За своїм світобаченням Іван Багряний був романтиком і "невиправним мрійником". Він хотів, щоб усі жили в мирі й злагоді, прагнув згуртувати людей, повернути їх до християнських заповідей. Ця людина — безмежно закохана в рідну землю, людина-патріот, — за любов до України була звинувачена в українському буржуазному націоналізмі та пройшла всі кола радянського тоталітарного пекла.
Однією з головних тем творчості Івана Багряного є викриття системи більшовицького терору, показ жорстоких і підступних методів роботи каральних органів. Він є автором багатьох збірок поезій, ряду поем, роману у віршах. Але найвагомішу частину його творчого доробку становлять прозові полотна: "Людина біжить над прірвою", "Тигролови", "Сад Гетсиманський", "Буйний вітер", "Огненне коло"...
Його роман "Сад Гетсиманський" був чи не першим твором емігранта з СРСР, який розповів правду про жахливий катівський механізм тогочасної влади. Твір написаний наприкінці 40-х років. Автор розповідає про страхіття сталінської інквізиції, про незалежність людського духу, про гідність, чесність справжніх лицарів, які віддані своїй Вітчизні. І. Багряний порушує проблему боротьби за людське у людині, вірність гуманістичним ідеалам, проблему боротьби добра і зла, утвердження демократичних принципів існування суспільства.
Перед нами постають мужні та цілісні натури героїв твору, які боролися з режимом, боролися з собою, боролися за себе. Їх безпідставно і безглуздо обвинувачували у неземних гріхах, фальсифікували злочини, але вони перемагали, якщо не фізично, то духовно.
Твір "Тигролови" — один з тих нечисленних художніх творів, який дарує нам образне бачення українських переселенців на далекий Схід. Роман відкриває нам чудово зображену природу далекого Уссурійського краю з її величними горами, бурхливими гірськими ріками, з багатим тваринним світом. Герої твору вражають своїм вільнолюбством, сміливістю, фізичною витривалістю та просто людською привабливістю. Автор показує трагедію нашого народу в комуно-фашистській імперії, стверджує думку про незнищенність українського національного духу навіть у таких жахливих умовах.
Романи І. Багряного сповнені життєлюбності та оптимізму. Його герої знають, що тоталітарне суспільство не має майбутнього, бо воно зневолює почуття власної гідності та спрямоване проти людини.
- Реферати про життя та творчість Івана Багряного
- У чому полягає суть головного конфлікту в романах "Тигролови" та "Сад Гетсиманський" та як він розв'язується? (та інші запитання)
Отже, через його героїв ми бачимо самого автора — сильну особистість, закохану в життя і переконану, що Україна неодмінно матиме прекрасне майбутнє.