Айкі

Анатолій Мицкан

Анатолій Мицкан "Айкі"

Лiтаючi острови

Колись давно хтось придумав гарну казку. Точніше хтось додумався придумати цілий гарний світ. Він може видатись чудернацьким, але насправді він гарний.

Все, що в цьому гарному світі є, так це безмежне рожево-блакитне небо. Куди оком не кинь – воно усюди. Неймовірно приємного відтінку, якого ніхто ніколи і уявити собі не міг. Сховане десь у найсміливішій уяві, чарує око того, хто своє серце відкриє настільки, щоб його побачити. І лине спраглий погляд у безмежність краси.

Але ж там, у тому гарному світі, хтось має жити. Для цього там придумано літаючі острови. Так. Саме літаючі острови. Дивно? І мені дивно, але так воно є. Невеликі і всі різні літають собі у безмежному небі. І живуть на тих островах всілякі чудернацькі створіння. Живуть на своїх маленьких островах, а іноді і мандрують до інших островів. Іноді просто падають з одного острова на другий, бо острови літають один попри одного, один над одним, один під одним ... одним словом, літають так, як їм заманеться. І всім це подобається.

Уявіть собі: ви сидите на одному з островів і дивитесь на прекрасне рожево-блакитне небо, а тут, раптом, попри ваш острів пролітає ще один острів, і ви бачите, як на ньому ціла купа всіляких дивних створінь весело махає вам руками і щось кричить. Тоді ви і самі підскакуєте і починаєте вітати їх. І навколо вас багато друзів і всі раді зустрічі з іншоостров'янами. І так частенько. А іноді досить довго ніякий острів не пролетить. І ви сидите, на краю свого острова, дивитись у безмежність рожево-блакитного неба, що розкинулось перед вами, над вами, під вами і стає якось трохи сумно. Падає сухий листочок, десь з якогось далекого острова, що пролітає високо-високо вгорі. Ви дивитесь туди, де він пролетів і бачите його: далеко-далеко. Видно лише маленьку цятку. Там, на тому далекому острові, певно, осінь. І ви ловите сухий листочок, тримаєте його на руці і думаєте про далекий острів. А тоді встаєте і відпускаєте листочок: нехай летить собі у своїх справах. Ось так.

Ніхто точно не може сказати, звідки взявся той чи інший острів. Звідки походять назви островів. Звідки взагалі взялися ті, хто на островах живуть. А їм і так добре, всім таким різним і чудернацьким.

А ось і острів летить. Він якось так непомітно підкрався, поки ми тут з вами розмовляли. Ось який: великий. Та ж це острів Нумпі-ду! І живуть на ньому добрі-предобрі утаки. Ось він вже зовсім близько. На острові Нумпі-ду саме зараз ранок. Всі ще тільки прокидаються. Починається новий день. І, якщо я не помиляюсь, це особливий день на острові. День Великих Утаків. Ну, далі ви самі все побачите. Я залишаю вас на острові Нумпі-ду, де саме зараз готується щось цікавеньке. А сам собі полечу далі. Може де і впаде з якогось острова вгорі сухий листочок, і я буду точно знати, що десь наступила осінь. До зустрічі.

1. Так усе по­ча­лось

— Ти спра­в­ді ні­чо­го не за­був? — не­р­во­во пи­та­ла ве­ли­че­з­на тов­с­та жі­н­ка пе­ре­ля­ка­но­го ма­ле­нь­ко­го чо­ло­ві­ч­ка. Той зні­я­ко­ві­ло від­по­ві­дав, ні­би ще раз об­ду­му­ю­чи її за­пи­тан­ня:

— Та ні, не за­був.

Ра­нок ви­да­в­ся по­го­жий, і двій­ко чу­де­р­на­ць­ких ство­рінь по­спі­хом ку­дись бі­г­ли, тіль­ки їх­ні ті­ні ко­в­за­ли яс­к­ра­во осві­т­ле­ною со­н­цем зе­м­лею, пе­ре­ска­ку­ю­чи на ого­ро­жі, ку­щі, сто­в­бу­ри де­рев.

