Вороний Микола — Блакитна Панна
Контрольні запитання
- Випишіть із поезії "Блакитна Панна епітети, порівняння й персоніфікації та інші художні засоби.
Вірш має яскраві тропи...
Читати відповідь повністю → - До якого циклу належить вірш "Блакитна Панна"?
Вірш "Блакитна Панна" відкриває поетичний цикл "Гротески", що був написаний у 1912 році і складається з десяти поезій.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Звернувшись до тексту, знайдіть у ньому звукові та зорові образи. Визначте їхню роль у творі.
Звукові образи: сміх Весни: "Сміючись на пелюстках, На квітках Променистою росою; у душі ліричного героя: "Гомонять-бринять пісні Голосні І сплітаються в гротески". Зорові образи: Весна "вся в прозорих шатах, У серпанках і блаватах", хмари "Попелясті, пелехаті", "Гори, гай, луги, поля – Вся земля"
Вороний не акцентує увагу на зорових образах, його цікавить не так колір, як звучання...
Читати відповідь повністю → - Порівняйте вірш П. Тичини "Арфами, арфами…" з твором М. Вороного "Блакитна Панна".
Вірш П. Тичини "Арфами, арфами…" написано під впливом вірша "Блакитна Панна". В обох віршах головним образом є весна (і в Тичини, і в Вороного вона "запашна"). Також простежуються алітераціії і асонанси...
Читати відповідь повністю → - Пригадайте вірш Лесі Українки "Стояла я і слухала весну…". Порівняйте зображення весни різними поетами.
У вірші "Стояла я і слухала весну…" лірична героїня не просто слухає природу, а спілкується з нею як із персоніфікованим образом. У Вороного весна теж персоніфікована. І Українка, і Вороний використовують у своїй поезії інверсію, асонанси та алітерації. Весна у вірші Вороного викликає в ліричного героя оптимізм, він захоплюється красою природи, в його душі "гомонять-бринять пісні Голосні". У вірші Лесі Українки весна викликає в ліричної героїні дещо інші почуття...
Читати відповідь повністю → - Розкрийте образ-символ Блакитної Панни.
Блакитна Панна – символ весни, котрій виспівують осанну "гори, гай, луги, поля – Вся земля". Поет надає цьому образу широкого символічного змісту – пробудження, молодість, кохання. Весна оживлює все, напоює радістю, творчістю, щастям.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому слова Весна й Блакитна Панна написано з великої літери в однойменній поезії М. Вороного?
"Блакитна Панна" – це гімн весні, молодості, красі. Як і у фольклорних творах, де весна уявляється дівчиною, у вірші М. Вороного вона змальована в розгорнутій персоніфікації – образі Блакитної Панни, яка "лине вся в прозорих шатах, у серпанках і блаватах". Образ весни – центральний символ вірша. Саме тому слова Весна (вона ж Блакитна Панна) написано з великої літери.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як автор зобразив прихід весни?
Прихід весни автор зіставив із душевними змінами ліричного героя. Перші три строфи висвітлюють різні грані символічного образу Блакитної Панни. У початковій строфі прихід весни перетворюється в поетичній уяві автора на урочисту і яскраву містерію. Велична Блакитна Панна, немов якесь божество, сходить із небес на землю ("Має крилами", "Сяє усміхом примар / З-поза хмар")...
Читати відповідь повністю → - Як віршований розмір, структура поетичного твору зумовлюють інтонацію, з якою потрібно читати поезію "Блакитна Панна"?
Віршовий розмір "Блакитної Панни" – хорей. Він забезпечує динамічне, легке звучання вірша. Поезія складається з 4 строф. Особливий темпоритм досягається через "ламані" рядки, вони ніби сходинки, по яких скрапує навесні талий сніг під грою сонячного проміння. Таке розміщення рядків поезії будує особливий темпоритм.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Як світ зустрічає "Блакитну Панну"?
Світ урочисто і піднесено зустрічає ніжну і чарівну Весну. Автор уживає епітети, щоб найточніше відтворити його світовідчуття та настрій, а слова церковнослов'янського походження довгожданна, нездоланна, осанна надають картині урочистості. Із семи дієслів у перших трьох строфах лише одне слово "лине" виражає рух, але авторові вдається майстерно передати динамічний стан природи, безперервне її оновлення...
Читати відповідь повністю →