Автор Невідомий — Як Робін Гуд став розбійником (аналіз, паспорт твору)

Аналіз твору

Жанр — балада. "Як Робін Гуд став розбійником" входить до циклу балад, який налічує 36 творів, події яких сягають ХІІ — початку ХІІІ століття. Балади про Робіна Гуда належать англійському фольклору. Перше зібрання балад про Робіна Гуда з'явилося наприкінці ХV ст.

Історична довідка. Наприкінці ХІ ст. нормани на чолі з королем Вільгельмом Завойовником перетворили більшість англійських селян на кріпаків. Ліси були оголошені заповідними. Серед інших був закон, який забороняв простим людям полювати на дичину, бо лісові угіддя були власністю короля чи феодалів. Тому серед незгідних з такими порядками виникали розбійницькі ватаги, які ховалися в лісах і намагалися захистити простих людей.

Час створення — ХІV-XVII століття.

Автор — невідомий.

Тема — зображення становлення Робіна Гуда як захисника знедолених і ватажка розбійників.

Проблема — соціальна несправедливість, зіткнення різних прошарків суспільства — феодалів і простолюду.

Ідея — оспівування чесної людини з народу; віра в соціальну справедливість і визволення; переконаність у силу і нездоланність народу.

Балада є історичною, бо тут: згадується, що події відбуваються за часів Генріха ІІ в Англії; зображено звичаї англійського середньовічного суспільства; хоч досі не доведено, чи був насправді Робін Гуд реальною особою, у середньовічній Англії справді було на той час багато людей, які протестуючи проти насильства, ставали розбійниками.

Дивіться також

Композиція і сюжет твору

У багатьох баладах є своєрідний зачин — звернення до читача, яке належить до елементів зовнішньої композиції. Таке звернення є і на початку цієї балади, а слова з нього "Розбійник долею він був І лицар — у душі" стали крилатими. Звернення має віршову форму, а сама балада прозова.

Сюжет балади розгортається динамічно, охоплює такі події: дитинство Робіна, втрата батьків, конфлікт з лісничим і помста за смерть батька, перемога на змаганні лучників і обрання Робіна ватажком розбійників. Події відбуваються в Шервудському лісі, а змагання стрільців у місті Ноттінгем.

Елементи сюжету: експозиція (зображення Англії та її порядків на ті часи, дитинство Роба, його захоплення стрільбою з лука і дружба з Біллі та Маріан), зав'язка (конфлікт між батьком Роба і його трьома ворогами: Фітцволтером, шерифом Ноттінгема і єпископом Герфорда), розвиток дії (смерть батьків Роба, його рішення брати участь у змаганнях зі стрільби), кульмінація (сутичка Роба з головним лісничим, вбивство хлопцем цього чоловіка, перемога на змаганнях), розв'язка (Робіна Гуда обирають ватажком розбійників).