— Ай­кі, ма­буть, вже про­ки­ну­в­ся. Ой го­ре, ой бі­да, не всти­г­не­мо. — хви­лю­ва­ла­ся жі­н­ка. "Не всти­г­не­мо" — по­вто­рю­вав чо­ло­ві­чок і на­ма­га­в­ся не від­ста­ва­ти від неї, весь час по­гля­да­ю­чи на со­н­це, яке не­вбла­ган­но під­ні­ма­ло­ся ви­ще і ви­ще.

— Ось він, бу­ди­но­чок Ай­кі. — тре­м­тя­чим го­ло­сом про­мо­ви­ла жі­н­ка і при­ту­ли­ла до пи­ш­них гру­дей па­ку­нок, що йо­го не­сла з со­бо­ю.

— Зда­єть­ся, він ще спить. — про­ше­по­тів чо­ло­ві­чок і во­ни оби­д­воє кра­дь­ко­ма по­су­ну­ли до ве­ли­ко­го жо­в­то­го і ці­л­ком кру­г­ло­го, як жі­н­ка, бу­ди­но­ч­ка. Кру­г­лі две­рі і спра­в­ді бу­ли за­чи­не­ні. Од­нак крізь про­чи­не­не кру­г­ле ві­ко­н­це ту­ди-­сю­ди лі­та­ли ме­те­ли­ки, ля­ка­ю­чи ве­ли­ку зе­ле­ну му­ху, що на­ма­га­ла­ся всі­с­ти­ся на під­ві­кон­ні. Все бу­ло на­про­чуд спо­кій­но. — Ай­кі спить. — вдо­во­ле­но про­му­ги­кав чо­ло­ві­чок і ра­п­том під­ско­чив, бо жі­н­ка го­ло­сно ги­к­ну­ла і за­вме­р­ла на мі­с­ці.

Під за­чи­не­ни­ми кру­г­ли­ми две­ри­ма щось ле­жа­ло і ми­р­но со­пі­ло. Во­но спа­ло і не ві­да­ло, що на ньо­го ди­в­лять­ся аж чо­ти­ри па­ри вкрай зди­во­ва­них очей.

— Хто то? — пе­ре­ля­ка­но спи­та­ла жі­н­ка, по­ка­зу­ю­чи па­ль­цем на ма­ле­нь­ке ху­дю­ще во­ло­ха­те ство­рін­ня, що клу­б­ком зго­р­ну­ло­ся під две­ри­ма Ай­кі.

— А ді­дь­ко йо­го зна­є. — про­ми­м­рив чо­ло­ві­чок.

— То пі­ді­йди по­бли­ж­че і спи­тай. — жі­н­ка што­в­х­ну­ла чо­ло­ві­ч­ка, а він вту­пи­в­ся всі­ма сво­ї­ми чо­ти­р­ма очи­ма в не­ві­до­ме ство­рін­ня і бо­я­в­ся зро­би­ти бо­дай крок.

Во­но ле­жа­ло під са­мі­сі­нь­ки­ми две­ри­ма. Очі йо­го бу­ли за­плю­ще­ні, але до­в­гі ву­ха чо­мусь сти­р­ча­ли якось по­-чу­де­р­на­ць­ки: пра­ве впе­р­лось у кру­г­лі две­рі, а лі­ве ці­ли­ло ку­дись у не­бо. Що то бу­ло та­ке — чо­ло­ві­чок не знав і га­д­ки не мав.

Ра­п­том па­ку­нок, що йо­го не­сла жі­н­ка, впав. Не­ві­до­ме ство­рін­ня по­ру­ха­ло но­сом, під­ня­ло вго­ру пра­ве ву­хо, по­тім рі­з­ко ско­чи­ло на всі чо­ти­ри но­ги, ви­трі­щи­ло­ся на чо­ло­ві­ч­ка, що зди­во­ва­но і пе­ре­ля­ка­но ди­ви­в­ся на ньо­го чо­ти­р­ма ши­ро­ко ви­лу­п­ле­ни­ми очи­ма, на­ду­ло­ся так, що са­ме ста­ло кру­г­лим, ні­би м'яч, і за­вме­р­ло.

