Подорож навколо світу на кораблі "Нева" в 1803-1806 роках

Юрій Лисянський

Ю. Ф. Лисянський

ПОДОРОЖ НАВКОЛО СВІТУ НА КОРАБЛІ "НЕВА"

В 1803 —1806 РОКАХ

Переклад: Віктор Часник

(З видання "ОГИЗ, Государственное издательство географической литературы, М., 1947")

ЗМІСТ

ПЕРЕДМОВА

ЧАСТИНА ПЕРША

РОЗДІЛ ПЕРШИЙ

Плавання корабля "Нева" з Росії до Англії. Вихід "Неви" і "Надії" з Кронштадта в призначену їм подорож. — Прибуття їх на Копенгагенський рейд. — Перебування в Копенгагені. Вихід "Неви" і "Надії" з Копенгагена. — Роз'єднання кораблів через жорстоку бурю в Північному морі, що сталася 18 вересня. — Прибуття "Неви" в Фалмут 26 вересня. — З'єднання з кораблем" Надія ". — Мідний рудник Долкут.

РОЗДІЛ ДРУГИЙ

Плавання корабля "Нева" з Фалмута до Канарських островів. Прибуття посланника з Лондона. — Відплиття корабля "Нева" з Фалмута 6 жовтня. — Опис надзвичайного повітряного явища. — Прибуття до острова Тенерифе. — Санта-Крус. — Місто Лагон.

РОЗДІЛ ТРЕТІЙ

Плавання корабля "Нева" від Тенерифе до острова Св. Катерини (Санта-Катарина). Відплиття з Тенерифе. — Острів Св. Антонія (Санту-Антан). — Перехід через екватор. — Обидва корабля "Нева" і "Надія" відправляються для відшукання острова Ассенцао. — Мис Фріо. — Острів Алваредо. — Острів св. Катерини.

РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ

Плавання від острова Св. Катерини до острова Св. Пасхи. — Відплиття від острова Св. Катерини. — Обхід мису Сан-Жуана. — Обхід Вогненної Землі. — Роз'єднання кораблів внаслідок бурі і надзвичайно туманної погоди .— Острів Св. Пасхи . — Його опис.

РОЗДІЛ П'ЯТИЙ

Плавання корабля "Нева" від острова Св. Пасхи до островів Маркізьких і Вашингтонських. — Острови Фату-Гива [Фату-Хіва], Мотане [Мохо-Тани], Тоу-Ата [Тахуата], Гоіва-Гова [Хива-Оа, Ла Доменіка] і Фатугу [Футу-хугу]. — Виявлення островів: Уа-Гунга [Уахугу], Нука-Ґева (Нуку-Хіва), Уа-Боа (Уа Роу). — Міна речей з жителями острова Нука-Ґева. — Відвідування короля. — Опис королівського житла. — Затока Жегауа . — Кораблі "Надія" і "Нева".

РОЗДІЛ ШОСТИЙ

Опис островів Маркізьких і Вашингтонських, особливо Нука-Ґева. Місцезнаходження Маркізьких і Вашингтонських островів. — Опис острова Нука-Ґева. — Образ правління. — Обряди при похованні. — Табу.

РОЗДІЛ СЬОМИЙ

Плавання корабля "Нева" від Вашингтонських до Сандвічевих [Гавайських] островів. — Відплиття від острова Нука-Ґева. — Острів Овігі [Гаваї]. — Міна речей з острів'янами .— Острови Мові [Мауї] і Отувай [Кауаї] .— Опис Отувая.

РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ

Опис Сандвічевих [Гавайських] островів, особливо острова Овігі [Гаваї].

РОЗДІЛ ДЕВ'ЯТИЙ

Царювання Гаммамеі [Камеамеі, Камегамеги Великого]. — Вступ його у володіння після смерті Тайребу. — Військові його подвиги. — Сухопутні і морські сили. — Короткий опис острова Овігі.

Дивіться також

РОЗДІЛ ДЕСЯТИЙ

Плавання корабля "Нева" від Сандвічевих островів до острова Кадьяк.

ЧАСТИНА ДРУГА

РОЗДІЛ ПЕРШИЙ

Плавання корабля "Нева" від острова Кадьяк до затоки Ситка. — Корабель "Нева" відправляється з гавані Св. Павла. — Прибуття його в затоку Ситку. — Ворожі дії. — Взяття фортеці ситкінців

РОЗДІЛ ДРУГИЙ

Плавання корабля "Нева" з затоки Ситка до острова Кадьяк. Корабель "Нева" залишає мис Ечком. — Опис східній частині острова Кадьяк. — Північна частина того ж острова.

