- Коли хлопці запропонували своїй учительці переїхати до них жити, вона сказала: — Я рада за вас, мої хлопчики, я просто щаслива… Прокоментуйте її фразу. Що саме мала вона на увазі?
Хлопцям вистачило обмінятися одним поглядом, щоб вирішити запросити вчительку, яка не мала де жити, до нового Климкового житла. Коли вони запропонували перебиратися до них, Наталя Миколаївна і сказала цю фразу. Вчителька мала на увазі те, що її праця не пішла намарне, що вона зуміла виховати справжніх людей, які можуть запропонувати допомогу тим, кому вона потрібна.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - На якій художній деталі в портреті героя наголошує автор і з якою метою?
У портреті Климка автор кілька разів згадує діжурку, акцентуючи увагу на походженні хлопчика з робітничого середовища. Крім того, автор часто згадує босі ноги хлопця. Надворі осінь, а Климко проходить таку довгу дорогу босий: ніщо не зупиняє його на шляху до мети – дістати солі і молока для дитини вчительки.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Навіщо автор описує сон Климка? Спробуй витлумачити його символічне значення.
"Уночі йому снилася велика зграя жовтих воронів із жовтими горобцями впереміш. А то була не зграя і не химера опівнічна – то був вихор кленового та дрібного вишневого листя, що знявся над висілком, коли Климко вийшов у степ за станцію і востаннє оглянувся назад…". Сон має символічне значення – жовті ворони і горобці передрікають нелегкий шлях для Климка, труднощі і випробування.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви подію, яка в повісті є зав'язкою твору.
Зав'язкою повісті є рішення Климка йти по сіль, адже коли до нього переселяється вчителька, він розуміє, що харчів надовго не вистачить. Тому хлопець хоче знайти сіль, на яку в час війни можна було виміняти якусь їжу, а також молоко, яке так було потрібне маленькій Олі.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назви подію, яка є кульмінацією повісті. Поясни, чому у творі немає розв'язки.
Кульмінацією є епізод, коли Климко бачить полоненого, кричить і показує йому, куди тікати до балки, а потім автоматна черга б'є хлопця в груди. Розв'язки немає, це додає ще більшого трагізму ситуації, бо читачеві зрозуміло, що Климко загинув.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Назвіть інтер'єрні деталі в повісті Гр. Тютюнника "Климко".
Барак, де жили спочатку дядько і Климко: "Жили вони в залізничному бараці при самісіньких коліях. І коли мимо гуркотів важкий ешелон, барак теж ніби зривався з місця: двигтіли стіни, дрижала підлога, бряжчали шиби у вікнах, а барак мчав і мчав. Потім, коли ешелон даленів, гуркочучи тихіше й тихіше, барак знову зупинявся і стояв, як і раніш, і під вікнами в нього знову цвірінчали горобці."...
Читати відповідь повністю → - Опишіть головного героя, час і місце подій у перших двох розділах повісті кількома реченнями. Який сюжетний елемент нагадує ваш опис – експозицію, зав'язку, розвиток дії, кульмінацію чи розв'язку?
Головного героя повісті звати Климко. Це хлопець-підліток, який жив удвох з дядьком Кирилом, відколи осиротів. Жили вони в залізничному бараці при самісіньких коліях. Коли дядько Кирило трагічно гине, Климко вирушає в степ, щоб дістатися у місто Слов'янськ, щоб роздобути солі, бо наближаються німці і жити стає усе важче. Отож, події відбуваються на Сході України під час Другої світової війни...
Читати відповідь повністю → - Перекажи епізод у творі, який підтверджує, що Климко – дуже відповідальна людина.
Яскравий епізод, який показує відповідальність Климка, це коли він прокидається після хвороби і відразу кидається допомагати тітці. Поки її нема, хлопець, ще зовсім слабкий, промітає доріжку, вириває бур'яни довкола хати, роботою хоче віддячити за догляд і їжу.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Подумайте, як свідчить про Климка той факт, що він прагнув піклуватися про Наталію Миколаївну?
Сам дитина, він хотів допомогти вчительці та її донечці. Це є свідченням його надзвичайної доброти і порядності, здатності до самопожертви. А вік тут ні до чого.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про те, що Климко вирушив за сіллю до Слов'янська, тобі стало відомо з розділу І. Чому тоді про справжню причину подорожі автор розповідає тільки наприкінці розділу ІІІ? Який висновок з цього ти можеш зробити про особливість сюжету повісті?
Читач дізнається про справжню причину подорожі тільки наприкінці ІІІ розділу тому, що у повісті особлива побудова: тут присутні численні екскурси у минуле, з яких ми дізнаємося про те, що відбувалося до початку подорожі Климка по сіль. У кожному розділі є певні епізоди-екскурси, з яких дізнаємося щось нове про Климка, дядька Кирила, їхнє життя у бараку, про діда Бочонка, діда Гарєєва.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →