Про Харків — мою батьківщину — можна говорити багатьма епітетами, але я хочу розповісти про Харків літературний.
Як відомо, Харків бере свій початок з Університетської гірки, але літературний Харків починається ще в XІ столітті, майже за півстоліття до заснування міста при злитті річок Харків, Лопань і Уди. Саме тут, у 1185 році, проходили війська Новгород-Сіверського князя Ігоря під час його походу проти половців.
У нашому краї народилася лірична пісня "Їхав козак за Дунай", автором якої був козак Харківського полку Семен Климовський. А біля селища Бабаї є криниця, їй більше 200 років і викопав її Г. С. Сковорода, викладач Харківського Колегіуму.
Жив у Харкові і Г. Квітка-Основ'яненко — організатор одного з перших на Україні театрів, засновник інституту шляхетних дівчат.
У 1805 році відкрито перший на Україні університет, у цьому за-слуга В. Каразіна. В університеті у різні часи працювали: О. Потебня, І. Срозновський, М. Костомаров, Д. Багалій, М. Сумцов, В. Данилевсь кий, П. Гулак-Артемовський, М. Лисенко, М. Старицький та багато інших видатних людей України.
Мабуть, найбурхливіше вирувало літературне життя в Харкові у 20-30-ті роки. Центральною фігурою був Микола Хвильовий. Але до 1937-38 років із найталановитіших майже нікого не лишилося. Імена розстріляних та замучених можна прочитати в Літературному музеї та у поемі В.Сосюри "Розстріляне безсмертя".
Не перерахувати усіх: це Курбас, М. Куліш, Косинка, Йогансен, Драй-хмара, Зеров, Близько, Підмогильний, Досвітній, Яловий та багато інших.
Ледве врятувалися В. Сосюра, О. Довженко, О. Вишня, П. Тичина. Вони всі пізніше напишуть про Харків. Так, Харків був і страшним: варто прочитати "Сад Гетсиманський" І. Багряного.
Сьогодні деякі вулиці носять імена українських письменників: є у нас вулиці Шевченка, Л.Українки, Квітки-Основ'яненка.
Літературне життя ніколи у Харкові не затихало, бо є навіть будинок під назвою "Слово", де жили багато відомих українських письменників і зараз живуть.
Є у нас і Спілка письменників, яка нараховує більше 50 чоловік. Є могили на нашій землі відомих людей: Кропивницького, Хвильового та пізніших письменників. Нашими вулицями ходили кращі люди України.
"Харків мене підкував і виховав... Я громадянин славного міста Харкова", — писав П.Тичина.
Не обміліла Сковородинівська криниця, її криштальні джерела живлять нові творчі сили, які примножають славу літературного Харкова, це Г. Полянський, І. Муравйов, В. Мисик, К. Гордієнко, І. Перепеляк, А. Перерва, Л. Тома, А. Чернишов, І. Мироненко, І. Христинко, С. Цинін, І. Шкварко та багато інших.