Можливість обирати компанію-постачальника електроенергії деякі учасники цього сегменту вважають чи не найбільшою перевагою нового Закону України "Про ринок електричної енергії", що почав діяти з 1 липня 2019 року. Ми коротко розповімо про порядок, за яким відбувається зміна електропостачальника, та дії з боку непобутового споживача у цій ситуації.
Коли можна це робити?
Непобутовий споживач має повне право змінити постачальника електроенергії навіть після одного місяця співпраці. Таке рішення приймає керівництво, якщо знаходить компанію з більш цікавими комерційними пропозиціями. Звичайно, треба перевірити всі умови, оцінити своє споживання.
Вибір нового постачальника може обмежуватися не тільки ціновою політикою. Важливо переконатися, що обрана компанія ліцензована для надання таких послуг саме у регіоні споживача. У цьому питанні більш виграшним є положення у тих, хто має право здійснювати таку діяльність по всій Україні.
За який час до зміни треба попередити діючого постачальника?
Стаття 59 Закону України "Про ринок електричної енергії" містить чіткі вказівки, що зміна постачальника має бути завершена не пізніше, ніж через три тижні після повідомлення ним про намір та виконання всіх процедурних етапів та вимог. Це означає, що споживач має сповістити про свій намір не пізніше, ніж за 20 днів до завершення розрахункового періоду.
Також це підтверджується вказівками з розділу VI Правил роздрібного ринку електричної енергії. Загальний алгоритм виглядає наступним чином:
- Постачальник визначає нового партнера та приймає відповідне рішення. Для цього проводиться ґрунтовне вивчення комерційних пропозицій;
- Непобутовий споживач подає заяву-приєднання майбутньому постачальнику, та одночасно повідомляє про свій намір поточного партнера;
- У встановлені терміни підприємство-споживач здійснює розрахунки за спожитий обсяг електроенергії та отримує відповідні документи, що підтверджують відсутність заборгованості;
- Це підтвердження, а також стандартний пакет документів для підписання договору надається новому постачальнику.
Протягом трьох днів потенційний абонент має отримати остаточне рішення про підписання договору або відмову. Моментом набуття чинності нового партнерства вважається момент присвоєння нового особового рахунку клієнту, або внесення у нього змін.
Перед тим, як змінити постачальника електричної енергії, необхідно ретельно проаналізувати комерційні пропозиції, а також якість надання послуг у нового партнера. Варто також звернути увагу на коливання тарифів в залежності від обсягів споживання, можливість диференціації тарифу та інші деталі, які можуть вплинути на виробничі процеси чи фінансові сфери підприємства.
Можливість зміни постачальника дає можливість підприємствам України отримати доступ до конкурентного енергетичного ринку. Для постачальників таке середовище вирівнює можливості в цьому секторі и змушує працювати над співвідношенням вартості та якості у бік покращення.