Жанр. Новела.
Час створення. 1899 рік.
Автор. Василь Стефаник (1871-1936) – український письменник, майстер експресіоністичної новели, громадський діяч, політик.
Тема. Зображення нестерпних умов життя українського селянства; злочин Гриця Летючого, який убив рідну дочку.
Ідея. Заклик протистояти суспільним умовам, бути сильним, не здаватися, не зневірюватися, а шукати шляхи виходу з важких ситуацій.
Проблеми. Боротьба за виживання; доля людини; жорстокість світу; самотність; розпад родини і традиційних родинних цінностей; втрата сенсу життя.
Композиція і сюжет твору
В основу новели покладено дійсний випадок, що стався в селі Трійці в голодному 1898 році. Письменник розповів цю історію в одному з листів до О. Кобилянської: після смерті дружини наймит Михайло з відчаю втопив молодшу дочку, старшу відпустив, а сам пішов здаватися до "криміналу". Автор виніс розв'язку на початок новели. Це є логічним, бо коли в назві заявлена "новина", то слід одразу її й подавати. Така організація погоджується з особливостями експресіонізму. Згадка про трагічну подію одразу налаштовує на відповідне сприйняття світу – як негуманного й дисгармонійного. Подавши "новину" на початку, автор побудував весь твір як оповідь із декількох епізодів, що розкривають основні, переважно психологічні мотиви вчинку центрального персонажа.
Розв'язка. Гриць Летючий утопив у ріці молодшу дочку, а старша випросилася.
- Новина (повний текст) ▲ читається за 4 хвилини
- Новина (характеристика та аналіз героїв твору)
- Новина (скорочено)
- Новина (шкільні твори)
- Доведіть, що новелі "Новина" властиві риси експресіонізму. (та інші запитання)
- Біографія Василя Стефаника
Експозиція. Відколи Грициха померла, Гриць бідував з дітьми. Два роки він не міг дати собі ради: не було що їсти, у хаті було холодно.
Зав'язка. Одного вечора Гриць зібрав дітей і сказав, що вони йдуть в гості.
Розвиток дії. Вони йдуть до річки.
Кульмінація. Гриць кинув молодшу Доцьку у воду, а старша Гандзуня випросилася. Батько сказав, що йде здаватися, а дочці дав бучок, щоб відганяла собак дорогою в село.