Часи, коли посів сільськогосподарських культур виконувався якщо не вручну, то із застосуванням найпримітивнішої сільськогосподарської техніки, давно минули. Якість сходів та загальні об’єми врожаю через це були прогнозовано невеликими. Але сьогодні з метою вирішення цього питання існує спеціальне обладнання, а саме пропашні сівалки. Вони дозволяють виконувати всі посівні роботи максимально оперативно та в стислі терміни.
З огляду на величезне розмаїття моделей та способів їхнього застосування, стає все актуальнішим питання стосовно того, якому саме різновиду техніки надати перевагу. Критеріїв підбору існує дуже багато. Це може бути вид сільськогосподарської культури та обраний спосіб посіву, площа ділянок, що підлягають обробленню, необхідні додаткові функції та інше.
Особливості обладнання
Головна конструктивна особливість будь-якої сівалки полягає в її лінійності. Сьогодні існують моделі, що складаються з 6 до 36 рядів. При цьому варіант вибору найбільш габаритних моделей із метою виконання робіт якомога швидше далеко не завжди виправданий. Річ у тому, що при певних видах посіву незначна рядність грає важливу роль для гарантії отримання високого врожаю. Тому з цієї точки зору необхідно орієнтуватися на вид сільськогосподарської культури, якою будуть засіватися угіддя.
Що стосується конкретно способів посіву, то їх існує декілька:
1. Під силос. При такій технології висадка насіння спочатку проводиться уздовж поля, а вже потім упоперек поздовжніх рядів.
2. Квадратно-гніздовий метод. Важлива особливість цієї методики полягає в тому, що всі міжряддя практично ідеально рівні. У результаті цього збір врожаю проводиться швидко, а втрати зводяться до мінімуму.
3. Зиґзаґ. При використанні цієї сучасної технології посіву зерна «укладають» у землю в шаховому порядку, завдяки чому пророслі рослини отримують більше світла й харчування.
Сучасний ринок пропонує обладнання, сумісне з будь-якими з існуючих методів посіву зернових культур. Крім того, деякі виробники випускають універсальні моделі, які, завдяки регулюванню функціональних елементів, можна застосовувати з різними технологіями внесення посадкових матеріалів.
Механічні або пневматичні моделі
За способом «передачі» зерна в ґрунт сівалки діляться на два основних типи – механічні та пневматичні. Серед достоїнств обладнання першого виду варто зазначити:
- сумісність з тракторами невеликої потужності;
- точне калібрування насіння;
- можливість використання з неоднорідним посадковим матеріалом.
Однак їхнє застосування не забезпечує рівномірного розподілу зерна. Крім того, робочий орган обладнання сумісний тільки з одним типом посадкового матеріалу, наприклад, соняшнику, що вимагає застосування додаткових комплектуючих. Тому останнім часом великий попит мають пневматичні моделі, єдиним недоліком яких є їхня висока вартість.
Джерело: https://agrimatco.ua/category/sivalki-tochnogo-visivu