— А… — хо­тів бу­ло щось ска­за­ти чо­ло­ві­чок, але ство­рін­ня від­по­ві­ло шви­д­ше, ніж він встиг що-­не­будь при­ду­ма­ти: "Бу".

Чо­ло­ві­чок ки­нув оком на жі­н­ку, що сто­я­ла по­за­ду ньо­го, мі­ц­но три­ма­ю­чи в ру­ках па­ку­н­ка, і пе­ре­пи­тав:

— Шо?

— Бу. — ска­за­ло ство­рін­ня і про­до­в­жу­ва­ло ти­с­ну­ти­ся до кру­г­лих две­рей, по­зи­р­ку­ю­чи на не­про­ха­них го­с­тей.

"Во­но якесь не­пра­ви­ль­не" — по­ду­мав чо­ло­ві­чок. Зе­ле­ні очі дво­ма яс­к­ра­ви­ми ця­т­ка­ми сві­ти­ли­ся на фо­ні яс­к­ра­во жо­в­тої во­ло­ха­тої шу­би, а до­в­же­ле­з­ні ву­ха ро­га­т­кою сти­р­ча­ли в рі­з­ні бо­ки. Са­ме во­но то на­ду­ва­ло­ся і ста­ва­ло зо­всім кру­г­лим, то зду­ва­ло­ся і бу­ло до­в­гим та ху­дю­щим. Од­ним сло­вом геть якесь не­пра­ви­ль­не.

"Во­ни якісь геть не­пра­ви­ль­ні" — по­ду­ма­ло со­бі пе­ре­ля­ка­не ство­рін­ня. — "Ве­ли­че­з­на жі­н­ка з яки­мось чу­де­р­на­ць­ким па­ку­н­ком у ру­ках, ма­ле­нь­кий чо­ло­ві­чок без па­ку­н­ка­…­та це все ще ду­р­ни­ці. Го­ло­вне і най­більш не­пра­ви­ль­не у них оби­д­вох те, що во­ни... дво­го­ло­ві!" — ство­рін­ня зно­ву бу­к­ну­ло і на­ду­ло­ся, мов м'яч.

Для дво­го­ло­во­го чо­ло­ві­ч­ка все це ви­яви­ло­ся спра­в­ж­ньою про­бле­мо­ю. Тре­ба бу­ло щось ро­би­ти, але бу­ло стра­ш­но. А так, щоб не стра­ш­но — він ні­чо­го не міг при­ду­ма­ти.

"Для чо­го їм аж по дві го­ло­ви?" — ду­ма­ло ство­рін­ня. "Та ще й та­кі не­пра­ви­ль­ні — аб­со­лю­т­но кру­г­лі, з аб­со­лю­т­но кру­г­ли­ми пи­ш­ни­ми ку­ч­ма­ми на ко­ж­ній го­ло­ві".

— Що з ним ро­би­ти, Ма­му­на? — не­смі­ло пе­ре­пи­тав чо­ло­ві­чок.

"О­д­на го­ло­ва пи­тає, а дру­га що — для ме­бе­лі?" — по­ду­ма­ло ство­рін­ня.

— Не знаю, Му­мік. Ти — му­ж­чи­на. Ти і ви­рі­шуй. — від­по­ві­ла од­на з го­лів жі­н­ки, а дру­га го­ло­сно смо­р­к­ну­ла но­со­м.

"І чо­го б це їм зі мною щось ро­би­ти?" — по­ду­ма­ло ство­рін­ня.

Чо­ло­ві­чок зро­бив не­смі­лий крок упе­ред.

— Кис, кис, кис. — під­ли­зу­ва­лась од­на з йо­го го­лів.

"О­го! Я — кис?" — по­ду­м­ки на­ду­ло­ся ство­рін­ня.

— До ньо­го не до­хо­дить. — ска­за­ла жі­н­ка.

— Ма­буть ту­пе­нь­ке. — мо­вив чо­ло­вік.

"Ну ні­чо­го со­бі" — по­ду­ма­ло ство­рін­ня. — "Ту­пе­нь­ке. Ха!"

