Рутківський Володимир — Джури козака Швайки
Контрольні запитання
- Кого з героїв роману "Джури козака Швайки" ви б узяли собі за приклад і чому?
У романі дуже багато героїв, яких можна взяти за приклад. Насамперед, це друзі Грицик і Санько — сміливі хлопці, які прагнуть пригод і героїчних вчинків. Вони вчать нас справжньої дружби, любові до батьківщини, відповідальності, поваги до старших і любові до братів наших менших. Також за приклад можна взяти Пилипа Швайку. Він вірний товариш, турботливий і уважний до Грицика та Санька і до товаришів-козаків...
Читати відповідь повністю → - Кого з героїв твору можна вважати характерниками? Як ви гадаєте, чому автор показує їх різних за віком? Чи є між ними зв'язок?
Характерниками у романі є дід Кудьма, Пилип Швайка, Санько. Усі троє мають різний вік, і автор показує наступність поколінь.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли відбуваються події? Як про козаків сказано в романі?
Події у романі відбуваються у 15 столітті. Це час зародження козацтва. У Воронівці весною збиралися найметкіші хлопці і йшли у дніпровські плавні полювати на звіра чи ловити рибу. Раніше це називалося здобичництвом, а потім почало називатися козакуванням. Дід Кібчик казав таке: "По-татарському козак – це вільна людина, котрій і сам чорт не брат. Хоче – звіра полює, хоче – візьметься за шаблюку і йде на ногайця". Повернувшись додому, хлопці мали десяту частку здобутого сплатити старості, але й були такі козаки, що назавжди залишалися у плавнях.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Коли хлопці змогли довести, що гідні бути джурами?
Спершу джурою Швайки був тільки Грицик, бо Санько вчився у діда Кудьми. Коли Швайку схопив пан Кобильський, дід з хлопцями зуміли звільнити козака. Та дід Кудьма витрав стільки своїх сил, що скоро помер. Відтоді і Санько став джурою Швайки. Хлопці завжди доводили своїми вчинками, що гідні стати не тільки джурами, але й справжніми козаками. Та вперше вони довели, що гідні бути джурами, коли обійшли ординський табір, добралися до полонених...
Читати відповідь повністю → - Куди попрямував Тишкевич, рятуючись від переслідування Пилипа Швайки? Що пов'язувало його з татарами?
Рятуючись від Швайки, Тишкевич тікав до татар. Швайка знав, що Тишкевич служить не тільки панові, а й татарам. Було ясно, чому ординці з такою легкістю обминають озброєні ватаги присульських козаків, і те, чому десятками щезають невідомо куди вільні люди, що поселилися в плавнях. Тишкевич тікав до сторожового загону Іслам-бека – того, з яким мав спільні справи.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Про кого з татарів Пилип Швайка казав, що вони немов брати? Яку роль відіграв пастух Рашит у долі головних героїв?
Швайка називав братом татарина Рашита. Мати цього татарина виховувала Швайку-сироту. Рашит був пастухом і часто попереджував Швайку про наближення татар. У Рашита Швайка залишав свого джуру Грицика, поки їздив у Крим. У татарина Грицик навчався татарської мови, і це йому пригодилося в майбутньому.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Розкажіть про зустріч Тишкевича з Демком Дурною Силою. Як Демко опинився у степу? Чому він повірив Тишкевичу? Як Демко виправив свою помилку?
Тишкевич навів на Кам'яний острів татар, та козаки встигли звідти перебратися на інший острів. Татари побили Тишкевича, і той вирішив повернутися до Кобильського, але спершу хотів пограбувати поодиноких козаків, щоб з'явитися перед паном з подарунками. У степу Тишкевич зустрів Демка, який втік від татар. Тишкевич збрехав, що їздив до татар, щоб викупити з неволі людей пана Кобильського. І за Демка пан теж дав великий викуп...
Читати відповідь повністю → - Хто допомагає Пилипові вийти з складних ситуацій?
Швайка має вірних друзів, які допомагають у біді. Серед них — дід Кудьма, Грицик і Санько, татарин Рашит, кінь Вітрик, вовк Барвінок, інші козаки, які шанобливо ставляться до Пилипа.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто такий дід Кудьма? Чому він шукав таких хлопців, як Санько?
Дід Кудьма — старий характерник. Він живе у Вовкулацькому куті, лікує тварин, приручає вовків, зцілює поранених козаків, допомагає Швайці. Санько з дитинства виявляв надзвичайні вміння, якими не могли похвалитися звичайні хлопці. Він міг подумки віддавати накази і прохання. Дізнавшись про це і побачивши вміння Санька, Пилип Швайка вирішив віддати хлопця на виховання та науку до діда Кудьми, адже козакам були потрібні такі люди.
Переглянути відповідь на окремій сторінці → - Хто такий Тишкевич? Чим небезпечний він був для козаків?
Тишкевич служив у пана Кобильського, але одночасно співпрацював з татарами. Свого пана від попереджав про набіги, і Кобильський ховався, а як захищатимуться його села, пан взагалі не турбувався. Дуже часто люди Тишкевича перевдягалися на татар і нападали на козаків у плавнях, відбираючи у них шкури, рибу, мед.
Переглянути відповідь на окремій сторінці →