РОЗДІЛ ТРЕТІЙ

Опис острова Кадьяк. — Клімат на острові Кадьяк. — Рослини. — Звірі і птиці. — Число жителів. — Їх барабори, або доми. — Звичаї. — Одяг. —Їжа. — Шлюбні обряди . — Обряди при похованні . — Рибна і пташина ловля і полювання. — Знаряддя для полювання і лову. — Будова байдарок. — Управління на Кадьяку.

РОЗДІЛ ЧЕТВЕРТИЙ

Плавання корабля "Нева" від острова Кадьяк до Ситкінської затоки. — Відплиття корабля "Нева" до Ситкінської затоки . — Побачення і переговори з Ситкінськими посланниками. — Огляд гори Ечком. — Прибуття тойона Котлеана в Новоархангельську фортецю. — Цілющі води. — Відплиття корабля від Ситки.

РОЗДІЛ П'ЯТИЙ

Опис Ситкінських островів. Російське поселення у затоці Ситка. — Ситкінські жителі і сусідні з ними народи.

РОЗДІЛ ШОСТИЙ

Плавання корабля "Нева" з Ситкінської затоки до Кантона. — Відкриття острова Лисянського і його опис. — Мілина Крузенштерна. — Маріанські острови. — Тайфун. — Рейд в Макао. — Прибуття кораблів "Нева" і "Надія" в Вампу. — Різні випадки в Кантоні.

РОЗДІЛ СЬОМИЙ

— Опис міста Кантона (Гуанчжоу). — Місцезнаходження Кантона. — Опис китайських будинків. — Число жителів міста Кантона. — Їх заняття. — Торгівля. — Китайські чиновники. — Крайня бідність китайців нижнього стану. — Їх віра. — Опис храму. — Будинок Панкікви, першого кантонського купця.

РОЗДІЛ ВОСЬМИЙ

Плавання корабля "Нева" від Кантона до Кронштадта. Кораблі "Нева" і "Надія" ідуть у зворотний шлях. Гаспарська протока. — Острови Двох Братів . — Зондська протока. — Роз'єднання кораблів "Нева" і "Надія". — Обхід мису Доброї Надії. — Азорські острови . — Ла-Манш . — Перебування в Портсмуті . — Прибуття "Неви" в Кронштадт.

ПЕРЕДМОВА

Російсько-Американська компанія {Ця компанія заснована в царювання Катерини Другої купцем Шелеховим, в 1799 році затверджена імператором Павлом I з наданням їй багатьох привілеїв. У кращій же проти колишнього стан приведена імператором Олександром I.}, що управляє всіма заведеними в Америці селищами {Під ім'ям американських селищ розуміються не тільки засновані в Америці, але і на всіх островах, що лежать між східною стороною Сибіру і західним берегом Америки, а також і на тих островах, які простягаються від південного мису Камчатки до Японії.}, через найбільшу віддаленість, завжди зустрічала майже нездоланні труднощі в постачанні їх життєвими припасами та іншими необхідними потрібними речами, через що ціни на всі ці предмети піднеслися до крайності. Ця обставина змусила її подумувати про засоби, які можуть відвернути надзвичайну дорожнечу і доставити безпечний і зручний шлях до пересилання різних речей в її селища, де, разом з множенням промислів, приростали і потреби, які раніше не існували. До досягнення цього наміру був один тільки засіб, тобто водне сполучення згаданих місць з Європейською Росією з Балтійського моря навколо мису Горна або Доброї Надії, до північно-західного берега Америки. Директори Компанії, нарешті, зважилися зробити першу спробу настільки корисного, але за своєю новизною до багатьох перешкод схильного починання. А щоб ця спроба могла бути проведена з бажаним успіхом, вони вдалися до допомоги тодішнього міністра комерції графа Миколи Петровича Румянцева1 і міністра морських сил адмірала Миколи Семеновича Мордвінова2. Ці особи з великою старанністю сприяли вчиненню такої корисної справи, повідомивши про неї імператору Олександру Павловичу. Імператор, схваливши це підприємство, наказати зволив відправити до американських сіл два корабля — "Надію" і "Неву". Але так як уряд, для більшого розширення російської торгівлі, бажав встановити зносини з багатою сусідньою японською державою, він призначив туди посланником дійсного статського радника Резанова 3. Тому "Надії" наказано було йти на Камчатку і в Японію, а "Неві" в Америку.

