Література рідного краю. Імена промовляють сивими віками
Все минає, але любов після всього зостається.
Все минає, але не Бог і не любов...
/ Г. Сковорода /
Харківщина — один із наймальовничіших куточків благословенної землі, ім'я якій Україна. То ж не дивно, що саме Харківщина стала Батьківщиною для багатьох відомих композиторів, художників, поетів та письменників. Мальовничі пейзажі нашої землі, її солов'їні гаї, синьоокі річки, оксамитові луги не раз надихали письменників. Саме на Харківщині на повну силу зазвучав голос Григорія Сковороди. Перебуваючи у селі Бабаї, що під Харковом, Григорій Сковорода створив збірку байок і назвав її "Басни Харьковскія".
Борис Грінченко, теж наш земляк, написав одну з найяскравіших сторінок в історії української літератури і української мови, створивши перший в Україні словник української мови. Цей словник служить нам і досі.
Харків початку ХХ сторіччя... Велике індустріальне місто, місто фабрик, заводів, інститутів та університетів. А ще — поетів та письмен ників. І досі у Харкові стоїть будинок, у якому жила родина Алчевських. Він так і називається нині — Будинок Алчевських. Цей дім багато років є осередком мистецького життя Харкова. Так повелося ще з тих часів, коли Алчевські влаштовували в себе мистецькі вечори. Найвідомішою з роду Алчевських є українська письменниця та педагог Христя Алчевська, якій належать ці рядки:
... Душа — це безсилая квітка,
Що пахощі ллє, але гине,
Що з тихого смутку завьяне...
І в лісі ніхто в оту пору
На неї не гляне...
У Харкові довгий час жили Юрій Яновський та Олександр Довженко, Володимир Сосюра та Микола Куліш, Валеріан Підмогильний та Микола Хвильовий. Всі вони — неперевершені майстри слова. Можливо, і будинок, в якому вони жили, так і називали — Будинок "Слово". Володимирові Сосюрі належать такі слова:
Любити Вітчизну, любити завжди,
Поля її росні, зелені сади,
У їй не жаліти за дні молоді
Ні крові у битві, ні поту в груді.
Навіть деякі герої творів цих письменників теж були жителями Харкова. Так, на Холодній Горі мешкав Мина Мазайло, який є головним героєм п'єси Миколи Куліша.
А зараз поруч з нами живуть Роберт Третьяков, Валерій Шевчук, Ростислав Мельників. На жаль, нещодавно наша література втратила чудового поета, нашого земляка Бориса Чичибабіна. Але з нами лишилися його книжки, і через сторінки своїх творів він продовжує вести розмову з нами, читачами, як і його попередники Григорій Сковорода, Борис Грінченко, Христя Алчевська, Микола Хвильовий, Остап Вишня та багато-багато інших письменників, що є нашими земляками.