Жанр. Роман.
Час створення. 1847 рік.
Автор. Шарлотта Бронте (1816-1855) – англійська письменниця.
Тема. Розповідь про непросту долю дівчини-сироти, її дитинства і дорослішання, пошук нею свого місця у житті.
Ідея. Утвердження думки про рівність людей, права жінки на власний життєвий вибір.
Проблеми. Методи виховання, кохання, бідність і багатство, життєвий вибір людини, щастя, служіння іншим, прагнення до щастя, почуття обов'язку, емансипація жінок.
Композиція і сюжет твору
Класичний роман "Джейн Ейр" – розповідь про долю освіченої дівчини, сироти, яка повинна сама пробивати собі дорогу в житті. Дитинство Джейн Ейр проходило у маєтку Ґейтсхед, де вона мусила терпіти знущання тітки і її трьох дітей. Тітка згодом віддала дівчинку у притулок для сиріт, де дівчата недоїдали, мерзли і хворіли. Та Джейн Ейр зуміла пристосуватися до такого життя, вона закінчила школу і стала вчителькою у цій школі. У пошуках іншого життя вона влаштувалася гувернанткою у маєтку містера Рочестера. Їхні стосунки – це протиборство волі, інтелекту, цінностей і уявлень про життя. Їх розділяє походження, становище в суспільстві, образ мислення і поведінки. Розвиток відносин Джейн і містера Рочестера тримає читача в постійній напрузі. Джейн не поступається своїми принципами, тому, дізнавшись про божевільну дружину містера Рочестера, покидає його. дівчина протягом усього роману стоїть перед серйозним вибором, від результату якого залежить її подальший життєвий шлях. Після втечі з Торнфілду Джейн знаходить новий притулок, роботу, родичів і багатство. У фіналі роману перемагає кохання, незважаючи на каліцтво містера Рочестера, бо Джейн повертається до нього, щоб бути разом назавжди.
- Джейн Ейр (повний текст) ▲ читається трохи більше, ніж за 4 вечори
- Джейн Ейр (характеристика та аналіз героїв твору)
- Джейн Ейр (скорочено)
- Чому Джейн вирішила покинути Ловудську школу, хоч працювала там вчителькою? (та інші запитання)
- Біографія Шарлотти Бронте
Роман має складну композицію, яка складається з кількох частин та розділів. Кожен з них містить важливі події та деталі, що сприяють розвитку сюжету та характерів персонажів. Ця складність композиції дає можливість авторові змальовувати життя головної героїні з різних ракурсів та детальніше розкривати її характер. Також важливою особливістю роману є фокус на внутрішній діалог та роздуми головної героїні. Велика частина роману зосереджена на внутрішніх переживаннях та думках Джейн, що дозволяє читачеві краще розуміти її характер та емоційний стан.
Експозиція. 10-річна Джейн Ейр живе у тітки, місіс Рід, бо її батьки давно померли. Місіс Рід, дружина покійного дядька Джейн Ейр, та її діти погано ставляться до Джейн. Найбільше знущань дівчинка зазнає від двоюрідного брата, 14-річного Джона Ріда. Якось через нього Джейн вдарилась об одвірок і розбила голову, діти почали битися, але саме її звинуватили у всьому і замкнули у кімнаті, де колись помер дядько. Там дівчинка пережила сильний страх і зомліла. Коли її оглянув аптекар, містер Лойд, дівчинка розповіла йому про кривду, яку їй завдають. Аптекар порадив тітці віддати Джейн до школи.
Зав'язка. Джейн Ейр стає ученицею Ловудського притулку для сиріт, де вона мусить жити за строгим розкладом, багато молитися і навіть голодувати. До тітки їй заборонено приїжджати навіть на канікули.
Розвиток дії. Життя у школі, знайомство Джейн з Елен Бернс, їхня дружба і її трагічне закінчення. Через вісім років Джейн уже вчителює у Ловуді, але вона шукає змін, тому стає ґувернанткою для дев'ятилітньої дівчинки Адель у Торнфілді. Знайомство Джейн з містером Рочестером, її життя у маєтку. Містер Рочестер вдає, що хоче одружитися з міс Бланс, але раптово пропонує руку і серце Джейн. У день вінчання Джейн дізнається, що він вже одружений на божевільній Берті, яка весь цей час таємно жила у маєтку. Джейн покидає Торнфілд і знаходить пристановище у сестер Мері та Діани та їхнього брата Сент Джона Ріверсів. Останній влаштував Джейн на посаду сільської вчительки. Згодом виявилося, що Ріверси – її двоюрідні сестри і брат (батько Джейн був братом їхньої матері), а багатий дядько залишив Джейн спадок. Сент Джон, який був місіонером, запропонував Джейн стати його дружиною і разом їхати в Індію. Джейн відмовила йому і вирішила повернутися у Торнфілд, бо відчула, наче її кличе голос Едварда Фейрфакса Рочестера, сповнений туги й болю.
Кульмінація. Джейн бачить, що Торнфілд згорів, і дізнається, що божевільна дружина містера Рочестера спалила усе і розбилася, стрибнувши з даху, а містер Рочестер, рятуючи слуг, покалічив руку і перестав бачити. Джейн знаходить його у маєтку Ферндіні, і тепер вони вирішують більше не розлучатися.
Розв'язка. Містер Рочестер і Джейн одружилися. Минуло десять років. Джейн була щаслива. Містер Рочестер почав трохи бачити. Коли йому було подано на руки його первістка, то він побачив, що хлопчик дістав у спадок його очі.