Емма Андієвська — Говорюща риба (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Казка-притча.

Час створення. 2000 рік.

Автор. Емма Андієвська (нар. 1931 р.) – українська письменниця, поетеса та художниця.

Тема. Зображення життя риби, яка вирізнялася з-поміж інших риб тим, що вміла говорити.

Ідея. Засудження тих, хто чує тільки власне "я", а до всього навколо байдужі; людина повинна прагнути гармонії та взаєморозуміння, допомагати ближньому, відчувати власну необхідність для іншого).

Проблеми. Індивідуальність; дружба; добро; самотність; взаєморозуміння; толерантне ставлення до інших; вірність мріям.

Композиція і сюжет твору

Казка-притча "Говорюща риба" зображає індивідуальність, яка була не такою, як всі, і не усвідомлювала своєї унікальності. Риба народилася балакучою, мала добре серце і ніяк не могла збагнути, чому сумують її батьки. Щоб нікого не засмучувати, вона поплила шукати інший табун. Та ніде її не сприймали належно, а якось навіть видалили з води, відправивши на берег. Там риба шукала співрозмовника і знайшла його у самотньому рибалці. Разом вони проводили багато часу, рибалка мав вигоду від дружби, бо риба вказувала, де повинен бути найкращий улов. Якось рибалка зрозумів, що риба – його найкращий приятель, тому запросив до свого дому. Поки він бігав скупляти наїдки і напої, рибу зустріла його жінка, яка навіть не помітила за своїми клопотами, що риба говорюща. "Дивні звички мають люди, вони не вітаються й не помічають інших", — подумала риба. А жінка, випадково побачивши рибу, кинула її на сковорідку. Рибалка повернувся додому і здивувався, що його приятель не прийшов. Він нарешті згадав, що забув сказати жінці, що його приятель – риба. Побачивши на сковорідці рибу, рибалка не впізнав друга, бо "але смажені риби всі однакові". З того часу чоловік шукав говорющу рибу, припадав до кожної риби і на колінах благав, щоб вона сказала йому хоч одне слово. Це викликало подив і здивування у інших рибалок.

 Експозиція. Якось у великих водах народилася балакуча риба. Батьки соромилися того, що їхня дитина вміла говорити.

Зав'язка. Говорюща риба покинула батьків і попливла шукати іншого табуна, бо ніхто її не хотів розуміти.

Розвиток дії. Рибі ніде не знаходилося місця, її видалили з води. Риба почала жити на березі і подружилася з рибалкою. Якось чоловік запросив рибу у гості. Поки рибалка побіг в магазин, рибу зустріла його жінка, яка навіть не помітила, що риба – говорюща.

Кульмінація. Жінка нарешті побачила рибу, схопила її і кинула на сковорідку.

Розв'язка. Рибалка довго чекав на свого приятеля, та балакуча риба не з'являлася. Відтоді рибалка ходив по березі й гукав свого приятеля і шукав його серед вилову.

Аналіз інших творів Емми Андієвської: