Контрольні запитання — Про теорію літератури
Тематично-літературні запитання
- Бароко: який зміст цього терміну?
У XVIII столітті слово "бароко" вживалося для характеристики, часто негативної, літературних творів складної форми. Проте його походження точно не встановлене, незважаючи на побутування в кількох мовах. У португальській вираз perola barocca означає перлина неправильної форми. Латинське слово barocco — це термін логіки, особливо складний вид висновку. У перекладі з італійської barocco — вигадливий, примхливий...
Читати відповідь повністю → - Визначте основні особливості драматичних творів
Єдність дії та слова; зображення персонажів через їхні вчинки, поведінку, висловлювання; відтворення подій як живого процесу; наявність ремарок; призначення для вистави на сцені; поділ тексту на дії, картини, яви; діалогічна форма.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Гіпербола — літота: чи є антонімічним зміст цих понять?
Гіпербола і літота — тропи, відповідно художнє перебільшення і художнє применшення письменником якихось рис людини, предмета, явища, їх характеристик з метою яскравішої передачі авторської думки. Ці прийоми беруть свій початок у розмовній мові: "Я казав тобі сто разів про це...",— докоряє батько синові, який мовчки вислуховує критичні зауваження, хоч насправді батько лише кілька разів говорив про це...
Читати відповідь повністю → - Дайте визначення драми
Драма — літературний рід, призначений для вистави на сцені, явища життя й характери розкриваються в розмовах та діях персонажів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте визначення історичної та художньої правди
Історична правда — відтворення реальних фактів; те, що є чи було насправді. Художня правда — це вимисел письменника, узагальнення ним історичних матеріалів за допомогою фантазії чи творчої уяви в яскравих художніх образах і картинах того, що могло бути в дійсності, на тлі певних історичних подій.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте визначення патріотичної лірики
Патріотична лірика (або громадянська) є такою, коли в творах йдеться про події суспільно-політичного життя, оспівуються постаті відомих історичних осіб, виявляються патріотичні почуття.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте визначення пригодницької літератури
Пригодницька література — різновид художньої прози; твір, сюжетну основу якого становить розповідь про незвичайні пригоди, захоплюючі мандрівки, географічні відкриття тощо. Пригодницькій літературі властиві гостра фабула, швидкий і несподіваний розвиток подій, мотиви переслідування, загадок і таємниць. Пригодницька література відзначається героїко-патріотичним пафосом, романтикою праці та наукових відкриттів, тісно пов'язана з науково-фантастичною і детективною літературою.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Дайте визначення трагікомедії
Трагікомедія — вид драматичних творів, який має ознаки як трагедії, так і комедії. Трагікомедія характеризується насамперед тим, що водночас трагічно і комічно вияскравлює одні й ті самі явища, при цьому трагічне і комічне взаємно посилюються, а співчуття автора до одного персонажа суперечить співчуттю до іншого. У давній українській літературі відома трагікомедія Феофана Прокоповича "Володимир".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Де точки розходження натуралізму та реалізму?
В останні десятиріччя XIX ст. виникає літературний напрям натуралізм, який теоретично обґрунтував відомий французький письменник Е. Золя у книзі "Експериментальний роман" та в інших працях. Він і його послідовники гостро критикували увесь попередній досвід реалізму за те, що він не використовував найновіших досягнень природничих наук, був позначений рисами романтичності, високої моральності...
Читати відповідь повністю → - До якого роду літератури належить нарис і чому?
Нарис — жанр епічного роду літератури, тобто це розповідний твір, присвячений детальному художньому аналізу певних життєвих явищ, фактів, подій, постатей. Його своєрідність визначається документальністю, осмисленням письменником дійсних фактів свого часу. Цим нарис відрізняється від інших епічних жанрів.
У 40-х роках XIX ст. нарис з'являється в багатьох літературах, з часом інтерес до нього посилюється...
Читати відповідь повністю →