Дімаров Анатолій — На коні й під конем
Контрольні запитання
- Опишіть, в яких умовах минало дитинство Толі.
Вчителька Марія Олексіївна та її сини жили дуже бідно. Часто маленькі діти сиділи самі, поки мама була на роботі. Їхній побут був вбогим, діти не часто отримували новий одяг, мріяли мати іграшки. Автор так описує їхню хатину: "І порізаний, подовбаний, залитий чорнилом трудяка-стіл, за яким ми часто збиралися втрьох: я, мама й Сергійко...
Читати відповідь повністю → - Чи був задоволений Толя умовами життя у місті під час навчання?
Толя жив у місті з Федьком Шульгою на квартирі. Хазяйку квартири звали Домна Данилівна, вона мала годувати хлопців, але дуже економила на харчах для хлопців, їжі було замало. Хазяйка примушувала хлопців допомагати їй: "Ми, сікли буряки й гарбузи, чистили хлів, рвали кролям траву. Бувало тільки прийдеш зі школи, тільки розгорнеш підручники, а Домна Данилівна уже тут як тут. Вісім отакенних чувалів чекають на нас біля погреба". Згодом матері Федька і Толі дізналися про такі умови і знайшли іншу квартиру без хазяйських харчів.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чим закінчилася подорож Толі на плоту? Чим пояснити бажання хлопця вирушити у подорож?
Якось наприкінці канікул перед шостим класом Толя прочитав про пригоди Тома Сойєра та Гека Фінна і вирішив рушити річкою на плоту в далекі мандри. Серед ночі Толя і Ванько серед ночі поцупили в дядька Юхрима, що жив коло самої річки, нові ворота, з яких і зробили пліт. Щодня хлопці робили запаси для подорожі: то пшоно, то сало, то хліб. Ванько навіть захопив батьків кожух. Подорож закінчилася тим, що пліт став цапа, і вони з Ваньком шубовснули в темний вир. Не потонули тільки тому, що плавали як качки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому герой твору вважає, що його мама безсмертна?
Для Толі мама була найріднішою дитиною. Батька у хлопців не було, сім'я жила бідно, але мама старалася дати хлопцям освіту, виховати добрими людьми. Хоч брати робили багато шкоди, часто засмучували маму, та вони її дуже любили, вона була для них ідеалом. Тому головний герой повісті говорить: "Хоч я давно вже вивчив, що земля кружляє навколо сонця, однак підсвідомо ще вірю в те, що весь видимий світ обертається довкола мами. Тож мама не може померти, бо це означало б кінець усього світу".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому мама так хвилювалася, коли їздила з сином до директора середньої школи?
Мама дуже хотіла, щоб Толя здобув освіту, став розумною і освіченою людиною. Жінка розуміла, що синові потрібна освіта, адже він любив читати, мав потяг до знань. Вона сама була вчителькою, тому переживала, щоб Толя повівся перед директором виховано.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Толя вимушений був битися з Голобородьком? Через що у сільського хлопця з'явився авторитет серед учнів класу?
Під час уроку історії в Толю почав стріляти учень на прізвище Голобородько. Толя витяг свою резинку і почав відстрілюватися. На перерві Голобородько почав футболити портфель Толі. А після уроків між Голобородьком і Толею відбулася бійка. Толя переміг, і вся школа раділа, бо він зміг побороти найсильнішого хлопця. Про цю бійку Голобородько доповів директору. Толю мало не вигнали зі школи, і коли в класі дізналися про це, то стали на захист Толі. Кононенко зі ще одним хлопцем і дівчиною пішли до директора і довели, що Толя не винен. Так наш герой заслужив у класі авторитет.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Чому Толя зацікавився фізикою, а потім розлюбив це предмет?
Спершу фізику вчив Іван Данилович. Він був дуже розумний і все гарно пояснював, а вигляд мав дуже акуратний. Фізика стала улюбленим предметом Толі, і він не пас задніх. Може, Толя й став би фізиком, але Іван Данилович пішов з їхньої школи. А новий вчитель фізики не дуже добре знав предмет, часто розповідав про свій квітник і оранжерею, бо любив квіти. Оцінки ж він ставив з огляду на інші предмети. Якщо в щоденнику того дня стояло "задовільно" з іншого предмета, то хоч проси, хоч моли, вищої оцінки з фізики не доб'єшся нізащо.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Що Толі замінювало шкільний портфель? Яка згадка про попередню шкільну сумку виникала в хлопця?
То була дивна торба, яку йому пошив німий з рідного села. Торба була з халяв маминих чобіт, які вона носила задовго до Толиного народження. Це було щось середнє між жебрацькою торбою, поштовою сумкою і шкіряним цебром, що його їздові прихоплювали з собою, коли вирушали в далеку дорогу. В ньому з однаковим успіхом можна було носити воду і вчиняти тісто, зберігати картоплю і квасити яблука. У перший день навчання портфель Толі почав футболити учень на прізвище Голобородько...
Читати відповідь повністю → - Як вирозумієте назву повісті та її окремих частин?
Назва твору обрана не випадково. Найчастіше хлопчик опинявся "під конем", спокутуючи гріхи: "Крав яблука і груші, толочив чужі баштани, висмикував хвости у гусаків, дратував собак, вкидав у річку котів, розбивав, коли траплялося, шибки з рогатки, дер, де тільки міг, штани, чубився з братом... А каятись мені доводилося досить-таки часто, особливо, коли свистіла наді мною лозина чи випорскував з чужого садка, несучи повні штани кропиви, напханої безжалісною дядьківською рукою"...
Читати відповідь повністю → - Як почував себе Толя у новій школі? Опишіть школярів у перший урочистий шкільний день.
На шкільному подвір'ї було багато учнів. Толя пишався, що належить до восьмикласників-десятикласників. Він побачив і Олю Чровжову, яка на нього не звертала уваги. Хлопець на прізвище Кононенко скликав до себе усіх восьмикласників. На урочистій лінійці виступив директор, потім якась десятикласниця-відмінниця і завуч. Тоді директор махнув рукою, на ганку пролунав дзвоник, і учні рушили в класи. Так виглядало шкільне подвір'я: "Тут повно учнів: і старших, і молодших, і зовсім ще голопуцьків...
Читати відповідь повністю →