У світі відбувається постійна боротьба добра і зла. Хочеться вірити, що добро переможе. Проте досить часто зло бере гору. Цю проблему висвітлювали у своїх творах багато письменників. Серед них — Панас Мирний, зокрема в романі "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" Цей твір письменник написав разом із Іваном Біликом після подорожі від Полтави до Гадячого. Під час цієї мандрівки автор почув перекази про розбійника — "зарізяку" Гнидку. Вони і спонукали письменника до написання роману "Хіба ревуть воли, як ясла повні?".
Головний герой, Чіпка, — син зневаженої селянки, убогої, що й хати власної не мала, та надзвичайно роботящої жінки. Він — горда, нескорена та запальна людина.
Замислюючись над долею головного героя, ми простежуємо оту запеклу, споконвічну боротьбу між добром і злом, справедливістю і неправдою, З дитинства Чіпка виніс теплі спогади про добру, ніжну, щиру бабу Оришку, та разом із тим — образу від материних бійок, біль від знущань і глузувань ровесників. Усе це переповнювало душу хлопця, і на поверхню, заступаючи добрі помисли й наміри, часто вихлюпувалися зло і несправедливість, прагнення до помсти.
І от Чіпка — юнак. Доля всміхнулася йому. Від далекого родича у спадок їм із матір'ю дісталася земля. Чіпка — господар. Він відчув себе людиною щасливою. І світ навколо нього був таким гарним, добрим. Та ще й зустріч із Галею — "польовою царівною"... Здається, що ще може бажати людина?
Та лихо не спало. У Чіпки відбирають землю. Пошуки справедливості ні до чого не привели. Обурений неправдою, він шукає розради у пияцтві, у компанії Лушні, Пацюка, Матні. Постійні гулянки зробили з колишнього господаря пропащу людину, злу, жорстоку, байдужу до рідних. І так тривало дуже довго.
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (повний текст)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (скорочено)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (аналіз)
- "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" (реферати)
- Композиція роману, його сюжет (та інші запитання)
Однак невдовзі Чіпка отямився. Може, киї москалів допомогли йому згадати, що він все-таки людина. Вареник повертається у сім'ю, лагодить хату, господарює, одружується. Його обирають у земство. Він мріє захищати права простих людей, вірить, що потрібен своїм односельчанам.
І знову несправедливість. Такі, як Чіпка, у земстві не потрібні. Він повертається до пияцтва, а невдовзі доходить і до розбою. І що найстрашніше — вважає свої вчинки справедливими: відбирає в багатих те, що належить йому. У хвилини тверезості Варениченко осуджує себе, але, на жаль, тільки протягом хвилин. Зло, неправда, жорстокість, глузування, знущання — все те, чого було так багато у його житті, заставляли Чіпку кривдити інших. І з борця "за правду" він сам перетворився на злочинця, став "пропащою силою".
Своїм романом Панас Мирний прагне застерегти нас від помилок, вчить бути пильними, виховувати у собі силу волі. Людина повинна стати стійкою і врівноваженою, інакше, потрапивши у вир життя, може перетворитись на "пропащу силу", як це сталося із героєм твору.