Нестайко Всеволод — Чарівний талісман
Контрольні запитання
- Де саме купалися хлопці? Що сталося на річці із Сашком Журавлем? Хто кинувся рятувати потопаючого?
Хлопці купалися у річці, яка називалася Голубенька. Вона була неглибока, у більшості місць її спокійно переходили корови. Циган і Марусик досі не помирилися. І от якось Журавель плавав і зойкнув, що йому корчі схопили ногу. Він занурився з головою, потім виринув і вже перелякано загукав рятувати його. Першим кинувся до нього Марусик. Журавель обхопив його руками, і вони вже удвох занурилися з головою. Журавель тримав його міцно, як у лещатах...
Читати відповідь повністю → - Доведіть на конкретних прикладах, що події твору відбуваються не в наш час. Коли була написана повість?
Повість була написана 1984 року. Про те, що події відбуваються не в наш час, свідчать такі приклади: згадуються машини "Запорожець", "Москвич", "Волга" – перші радянські автомобілі, діти використовують гроші карбованці, згадується ощадкаса, батько Сашка Цигана Павло Максимович Непорожній працював у колгоспі бригадиром, а батько Марусика Семен Семенович був колгоспним бухгалтером.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що в цьому творі Бровко наділений здатністю мислити, давати поради й робити висновки.
Знайдіть у тексті один із саме таких уривків і прокоментуйте його.
Бровко належав сім'ї Сашка Цигана і всюди мандрував з хлопцями. Автор наділяє Бровка людськими здібностями: собака думає, дає поради, часто його висновки співпадають з висновками хлопців. Наприклад: "Бровко, що, як завжди, біг попереду, раптом спинився (мабуть, зрозумівши, куди вони йдуть), обернувсь і винувато заметляв хвостом. "Е, хлопці, ні!.. Як собі хочете, але я туди не піду. І вам не раджу". Він стиха гавкнув, припав на передні лапи, наче вклонився, скочив і побіг убік".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Доведіть, що ситуація на річці виявилася дуже небезпечною для Сашка Марусика.
Для Марусика ситуація на річці справді була небезпечна, адже Журавель силоміць тягнув його під воду і тримав, не даючи випливти. Потім Марусика помилково, замість Журавля, вдарив по голові Сашко Циган. Все це могло мати погані наслідки, та, на щастя, хлопці змогли допомогти Марусику.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - З якої причини Сашко Циган проявив своє величезне невдоволення поведінкою батька? (уривок від слів "І... Подальшу розмову..." до "...і заснув Сашко Циган...")
Чи справедливі його роздуми?
Хлопець відчував, що його батько неправий, що робить не так, як треба. Сашко був уже не радий, що виграв з друзями машину, бо насправді батько не дозволить і пальцем приторкнутися, як до мотоцикла. Та хлопець розумів, що батьків не поміняєш. Йому хотілося довести, що правий він, та це було неможливо. Роздуми хлопця справедливі, бо він розумів, що важливо не те, що вони виграли машину, а те, щоб залишатися друзями, разом мандрувати на цій машині. Батьки Цигана і Марусика думали лише про себе, забуваючи про дружбу своїх дітей і їхнє право на власну думку.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Із чого видно, що хлопці люблять Бровка? Як це їх характеризує?
Хлопці люблять Бровка, бо всюди беруть його з собою, звертаються до нього, як до друга, говорять до нього, віддають свою їжу. Це свідчить про те, що друзі люблять тварин, добре ставляться до них, ніколи не ображають.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Із якої причини лісове озеро вважали "таємничим та загадковим"? Кого зустріли хлопці на його бéрезі?
Про лісове озеро Бакай казали, що воно не має дна. Розповідали, ніби колись давно жив у ньому водяник, який затягав людей і тварин під воду. Може, то був величезний сом чи інша якась водяна потвора. Тому слава в озера була недобра. Десь колись пропало теля, і сліди його начебто обривалися на березі Бакаю. Колись, заблукавши, хтось нібито чув на озері чиїсь відчайдушні крики. Біля цього озера друзі зустріли незнайомця, який видався їм таємничим. Його голова була лобата, як у казкового мудреця. Найдивнішим було те, що хлопці не звикли бачити когось біля озера.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Із якої причини Сашко Марусик мало не силоміць змусив Сашка Журавля взяти жаб'ячу лапку й теж випробувати долю?
Марусик змусив Журавля взяти жаб'ячу лапку тому, що "віддав" свою роль у фільмі Гриші Пасічнику. Хлопець розумів, що бажання стати кінозіркою було причиною втрати друга. Тож тепер він лише хотів, щоб і Журавель випробував долю.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Кому з хлопців ви найбільше симпатизуєте? Чому?
Найбільше я симпатизую Сашку Журавлю. Це добродушний, незаздрісний, щирий, життєлюбний, простодушний, чесний, неконфліктний хлопець, який дуже цінує дружбу, старається допомагати матері і бабусі, бо не має батька. Автор говорить про нього так: "…був добрий, поступливий, м'який вдачею, страшенно не любив сварок і суперечок. Про таких кажуть: "Хоч у вухо вбгай, хоч до рани прикладай"". З усіх трьох хлопців Журавель діє найрозумніше.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Опишіть епізод знайомства знімальної групи із Сашком Марусиком та Сашком Журавлем.
Що саме запропонували одному з хлопців? Чому?
Якось Сашко Циган поїхав з батьком на мотоциклі у район. Марусик і Журавель сиділи на колодках біля воріт і лузали насіння. І враз до них під'їхала "Волга", у якій була знімальна група. Троє чоловіків і одна жінка розмовляли про зйомки фільму про дітей, про пошук головного героя. Один з чоловіків показав на Журавля й Марусика. Дорослі підійшли до хлопців, привіталися...
Читати відповідь повністю →