- Розкрийте поетику назви повісті
Назва твору є символічною, бо Вітька і Галя — головні герої твору, закохані 14-річні підлітки. У кінці твору Федько, найкращий друг Вітьки видряпує ножем на яворі слова "Вітька + Галя" після не зовсім вдалого сватання. Друга назва твору — "Повість про перше кохання" говорить сама за себе, ніби пояснюючи першу назву.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У який момент Петро зрозумів, що дуель – не жарт і не гра? Чи правильно він вчинив?
Петро зрозумів, що дуель справжня, після того, як втік Юрко. Він запитав Вітьку, чи все відбувається серйозно, адже вважав, що це просто гра. Вітька у відповідь підпалив свій самопал, Федько крикнув: "Вогонь!", але Петро, зрозумівши небезпеку, втік слідом за Юрком.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - У яких випадках Федько радив другові звертатися до коханої дівчини "зіронько", "сонечко моє яснеє", "ясочко", а в яких – "у-у, зміюко лукавая!"?
Перед першим побаченням Федько навчав Вітьку, як поводитися з дівчиною. Він пояснював, що робити: сісти з Галею на лавочку, зітхати, ніби збираєшся помирати, називати її "зіронько", "сонечко моє яснеє", "ясочко". Якщо ж вона скаже, що не любить його, то казати "У-у, зміюко лукавая!". Очевидно, що Федько начитався цих слів з художньої літератури.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Уважно прочитайте епіграф до повісті Валентина Чемериса й зіставте слова російського поета Євгена Баратинського про справжні поєдинки того часу з дуеллю Вітька й Петра. Чому таке порівняння викликає у вас іронічну посмішку?
В. Чемерис використовує епіграф російського поета Євгена Баратинського, поєднуючи драматичне (справжні дуелі ХІХ століття) і комічне (дуель Вітьки і Петра), щоб викликати у читача іронію, яка передбачає певним чином сховану насмішку.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Федько порадив другові обов'язково у присутності Галі палити цигарки, щоб виглядати дорослішим і знервованим від любовних почуттів. Вітькові треба було це робити?
Вітькові зовсім не потрібно було палити. Крім того, що він не вмів цього робити, це шкідливо, хлопець сильно закашлявся, а потім ще й випадково підпалив недокуреною цигаркою чужий тин.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Фразеологізми, які є засобами творення комічного в творі
Фразеологізми: пасти задніх — відставати, запізнюватися, бути позаду всіх; не ликом шиті — про кого-небудь здібного, освіченого; обіцяти золоті гори — знаджувати неймовірними обіцянками; діло в шляпі — усе гаразд, як слід; все йде успішно; ведмідь на вухо наступив — про тих, хто не має музичного слуху; не святі горшки ліплять — при бажанні можна навчитися багато чого; дідька лисого — вживається для позначення рішучого заперечення чогось; підбивав клинці — залицятися до кого-небудь; чекати в моря..
Читати відповідь повністю → - Хто був палієм бабусиного тину? Чи здогадувалася про це Галя? Чи знав Вітько? Чому?
Палієм тину язикатої Пріськи Деркач був Вітька. Про це знав і він, і Галя. На щастя, хлопець швидко погасив пожежу, хоч бабуся наробила лементу на все село, і приїхала пожежна машина. Галя вдавала, що не знає, хто палій, а коли всі розійшлися, вона скористалася нагодою і похвалила його за допомогу у гасінні пожежі: "герою ти мій сміливий, орлику відважний! Ти, мов той лев, накинувся на вогонь".
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто з друзів більше прагне дуелі: Вітько чи Федько?
Звичайно, Федько більше прагне дуелі. Коли Вітька висловлює бажання битися з Петром, друг пропонує влаштувати дуель, бо читав про це в книжках. Федько також придумує, щоб за зброю слугували самопали, він постійно підбадьорює друга і планує, як усе має відбутися.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто із двох друзів над усе в світі любив читати книжки і в що вилилося це захоплення?
Читати книжки найбільше любив Федько Котигорошко. Його старша сестра працювала бібліотекаркою, тому хлопець міг читати свої улюблені романи про кохання. Федько вважав себе в цім ділі знавцем-теоретиком, і це вилилося в те, що він став ініціатором і дуелі, і серенади, і сватання, і багатьох інших пригод, головними дійовими особами яких стали закохані Вітька і Галя. Якби не Федько, Вітька нізащо не придумав би написати текст для серенади, а потім ще й відправити у редакцію газети...
Читати відповідь повністю → - Чи насправді була причина для поєдинку між Вітьком і Петром? Як ви розцінюєте вміння Галі спонукати закоханих хлопців виконати замість неї важку роботу?
Насправді Галі подобався Вітька, але розумна дівчина вирішила скористатися тим, що подобалася й Петрові, щоб хлопці допомогли їй виконати домашню роботу. Дівчину можна зрозуміти, адже вона працювала літом листоношею і мала багато роботи. До того ж, вона жила в селі і мала багато роботи по господарству. Для дівчини важко було колоти дрова чи носити багато відер води, тому вона здогадалася, як зробити цю роботу швидше. Тож причин для поєдинку між Вітькою і Петром не було, просто хлопцям не потрібно було гарячкувати, а спершу поговорити.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →