Протистояння імперського режиму і вільнодумної, національно-свідомої особистості у поемі Т. Шевчениа "Сон"

Шкільний твір

I. Суспільні та політичні поеми Т. Шевченка. (Для українського національного життя найбільшу вагу мають ті твори Шевченка, в яких він піддає гострій критиці кривдників народу — панів, царів, тиранів, "розпинателів народних". Коли звільнений від кріпацтва поет відвідав Україну, йому відкрилася страшна картина народного горя і народної кривди. Шевченко виступив з голосним протестом проти соціального і національного поневолення. Серед найкращих творів того періоду — "Три літа", "Розрита могила", "Чигирин", "Сова", "Сон", "Хустина", "Єретик", "Сліпий", "Великий льох", "Холодний яр" та ін.)

II. Поема "Сон" — політична сатира.

1. Композиційний прийом "сну". (Шевченко дає опис фантастичної подорожі з Києва до Петербурга, яку він здійснив уві сні. Поет летить у сонних мріях за совою понад землею, прощається з Україною і бачить прекрасний образ світанку:

І все то те, вся країна,

Повита красою,

Зеленіє, вмивається

Дрібною росою;

Споконвіку вмивається,

Сонце зустрічає...

І нема тому почину,

І краю немає.

Серед цих чудових краєвидів бачить поет страшні картини горя та насилля. Там із каліки знімають полатану свитину, в іншому місці розпинають удову за подушне, він бачить матір, яка на панщині пшеницю жне, а її дитина з голоду помирає. Поет летить далі понад країною, вкритою білим снігом і чує брязкіт кайданів під землею. Це каторжани працюють у золотих копальнях в Сибіру, "щоб пельку залити неситому" (цареві). Перелітає поет над Москвою і затримується в Петербурзі.)

2. Петербурзькі враження мандрівника у сні. (У столиці особливо відчувається рабська покірність підданих царя:

І зробився

Я знову незримий

Та й пропхався у палати.

Боже мій єдиний!!

Так от де рай! уже нащо

Золотом облиті

Блюдолизи...

Далі він немилосердно висміює царя і царицю. Потім оглядає місто і пригадує собі, скільки козаків загинуло при зведенні царської столиці. Великим гнівом вибухає Шевченко, побачивши пам'ятник Петру Великому, який йому поставила Катерина II.

"Первому Вторая"

Таке диво наставила.

Тепер же я знаю —

Це той Первий, що розпинав

Нашу Україну,

А Вторая доконала

Вдову-сйротину,

Кати, кати, людоїди!

Наїлись обоє,

Накралися!..

Поетові вчуваються голос гетьмана Полуботка, якого цар Петро голодом замучив у тюрмі через те, що домагався повернення давніх вольностей, та спів пташат, що уособлюють душі козаків, які загинули при висушуванні боліт під столицею Росії. Йдучи до царських палат, зустрічається із земляками, що "так і ріжуть по-московському", і його серце стає кривавою раною. Наостанок знову оглядає царя і пробуджується.)

III. Значення поеми "Сон". (Безперечно, поема Шевченка "Сон" є найбільш виразним твором з цілого циклу політичних творів, які поет написав під час подорожей Україною 1843—1844 роками. Адже в ній Шевченко змалював становище України в Російській імперії.)