Юрій Винничук — Місце для дракона (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість-казка.

Час створення. 1990 рік.

Автор. Юрій Винничук (нар. 1952 р.) – відомий український письменник, журналіст, редактор.

Тема. Добро і зло в житті людини й історії.

Ідея. Відповідальність кожного за власні вчинки й моральність суспільства.

Проблеми. Добро і зло; відповідальність людини за свої вчинки перед самою собою і перед суспільством; вірність і зрада; вибір у житті; самопожертва; поет і суспільство.

Композиція і сюжет твору

Твір складається із 7 розділів. Події в ньому відбуваються протягом короткого проміжку часу – з весни до пізньої осені, але часові рамки автор розсуває завдяки спогадам про історію князівства. Сюжет твору однолінійний.

Події відбуваються в князівстві Люботин. Багато років тому затихли війни із сусідніми державами, тому володар розпустив військо. У князя підростає дочка Настасія, але немає лицаря, за якого можна її віддати заміж. На перший погляд побутова проблема пошуку нареченого для князівни набуває великого державного значення. Правитель дізнається, що у його землях є дракон, тому оголошує турнір, на який звідусіль з'їжджаються лицарі. Кожен прагне перемогти дракона, щоб стати нареченим Настасії. Однак виникають зовсім несподівані перешкоди: дракон Грицько – поет, добра душа, яка нікому не бажає зла. Але він розуміє, що в тихій країні запущено механізм насилля й ненависті. Щоб покласти цьому край, він погоджується принести себе в жертву заради щастя та суспільного добра. Чи став щасливим князь, коли досягнув своєї мети? Ні, совість не дає йому спокійно жити. Він приходить на могилу дракона й пустельника та в уявній розмові з ними чує страшну правду: "— І я вмер… — сказав дракон. — І ви побачили — зло не від мене. Пустельник витер долонею мокре обличчя: — Я казав: не від нього зло… Воно в нас самих".

Експозиція. Розповідь про звичаї та лицарські традиції за правління люботинського князя.

Зав'язка. Князь дізнається про появу в його володінні дракона й наказує скликати лицарів на турнір.

Розвиток дії. Добрий дракон у пустельника навчився грамоти й почав писати вірші; він знайомиться з князем і відмовляється битися з лицарями; скориставшись добротою Григорія, князь змусив його вийти на бій.

Кульмінація. Протиборство дракона з лицарями і його смерть.

Розв'язка. Настасія бере шлюб із переможцем турніру, князь усвідомлює свою фатальну помилку й помирає на могилах дракона та пустельника.