Начальство над цією експедицією і над першим із згаданих кораблів було доручено флоту капітан-лейтенанту Крузенштерну, а мені надано командування другим. Довготривале моє знайомство з цією людиною відмінних здібностей, минула подорож наша в Америку і Східну Індію, а найбільше бажання бути корисним батьківщині в такому важливому випадку, були причиною того, що я, незважаючи на старшинство своєї служби, з великої бажанням погодився здійснити таку віддалену подорож під його начальством, з тим, однак, щоб мені самому було дозволено обрати для корабля, довіреного моєму управлінню, офіцерів і команду за власним моїм розсудом.

Читач уже мав задоволення познайомитися з складеним Крузенштерном описом цієї експедиції, дві частини якого вже видано друком. Тому по всій справедливості він може зробити висновок, що будь-який інший опис одного і того ж предмета було б абсолютно зайвим, бо обидва корабля вчинили однакову подорож. Але так як частиною непередбачені обставини і жорстокі бурі, що зустрічалися нам, а частиною і саме призначення майбутнього нам шляху нерідко змушували мене розлучатися з кораблем "Надія", то мені представилися багато випадків не тільки здійснювати особливе плавання, але навіть оглядати і описувати такі місця, в які Крузенштерн не мав ніякого випадку заходити, особливо під час річного перебування мого на північно-західних берегах Америки. Тому я поставив собі обов'язком видати друком і мої короткі записки, щоб поважна публіка, удостоївши їх прочитання, як і обширний опис Крузенштерна, могла мати повні відомості про всю подорож, розпочату і благополучно завершену обома кораблями. Бажаючи, скільки можливо, зробити це твір корисним і гідним уваги, я доклав до нього накреслені мною карти і кілька потрібних найцікавіших малюнків.

Читач, звичайно, може легко помітити, що у видаваному мною творі доводилося іноді згадувати про тих же самих предметах, які докладно описані в подорожі Крузенштерна (маючи на увазі той час, коли обидва корабля були разом). Однак я сподіваюся, що таке повторення не буде зайвим, тим більше, що узгодженість наших описів послужить подвійним доказом їх справедливості, а суперечність, якщо воно де-небудь зустрінеться, буде приводом цікавому досліджувачу до подальшого і найточнішого вишукування істини.

Нарешті, залишається мені, виявивши щиросердне зізнання в недоліках і несправності мого стилю, попросити у читача великодушного в тому вибачення, в якому він тим більше відмовити не може, що я, по роду моєї служби, ніколи не думав бути автором. При складанні моїх мандрівних записок я намагався прикрасити всі предмети не хитромудрим або плавним стилем, але істиною.

ПЕРЕЛІК

офіцерів і команди, які знаходилися на кораблі "Нева"

Капітан-лейтенант Юрій Лисянський.

Лейтенанти Павло Арбузов, Петро Повалишин.

Мічмани Федір Коведяєв, Василь Берг.

Штурман Данило Калінін.

Підштурман Федул Мальцов.

Доктор Моріц Лібанд.

Підлікар Олексій Мутовкін.

Корабельний підмайстер Іван Корюкін.

Ієромонах Гедеон.

Прикажчик Російсько-Американської компанії Микола Коробіцин.

Боцман Петро Русаков.

Квартирмейстери Осип Авер'янов, Семен Зеленін, Петро Калінін.

Матроси 1-й статті

Василь Маклишев

Іван Попов

Фадей Нікітін

Петро Борисов

Улян Михайлов

Іван Гаврилов

Андрій Худяков

Михайло Шестаков

Олександр Потяркин

Василь Іванов

Петро Сергєєв

Федот Филатьев

Бик Мурза Юсупов

Омелян Кривошеїн

Андрій Володимиров

Іван Андрєєв

Ілля Іванов

Василь Степанов

Митрофан Зеленін

Єгор Саландін

Амір Мансуров

Дмитро Забиров

Матроси 2-й статті

Ларіон Афанасьєв

Родіон Єпіфанов

Потап Квашнін

Іван Васильєв

Іван Алексєєв

Каноніри

Федір Єгоров

Мойсей Колпаков

Десятник

Терентій Неклюдов

Вітрильник

Степан Вакурін

Купор {*}

Павло Помилев

* Особа, обов'язком якого була упаковка продуктів і товарів.

ЧАСТИНА ПЕРША

РОЗДІЛ ПЕРШИЙ

ПЛАВАННЯ КОРАБЛЯ "НЕВА" З РОСІЇ В АНГЛИЮ

Вихід "Неви" і "Надії" з Кронштадта в призначену їм подорож.

1 2 3 4 5 6 7

Інші твори цього автора:

На жаль, інші твори поки що відсутні :(