Романтична повість-казка про піднесену любов (план твору)

Шкільний твір

І. Романтичний світ мрії у творчості російського письменника О. Гріна. (О. Грін (1880--1932) був письменником могутньої уяви. У своїх книгах він створив світ, зовсім не схожий на все, про що до нього написали російські письменники. Його оповідання нагадують казки. Дія в них відбувається у вигаданих країнах та містах: Зурбагані, Лісі, Гель-Г'ю, Каперні. Ці країни населяють веселі, мужні моряки, мисливці, мандрівники, що прагнуть ризику та боротьби.)

ІІ. "Пурпурові вітрила" — феєрія-казка про здійснення прекрасної мрії.

1. Перша згадка про пурпурові вітрила в казці. (Пурпурові вітрила спочатку з'являються в казці як конкретний предмет — іграшка, зроблена на продаж Лонгреном, батьком Ассоль.)

2. Пророцтво Егля. (Збирач народних легенд Егль, побачивши в руках дівчинки вітрильник із пурпуровими вітрилами, напророкував їй прекрасне майбутнє: "Одного разу ранком у морській далечині під сонцем блисне пурпурове вітрило. Сяюча громада пурпурових вітрил білого корабля рушить, розсікаючи хвилі, просто до тебе... Вродливий принц посадить тебе в човен, привезе на корабель, і ти виїдеш назавжди до блискучої країни, де сходить сонце і де зірки спустяться з неба, щоб привітати тебе з приїздом".)

3. Прекрасна мрія допомагає Ассоль вижити у сірих буднях. (Ассоль та її батько жили дуже бідно. їх оточували люди, нечулі до прекрасного. Мешканці Каперни не розповідали казок, не співали пісень, вони дбали тільки про повсякденні справи. Ассоль теж дбає про хліб насущний, але мрія підносить її над буденним життям. Незважаючи на злидні, її серце сповнене добротою, вона здатна бачити прекрасне в усьому.)

4. Основний конфлікт "Пурпурових вітрил". (Основний конфлікт твору — конфлікт мрії Ассоль і дійсності, піднесеної натури і буденного життя.)

5. Пурпурові вітрила — символ здійснення мрії. (Пурпуровий колір — колір життя. Він набуває у творі особливого значення: якщо дуже бажаєш і йдеш назустріч своїй мрії, то можна досягти нездійсненого, перетворити казку на реальність. Капітан Грей говорить: "Я зрозумів одну нехитру істину. Вона в тому, щоб робити так звані дива своїми руками". Мрія Ас-соль "ожила" тому, що дівчина "уміла любити", як учив її батько, уміла "чекати всупереч усьому".)

ІІІ. Фінал казки — гімн мрії. (Фінал казки звучить як торжество духовного в людині, її віри в прекрасне, що підносить над сірими буднями.)

Інші варіанти цього твору: