Іван Вишенсьний, його час і культурна та громадська діяльність
I. І. Вишенський — видатний представник полемічної літератури. (І. Вишенський — найвидатніший письменник-полеміст XVI-XVII століть, суворий викривач соціальної несправедливості.)
II. Характеристика епохи часів Івана Вишенського.
1. Життя українського народу під гнітом литовських і польських феодалів. (Постійна боротьба трудящого люду за свою незалежність із татаро-турецькими загарбниками, із литовськими й польськими поневолювачами. Посилення феодального національно-релігійного гніту в другій половині XVI століття.)
2. Люблінська (1569 р.) та Брестська (1596 р.) унії — духовне поневолення наших предків. (Боротьба проти католицизму спонукала до єдності Росії, України, Білорусії. Виникнення братств — громадських організацій, які об'єднували православних міщан, що чинили опір католицизму.)
3. Громадсько-політичне й національно-культурне значення діяльності братств в Україні. (Організація друкарень, шкіл, створювання бібліотек, боротьба проти церковної унії. Діяльність І. Федорова на ниві книгодрукування. Діяльність Києво-Могилянської колегії на ниві освіти.)
4. Біографічні відомості про І. Вишенського. (Біографічних відомостей майже не збереглося. Народився близько 1550 року в містечку Судова Вишня, що на Львівщині. У молоді роки жив у Луцьку. У 30-35 років постригся в ченці й оселився на Афоні в Греції, де пробув більше сорока років у різних монастирях. Його послання в Україну — зразок полемічних творів.)
- Реферати про життя та творчість Івана Вишенського
- Як вплинули суперечності світогляду І. Вишенського на ідейно-художній зміст його полемічної прози?
5. Боротьба І. Вишенського проти політики уніатів. (І. Вишенський — сильна особистість, освічена людина свого часу, гуманіст і демократ, який прагнув духовної і соціальної свободи народу.)
Відомо 16 творів письменника-полеміста, в яких він захищає права пригнобленого народу, викриває в морально-етичному плані католицьке духовенство, Папу Римського.
ІІІ. Значення полемічних творів І. Вишенського. (Полемічна література — це релігійно-політичні трактати про викриття насильницької влади католицизму в Україні, започаткованого Брестською унією (1596 р.). У формі релігійних суперечок обговорювалися суспільно-політичні й культурно-історичні проблеми, важливі для українського народу).