Григорій Сковорода — Бджола та шершень (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Літературний рід: ліро-епос.

Жанр: літературна байка.

Провідний мотив, мотиви:

Тема: розповідь про важливу роль праці за покликанням (тема "сродної" праці), розкриття суперечності між трудовим способом життя і паразитичним існуванням.

Ідея: уславлення улюбленої праці, яка є стимулом життя; засудження паразитичного способу існування. Праця має стати для людини природною потребою і "найсолодшою поживою" (ідея спорідненої праці).

Композиція, композиційно-стильові особливості: основна частина — оповідна (короткий діалог між Бджолою та Шершнем) — і "сила" — дидактична частина (мораль), де автор на конкретних прикладах пропагує ідею "сродної" праці, наголошує, що немає нічого кращого для людини, як жити за своєю природою. Мораль ("сила") байки значно більша за оповідну частину.

Головні герої та їх образи: Бджола (алегоричний образ працьовитої, мудрої, досвідченої людини); Шершень (алегоричний образ людини лінивої, яка звикла користуватися результатами чужої праці).

Примітки та корисна інформація: Байка присвячена темі "сродної" праці (автор висловлює свої погляди на життєву необхідність працювати за природними нахилами, здібностями). Твір входить до збірки "Байки харківські".

Аналіз інших творів Григорія Сковороди: