Українська література – складний предмет, що потребує прочитання об'ємних творів та ґрунтовного розуміння теорії. Сертифікаційна робота включає 24 тестових питання з літератури. Завдання далеко не прості, розраховані на високий рівень знань. Аби правильно відповісти на запитання, учень повинен добре володіти змістом та методами художнього аналізу творів. А також широким спектром інформації з теорії літератури, біографій письменників, історії написання творів, цитатною характеристикою героїв.
Під час підготовки до іспиту потрібно опрацювати величезний обсяг матеріалу: перечитати тексти творів, критичний аналіз до кожного твору, подеколи ознайомитися з додатковими літературознавчими статтями та рецензіями, літературознавчими словниками і довідниками, зробити конспекти.
Зазвичай учні важко запам'ятовують імена героїв та сюжетні подробиці, не кажучи вже про цитати. Школярам складно аналізувати твір за допомогою літературознавчих термінів, художніх засобів, визначати стильову приналежність і духовно-культурне значення твору. Діти звикли хаотично знаходити відповіді на шкільні завдання в Інтернеті і читати лише скорочений зміст. Тож як готуватися до літератури – які шукати джерела і як їх опрацьовувати, – вони не знають.
Щоб навчання було цілеспрямованим і принесло плоди, краще готуватися із репетитором. До переліку послуг приватного педагога входить: ретельне опрацювання творів, покращення грамотності, розширення словникового запасу, вправляння у написанні власних висловлювань і зокрема підготовка до ЗНО з української мови та літератури. Репетитор допоможе опанувати матеріал швидше, продуктивніше та значно зекономити час.
Які типи завдань містить частина ЗНО з української літератури?
На що звернути увагу при підготовці?
Запитання з української літератури складають першу частину тесту. У ЗНО представлені завдання двох типів: з однією правильною відповіддю та на встановлення відповідностей (завдання 21-24). У запитаннях на встановлення відповідностей дається один зайвий варіант. Питання 16-20 присвячені ідейно-художньому аналізу ліричного твору.
Повний перелік творів для підготовки можна знайти у Програмі ЗНО з української мови та літератури. Слід бути уважним до вимог не лише стосовно загальних знань та навичок, а й обсягу твору. Наприклад, із "Повісті минулих літ" потрібно прочитати лише уривки про заснування Києва та помсту княгині Ольги, а з великого роману П. Мирного "Хіба ревуть воли, як ясла повні?" – опрацювати 1 та 4 частини.
Повторювати матеріал краще у хронологічному порядку, тобто розпочинати з творів давньої української літератури. Опрацьовуючи твір, варто співвідносити текст і автора з відповідною епохою та літературним напрямом, а також знаходити у тексті ознаки цього напряму. Тож можна самостійно створити опорний конспект історичних епох і стилів та письменників і творів, які належать до кожного періоду. Це допоможе легко визначати місце письменника у літературному процесі. У ліричних творах обов'язково виділяйте образи та художні тропи.
Опрацьовуючи критичні матеріали до творів, краще конспектувати основну інформацію у вигляді паспорту літературного твору. Паспорт твору включає: тему, ідею, героїв та їх роль у творі, характеристику персонажів, особливості композиції (сюжетні лінії та позасюжетні елементи), проблематику твору, символічне наповнення образів, особливості мови персонажів, умови написання і відображення історичних, біографічних та інших подій у творі, значення твору в українській літературі, його духовно-естетичну цінність. При цьому важливо звертатися до повного тексту твору, відзначати і занотовувати цитати, які характеризують героїв, ставлення автора до зображуваних подій. Чимала кількість завдань ЗНО побудована саме на цитатах.
Ось приклад типового запитання з демонстраційної версії ЗНО за 2021 рік:
Розпізнайте жіночий образ, опосередкована вказівка на який простежується в уривку.
Знання творів знадобиться і для написання власного висловлювання з української мови. Відповідно до вимог структура висловлювання повинна містити один або два приклади з художньої літератури. Учневі потрібно розкрити власні думки за допомогою характеристики персонажів чи подій у творі.
З теорії літератури зверніть увагу на:
- визначення понять літературних родів, жанрові різновиди лірики, драми, епосу і ліро-епосу;
- основні мотиви і жанри усної народної творчості;
- літературні напрями, стилі і течії;
- висловлювання критиків про творчість автора і письменників один про одного;
- об'єднання письменників ХХ ст., зокрема поняття "шістдесятники", "празька школа поетів", "київські неокласики", "дисиденти", представники "розстріляного відродження"
Як репетитор української мови та літератури допоможе без зайвих зусиль підготуватися до тестування?
Батьки не повинні залишатися байдужими до рівня підготовки своєї дитини. Важливо чесно оцінити знання дітей та вчасно допомогти їм подолати труднощі з навчанням. Якщо учень згадує про предмет за 1-2 місяці до ЗНО, його шанси навряд чи будуть високими. Паніка та обмаль часу обов'язково позначаться на якості підготовки.
Натомість завчасна підготовка з репетитором допоможе закріпити надійний фундамент знань. При чому швидше та ефективніше, ніж під час самостійного навчання. Репетитор з української мови та літератури у м. Київ – це систематичні заняття, методично правильна подача матеріалу та відповідність вимогам програми ЗНО. Спочатку педагог повинен визначити рівень попередніх знань, відмітити для себе основні прогалини і труднощі, з якими треба працювати. На основі отриманих результатів учитель розробляє навчальну програму для конкретного учня, визначає інтенсивність занять.
Досвідчений педагог володіє секретами доступного пояснення складних тем та запам'ятовування творів. Такий викладач вміє зацікавити школяра, допомагає зрозуміти твір зсередини, перейнятися ідеями автора, вчить висловлювати своє ставлення до прочитаного. Уроки з приватним педагогом складаються з 5-8 різних форм роботи. Школяра навчають, як створювати літературний портрет героя, паспорт твору, ідейно-художній аналіз поезії, корисні опорні конспекти.
Репетитори з літератури також надають:
- цінні рекомендації з підготовки та вирішення тестових завдань;
- сучасні методи опрацювання творів;
- якісні джерела інформації;
- тренування навичок власного висловлювання;
- послідовну та систематичну подачу інформації
Запорука успіху на ЗНО – своєчасна та якісна підготовка!
Українська мова та література – головні предмети незалежного оцінювання. Адже тестові бали можуть визначити подальшу долю випускника. Щоб належним чином підготуватися до літератури, школяреві знадобиться півроку-рік за умови, що твори з програми ЗНО були свого часу прочитані. Не слід забувати, що левову долю часу забирає підготовка до української мови, математики та інших предметів.
Не втрачайте час дарма та вже зараз починайте шукати хорошого педагога! Репетитор української мови і літератури допоможе дитині впоратися з переживаннями, подолати певні мовні бар'єри, використовувати здобуті знання у власних висловлюваннях.
Саме ви можете забезпечити своїй дитині справжні знання. Для цього необхідно:
- визначитися зі своїми вимогами до кваліфікації репетитора;
- звертатися до перевірених репетиторських сайтів;
- підібрати педагога, яким ви та ваша дитина будете задоволені
Статтю підготувала Наталія К. учитель та репетитор української мови та літератури.
Репетитори для підготовки до ЗНО та інших екзаменів: https://buki.com.ua/