Жанр. Побутово-психологічна драма.
Час створення. 1893 рік.
Автор. Іван Франко (1856-1916) – видатний український поет, прозаїк, драматург, літературний критик, публіцист, перекладач, науковець, громадський і політичний діяч.
Тема. Зображення трагедії особистого життя головних героїв, соціальних причин нещастя, які перетворюють чесних людей на злих.
Ідея. Захист загальнолюдських цінностей, відкриття глибин людського духу простої жінки, осудження антигуманного світу з його соціальною нерівністю, нівелюванням духовності особи і ламанням її долі, апологія людини, її величі у змаганнях за щастя.
Проблеми. Щастя людини в умовах дії законів антигуманного суспільства; етичні принципи, за якими топчеться краса людини, її право на кохання і щастя; взаємодія індивідуальної свободи особи і патріархальної моралі; влада людини над людиною, чоловіка над жінкою; зрада честі і людської гідності; доля жінки в антигуманному суспільстві; духовні і родинні цінності; любов й ненависть; життя і смерть.
Композиція і сюжет твору
В основу сюжету драми Іван Франко поклав мотиви "Пісні про шандаря", у якій описано, як жінка зраджує чоловікові разом з шандарем. Її чоловік, викривши зраду, убиває шандаря.
Події у творі Франка відбуваються 1870 року в підгірському селі Незваничі і завершуються смертю двох героїв. Новаторство драматурга полягає в тому, що він застосував ретроспективно-аналітичну композицію.
- Украдене щастя (повний текст) ▲ читається майже за 2 години
- Украдене щастя (характеристика та аналіз героїв твору)
- Украдене щастя (скорочено)
- Украдене щастя (шкільні твори)
- Яка трагедія сталася в житті Анни до одруження з Миколою? (та інші запитання)
- Біографія Івана Франка
П'єса складається з п'яти дій. Конфлікт трьох центральних персонажів – Анни, її чоловіка Миколи Задорожного і жандарма Михайла Гурмана – сягає передісторії, яка уже відбулася в минулому. Анна походить із багатої селянської родини. Вона покохала відважного Михайла Гурмана, сина бідної вдови. Після смерті батька її жадібні і жорстокі брати знущаються з сестри. Щоб не ділитися з нею батьковою спадщиною, вони, знаючи наполегливість Михайла, бояться його як майбутнього зятя, що відбере у них Аннину долю спадку, а тому шахрайством віддають Михайла до австрійського війська. Незабаром захланні брати підробили лист, запевнивши Анну, що Михайло загинув, і силоміць одружили сестру-красуню з бідняком Миколою Задорожним, який не претендував на посаг дівчини. Цими злочинами вони забрали в Анни щастя.
Сюжет драми концентричний, події розвиваються у причинно-наслідкових зв'язках. Сюжет рухає морально-етичний конфлікт між головними героями драми. Конфлікт сягає внутрішнього світу людини, її багатих переживань, любові, в боротьбі за яку почуття героїв переростають у грізний акт – помсту за скривджену долю.
Експозиція. Анна і Настя чекають вдома на чоловіків, які затримались у лісі через негоду. Анна передчуває щось погане.
Зав'язка. Настя розповідає Анні, що Михайло живий і став жандармом. Колись він був хлопцем Анни, але її брати, щоб не віддавати сестрі належну їй частку спадщини, розлучили молодих. (Злочин зведених братів розкривається згодом детальніше: вони, виявляється, не лише незаконно запроторили молодого Гурмана до війська, а й підробили листа, в якому йшлося про те, що Михайло нібито "у Боснії згиб"). Анна вражена почутим, бо вважала, що Михайло давно мертвий.
Розвиток дії. Чоловік Насті повертається з лісу, але Миколи – чоловіка Анни, досі нема. Сусіди йдуть додому. Анна чекає на чоловіка і роздумує над тим, що брати одурили її. З'являється Микола весь у крові, бо його побив війт. Незабаром з'являється жандарм, у якому Анна впізнає Михайла. Жандарм лишається ночувати у Миколиній хаті, бо надворі завірюха. Наступного дня Миколу арештовують, бо підозрюють, що він вбив у корчмі жидів і вкрав гроші. Поки чоловік у тюрмі, Анна потрапляє під владу Михайла, бо досі кохає його. Михайло не соромиться показатися з Анною на людях та навіть танцювати з нею біля корчми. Микола повертається, бо його виправдали. Михайло розповідає, що це він викрив справжніх злочинців. Анна продовжує жити з Миколою, але Михайло часто приходить. Все село обговорює Анну і її зраду. Микола пропиває своє майно. Сусіди радять Миколі поводитись різкіше, вигнати з хати жандарма, підняти руку на дружину.
Кульмінація. Михайло просить Миколу перестати пити, потім показує наказ із суду про те, що його знову підозрюють. Микола рве наказ і хапає карабін. Жандарм відбирає карабін, але Микола схоплює сокиру і втоплює в груди Михайлові.
Розв'язка. З'являються селяни, війт, сусіди. Михайло каже, що сам поранив себе, просить пробачення в Анни і Миколи та помирає.