В цей час у кру­г­ло­му бу­ди­но­ч­ку хтось за­во­ру­ши­в­ся, го­ло­сно пчи­х­нув, а не­ві­до­ме ство­рін­ня від­са­х­ну­лось від две­рей і ще бі­ль­ше на­ду­лось.

— Ой! — скри­к­ну­ли оби­д­ві го­ло­ви жі­н­ки. — То Ай­кі. Да­вай шви­д­ше, Му­мік.

— Шви­д­ше, шви­д­ше. — про­бу­р­мо­тів чо­ло­ві­чок. — А як­що во­но ку­са­єть­ся!

— До­сить!!! — не ви­три­ма­ло ство­рін­ня і що­си­ли за­ре­пе­ту­ва­ло, аж за­д­ні но­ги ви­ще го­ло­ви під­ня­лись.

Але са­ме в цю мить, ко­ли во­ло­ха­те чу­до взя­ло­ся ре­пе­ту­ва­ти, Ай­кі, як зав­жди, з роз­ма­ху від­чи­нив кру­г­лі две­рі, які й при­хло­п­ну­ли не­ві­до­ме ство­рін­ня до кру­г­лої сті­ни кру­г­ло­го бу­ди­но­ч­ка. Став со­бі на по­ро­зі, сма­ч­но по­тя­г­ну­в­ся, со­ло­д­ко мру­жа­чись від яс­к­ра­во­го со­н­ця і ще раз пчи­х­нув. То­ді гля­нув на світ Бо­жий всі­ма сво­ї­ми чо­ти­р­ма очи­ма і два ро­ти роз­пли­в­ли­ся в ши­ро­ких усмі­ш­ках:

— Ма­мо, та­ту… — гли­бо­ким і вдо­во­ле­ним ба­сом про­гу­ді­ли по че­р­зі оби­д­ві го­ло­ви, а бі­д­не во­ло­ха­те ство­рін­ня по­ві­ль­но від­ли­п­ло від сті­ни за две­ри­ма, що з ти­хе­нь­ким ри­пін­ням по­чи­на­ли за­чи­ня­ти­ся, і кво­ло спо­в­з­ло на зе­м­лю.

Ай­кі був ще бі­ль­шим від ма­ми Ма­му­ни, ма­буть у два ра­зи, а то і бі­ль­ше. Він уза­га­лі був най­бі­ль­шим ута­ком на весь ос­т­рів. Всі йо­го за це лю­би­ли. Він це знав і був за­до­во­ле­ний жит­тям.

"До­сить" — по­ду­ма­ло ство­рін­ня і роз­плю­щи­ло свої зе­ле­ні очі. Світ до­вко­ла йшов обе­р­том, але ці обе­р­ти йо­го хо­ду спо­ві­ль­ню­ва­ли­ся і ство­рін­ня по­чи­на­ло при­га­ду­ва­ти, що з ним і де во­но. На­ре­ш­ті на­с­лід­ки зі­тк­нен­ня з две­ри­ма ми­ну­ли­ся і ство­рін­ня під­ве­ло­ся на за­д­ні но­ги.

— Си­н­ку, лю­бий. — мо­ви­ла од­на з го­лів ма­ми Ма­му­ни і во­на ру­ши­ла до Ай­кі, за­бу­в­ши про не­ві­до­ме ство­рін­ня, що са­ме під­ве­ло­ся з зе­м­лі.

— Ма­мо! — за­гу­ді­ли оби­д­ві го­ло­ви Ай­кі, він роз­ки­нув ру­ки, за­че­пив кру­г­лі две­рі і во­ни зно­ву сту­к­ну­ли не­вда­ху, що все ще за­ли­ша­в­ся між ни­ми і сті­н­кою, та цьо­го ра­зу не так си­ль­но. Ство­рін­ня всти­г­ло вхо­пи­ти­ся зу­ба­ми за две­рі, а по­тім що­си­ли від­што­в­х­ну­ло їх від се­бе за­д­ні­ми но­га­ми і зди­во­ва­на ма­ма Ма­му­на ли­ше по­ба­чи­ла п'я­т­ки сво­го Ай­кі, що бри­к­ну­ли пе­ред її но­со­м.

1 2 3 4 5 6 7