Відображення в романі В. Скотта "Айвенго" життя середньовічної Англії
І. Інтерес В. Скотта до історичного минулого своєї батьківщини. (Англійський письменник Вальтер Скотт (1771 —1832) ще в дитячі роки виявив інтерес до історії своєї батьківщини, народних балад, сімейних легенд. Пізніше детально вивчав історію Шотландії, Англії, інших країн Європи. Цікавився фольклором, архітектурою. Славу В. Скотту як письменнику здобули історичні романи. За своє життя В. Скотт написав тридцять історичних романів.)
ІІ. Історична основа роману "Айвенго". (Дія роману відбувається в середньовічній Англії 1194 року, коли до Англії після тривалої відсутності повертається Річард І, якого називали Левовим Серцем. Король Річард веде боротьбу з братом Джоном, який намагається захопити ападу, а також із норманськими баронами, що хотіли зберегти свою незалежність від короля. Політичний конфлікт ускладнюється національним протистоянням: корінне населення — сакси не можуть змиритися з володарюванням норманів в їхній країні. В романі також представлені низи суспільства — доведені до розорення селяни перетворилися на розбійників, які ведуть боротьбу з гнобителями.)
ІІІ. Дійові особи твору. (У романі подані образи як реальних історичних осіб (Річард Левове Серце, принц Джон), так і вигаданих героїв (лицар Айвенго, леді Ровена, Ребека, Седрик Ротервудський та інші.)
ІV. Образ короля Річарда І. (Король Річард — справжній лицар: сміливий, мужній, відчайдушний, чесний. Виступає не тільки як захисник інтересів баронів — норманів, а й корінного населення Англії — саксів, інтересів простого народу Англії. Він вміє чудово спілкуватися як із вищим світом, так і з простим народом. Проте, слава мужнього воїна була для нього дорожче за славу мудрого правителя.)
- "Айвенго" (повний текст)
- "Айвенго" (скорочено)
- Яке враження справив на вас Бріан де Буаґільбер? На яких рисах характеру цього героя наголошено в його портреті? (та інші запитання)
V. Норманські барони в романі "Айвенго". (В зображенні В. Скотта норманські барони — пихаті, нахабні люди, для яких не існує ані законів, ані моралі. Найяскравіший з цих образів — лицар ордену храмовників Бріан де Буагільбер. Він дуже честолюбний. Для нього і релігія, і лицарський орден, і люди — засоби досягнення особистої мети.)
VІ. Зображення звичаїв та побуту середньовічної Англії. (Рицарські турніри — найцікавіше й найпрекрасніше видовище того часу, яким захоплювалися усі: багачі, бідняки і дворяни. В середньовічній Англії вірили в чаклунство. Одну із героїнь роману, Ребеку, звинувативши в чаклунстві, погрожують спалити на вогнищі. У романі В. Скотт дає детальні описи трапез, одягу того часу, лицарських обладунків.)
VІІ. Чим цікавий роман сучасному читачеві. (На сторінках роману оживає історія однієї з європейських держав. Гострий сюжет весь час тримає читача в напрузі. В романі на першому плані такі вічні людські цінності, як чесність, шляхетність, мужність, вірність.)