Ярослав Стельмах — Митькозавр із Юрківки, або Химера лісового озера (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр. Повість.

Час створення. 1983 рік.

Автор. Ярослав Стельмах (1949-2001) – відомий український прозаїк і драматург.

Тема. Розповідь про пригоди двох друзів під час літніх канікул у селі.

Проблеми. Дружба, любов до знань,

Ідея. Уславлення дружби, безстрашності, наполегливості у здобутті знань, прагненні подолати будь-які труднощі; засудження брехні, хитрості, хвалькуватості.


Композиція твору

Повість складається з 9 розділів. Події першого розділу відбуваються у рідному місті головних героїв, події усіх інших розділів – у селі Юрківка, де живе Митькова бабуся.

Експозиція. Сергій і Митько – найкращі друзі, які вже закінчили 5 клас. Учні отримують завдання зібрати колекцію комах на літніх канікулах. Друзі вирішують збирати колекцію удвох і отримують дозвіл батьків їхати у Юрківку до Митькової бабусі. Приїзд у село, конфлікт з Василем Трошем.

Зав'язка. Василь Трош, який теж приїхав на канікули до села, розповідає Митькові і Сергію, що в лісовому озері живе чудовисько. Митько вирішує, що вони з Сергієм вистежать чудовисько.

Розвиток дії. Друзі ночують у курені, кілька разів бачать чи знаходять докази існування в озері чудовиська (обдряпані дерева, сліди на піску, дивні звуки, булькотіння води, пір'я на березі). Сергій називає чудовисько на честь друга – Митькозавр. Думаючи, що це за істота, хлопці відвідують бібліотеку і вивчають багато книг із зоології. Хлопці влаштовують пастку, але у неї потрапляє дідусь Трохим. Відпочинок у бабусі наближається до кінця, чудовисько досі не спіймано.

Кульмінація. Одного вечора хлопці бачать, яку чудовисько плаває по озеру. Митько кидає в нього каміння, раптом друзі виявляють, що це Василь і він тоне. Митько і Сергій кидають рятувати хлопця.

Розв'язка. Обман виявлено: Василь обдурював друзів, щоб налякати. Друзі не ображаються, а дякують Василю, бо за час слідкування за "чудовиськом" дізналися багато нової і цікавої інформації з книжок.

Аналіз інших творів Ярослава Стельмаха: