Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля Дефо

Шкільний твір

ДЕФО ДАНІЕЛЬ

(1660-1731)

Англійський письменник, автор понад 560 творів різних жанрів: романів, есе, памфлетів, але в історію він увійшов завдяки "Робінзонові Крузо" (1719). Повна назва книги досить поширена: "Життя, незвичайні та фантастичні пригоди..." — у заголовку майже 50 слів.

За першою книгою про Робінзона побачили світ дві наступні — "Подальші пригоди Робінзона Крузо" (1719) та "Серйозні роздуми Робінзона Крузо... "(1720), проте успіху вони не мали.

Письменник був особистістю неординарною: сміливий, допитливий, брав участь у політичній боротьбі і повстанні.

За свої гнівні памфлети не раз був покараний штрафом, тюрмою, але залишався волелюбною людиною.

Дефо започатковує новій жанр літератури — роман; його Робінзона назвали першим героєм антигероїчної епохи.

Незвичайні пригоди мореплавця Робінзона Крузо у романі Даніеля Дефо

Самотній Робінзон на безлюдному острові ніби повторює весь шлях, пройдений людством: мисливець, землероб, пізніше, коли на острові з'являється п'ятниця, — рабовласник і, нарешті, хазяїн маленької колонії. З подробицями, точними цифрами автор розгортає перед нами історію свого героя. За складних умов проявляються позитивні риси Робінзона: енергійність, цілеспрямованість, заповзятливість. Він будує собі хатинку, видовбує із дерева човен, розширює печеру, приручає кіз, вирощує із жменьки зерна свій перший урожай.

Уперше в літературі тема праці стала центральною у великому художньому творі, вперше так голосно прозвучала віра в людину, її творчі можливості, силу розуму та рук. Роман було написано у XVIII ст., коли була дуже популярна ідея "природної людини", повернення її до природи, розкриття в характері людини нормальних, природних рис. Це протиставлялось тодішньому панству — дворянам, з їхніми надмірними уявленнями про себе, про свої права. Саме трудовий подвиг Робінзона приніс роману світову славу. Для дітей він має велике значення. Недарма один із письменників і філософів XVIII ст. Жан-Жак Руссо вважав, що це перша книга, яку потрібно прочитати після букваря кожній дитині.