Полум'яний заповіт нащадкам (за поезією "Заповіт" Т. Шевченка)

Шкільний твір

Читаючи один із найвідоміших творів, який був написаний Кобзарем, починаєш розуміти, як поет ставився до своєї Батьківщини, як переживав за її сучасне і сподівався на краще майбутнє. Саме такий твір міг з'явитися тоді, коли поет відчував себе смертельно хворим. Як і кожна людина, яка проходить шлях через очищення хворобою або навіть смертю, ліричний герой ставить перед собою питання: що залишиться після мене? Як будуть згадувати нащадки моє надбання, чи знадобляться мої думки, мрії поколінню прийдешньому? У багатьох своїх творах поет закликав земляків боротися за волю, рідну Україну, але саме в цьому вірші слова автора звучать полум'яним гаслом: "Поховайте та вставайте..." Нове життя уособлюється з новою вільною сім'єю, з братерськими почуттями і світлим майбутнім українського народу. Але спочатку потрібно всім встати на боротьбу за вільне життя пліч-о-пліч: "Кайдани порвіте і вражою злою кров'ю волю окропіте". Дехто саме за ці слова звинувачує Шевченка в агресії, ненависті, закликах до жорстокості. Мені здається, що це не так. Адже ці заклики є доволі символічними: поет благає українців прокинутись, виявити активну життєву позицію, відстоювати свої права на рідній землі, боротися за незалежність, за щасливу долю, майбутнє української "сім'ї вольної нової".

А далі інтонація поета змінюється і стає печальною: він прохає згадувати його в цій вільній сім'ї "незлим тихим словом".

Поет з любов'ю описує те місце, де хотів би бути похованим. Рідний Дніпро був згаданий не випадково, бо скільки дум прийшло до Шевченка, коли поряд "Реве та стогне Дніпр широкий...". Сумно і страшно автору за рідну Україну, де злидні й бідність співіснують з яскравою красою батьківщини.

Але поет зміг перемогти свою хворобу й продовжити творити далі. Поезія ж назавжди залишилася в серці українського народу, а до того ж стала народною піснею.