Павленко Марина — Русалонька із 7-В, або Прокляття роду Кулаківських
Контрольні запитання
- Вадим сказав Софійці про себе: "…бабки є, щастя — ні грама!" Знайди в тексті аргументи на підтвердження цих його слів про весь рід Кулаківських
У тексті є багато аргументів на підтвердження прокляття: Вадимів батько не живе з хлопцем, лиш гроші висилає, а сам десь далеко. Мама Вадима теж не з'являється вдома, а баба, яка виховує Вадима, за його словами, "дістала до живих печінок". Хлопець розповідає Софійці: "той спився, той убився, татів брат від наркотиків помер, дід щез, а баба казиться, що з проклятим родом зв'язалась"...
Читати відповідь повністю → - Зверни увагу на образ Васюні Кулаківського, Гордієвого внука. Чи позбавився він негативних якостей, притаманних його роду? Передбач, яким може бути його характер у майбутньому?
Яків Кулаківський виховував свого сина Васюню, економлячи навіть на їжі. Батькові було шкода грошей на фото, на навчання сина, він наказував сину і дружині не світити ввечері свічок, вираховував, скільки не вистачає яєць, на скільки поменшало сала в діжці. При своєму батечку Васюня навчився гарно хитрувати й маскуватись, виріс таким же, як усі в роді Кулаківських. Якось, коли у Васюні вже була жінка Олена і двоє дітей, Іван та Катерина, до них прийшов старець і попросив хліба...
Читати відповідь повністю → - Мішель каже: "Чи ж маю довіку спокутувати батькову провину?" Чи поділяєш ти його думку, що діти не повинні відповідати за вчинки батьків?
На мою думку, діти не повинні відповідати за провини батьків, але якщо батьки були поганими, чинили зло, мали провини перед іншими, то діти повинні старатися бути кращими, не здійснювати помилок батьків. Діти не повинні відповідати за провини батьків, бо за свої гріхи повинна відповідати тільки людина, яка їх вчинила. Кожний з нас відповідальний за власні провини, ми не можемо розділити свою провину з кимось іншим.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Мішель Міщенко стверджує: "Я — найдостойніший із достойних!" На чому спиралася така його самооцінка?
Мішель — син Данила Міщенка, який мусить спокутувати в іншому місті провину свого батька і працювати простим двірником. Хлопець закохався у багату панночку Юзю і мріє стати її законним чоловіком. Він говорить їй, що є найдостойнішим із достойних, маючи на увазі своє походження (батько був предводителем дворянства) і те, що стане найкращим чоловіком для неї.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Наведи докази на підтвердження тези, що в прочитаному уривку (розділи 18-23) зображено романтичне кохання Мішеля до Юзі
Кохання Мішеля до Юзі романтичне, про це свідчать такі слова з твору: хлопець "пригорнув мітлу, як пригортають даму серця, і закружляв із нею в уявному вальсі", "став гарячково обривати бузок і кидати дівчині до ніг", він говорить: "Ми втечемо! Ми втечемо до мого маєтку…". Мішель називає серце Юзі "полум'яним", руку — "шляхетною", він бреше, що має маєток, щоб причарувати дівчину і стати її чоловіком.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви дві побутові речі, які в повісті набувають чарівних властивостей. Поясни призначення кожної з них
Це коралі і стара шафа. З їхньою допомогою дівчинка може мандрувати у минуле. Для цього потрібно взяти старе фото, сісти і шафу, зачинити її і промовити "коралі". Щоб повернутися додому, Софійці слід промовити слово "коралі" справа наліво: "іларок". А щоб у минулому бути невидимою, Софійці слід просто вдягнути коралі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви спосіб, у який старець порадив Софійці змінити хід подій
Старець радить Софійці перебиратися потрохи вперед, від покоління до покоління, щоб зустріти ту мить, коли можна спинити інший злочин. Тоді має зійтися небо з землею. З його підкази поки що зрозуміло, що Софійці потрібно шукати якесь природнє явище, під час якого можна змінити минуле.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Порівняй висловлювання пані Юзі про кохання та її вчинки. Як вони характеризують героїню?
Панночка говорить: "Справжня любов подолає все! Мішелю, я готова їхати з вами хоч на край світу!!!". Та насправді всі ці слова нічого не означають: як тільки Юзя бачить бідну хатину Мішеля, її любов зникає, вона відразу їде додому з батьком, який приїхав по неї. Вчинок Юзі говорить про те, що на першому місця у неї комфортні умови, гроші, забезпеченість і аж ніяк не кохання.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Поясни, як ти розумієш назву твору. Як, на твою думку, його можна було б назвати по-іншому?
Твір має подвійну назву: "Русалонька із 7-В" — це Софійка, яка любить всесвітньо відому казку данського письменника Ганса Крістіана Андерсена про русалоньку. Дівчинка ототожнює себе з русалонькою, Вадима, у якого закохана, — з прекрасним принцом. Є й суперниця — Ірка Завадчук. Інша назва — "Прокляття роду Кулаківських" теж вмотивована, адже головна героїня, Софійка-Русалонька, впродовж усього твору намагається врятувати Вадима від прокляття...
Читати відповідь повністю → - Прокоментуй, як Софійка оцінює вчинок пані Юзі. Як до такої позиції Юзі ставишся ти?
Софійка шкодувала, що кохання Мішеля і Юзі виявилося порохнявим, а майже казка — мало не трагедією. Михайло брехав Юзі задля високої мети, але нічого не вийшло. На мою думку, Юзя є нещирою, нездатною на справжнє кохання, для неї найважливіше — матеріальне становище її чоловіка. Також дівчина говорить одне, а робить інше. Вона нездатна приймати правильні рішення і відповідати за свої вчинки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →