, як у молодого бичка, ріжечки", "Усмішка щезла з його лиця, тонкі губи стислися, а в очах зблисли червонясті вогники", "був супермодний і прилизаний, а на ногу й тепер накульгував".