VIN-код — такий самий важливий атрибут автомобіля, як і державний номер, хоча і не настільки явний. У його сімнадцяти символах зашифрована основна інформація про машину: країна і рік виробництва, головні технічні характеристики самого авто. Його вказують в документах автомобіля, і це один з тих слідів, що машина залишає протягом свого життя. Перевірка VIN — дуже бажаний крок при купівлі авто, особливо старого; зробити це можна, наприклад, за допомогою сервісу www.carvertical.com/ua.
У цій статті поговоримо про те, що означають ці символи.
VIN і де його шукати
Повна назва коду — Vehicle identification number ("ідентифікаційний номер транспортного засобу"). Його повсюдно використовують в автомобільній промисловості для розпізнавання ТЗ, він складається з сімнадцяти символів — латинські літери і арабські цифри. Але номер ніколи не містить I, O, Q, тому що вони дуже схожі на одиницю і нуль.
Як зрозуміло з назви, ВІН мають не тільки легкові автомобілі, але і всі транспортні засоби (ТЗ) взагалі — аж до мопедів і причепів. Якщо щось їздить і зібрано на заводі, у нього обов'язково є такий номер.
Оскільки основна функція коду полягає в тому, щоб по ньому можна було розпізнати ТЗ, його наносять на нероз'ємні частини кузова і шасі, які менше за інших страждають при аваріях. А для вірності вказують на декількох місцях — конкретне розташування може залежати від виробника. Ви знайдете його, наприклад, на щитку вітрового скла або на рамі передніх дверей: найчастіше — з боку водія, але буває і на пасажирському. Вказують його і в головних документах: паспорті ТЗ та свідоцтві про його реєстрацію. Звісно, критично важливо, щоб VIN на кузові збігався з тим, що написано в паперах.
Розшифровка VIN
Сімнадцять символів поділяються на три секції: WMI, VDS, VIS — кожна з них містить свій тип інформації.
WMI (World Manufacturers Identification) — ідентифікація світових виробників. Це перші три букви чи цифри, в яких зашифровані географічна зона, країна і виробник — саме за таким порядком. Для дрібних виробників (до 500 ТЗ на рік) третім символом використовують дев'ятку.
Географічні зони в контексті ВІН — це не геологічні материки, а історико-культурні частині світу. Їх шість: Європа, Азія, Північна і Південна Америка, Африка, Океанія. За кожній з них закріплено кілька символів — наприклад, для Європи це літери від S до Z.
Другий символ в поєднанні з першим — буквене або цифрове позначення країни. Наприклад, Україну позначають символи Y6—Y0, а Білорусь — Y3—Y5. У минулому українські заводи також використовували XT — коли країна була частиною СРСР.
Третій символ в поєднанні з першими двома позначає виробника. Скажімо, код Львівського автобусного заводу (ЛАЗ) зараз — Y8A, в минулому — XTW.
VDS (Vehicle Description Section). Це символи з четвертого по дев'ятий, які описують основні характеристики ТЗ: модель, типи кузова, двигуна і трансмісії, розташування керма, привід тощо.
VIS (Vehicle Identification Section). Розпізнавальна частина VIN, яка використовується для ідентифікації конкретного ТЗ. Це вісім символів, причому чотири останніх — обов'язково цифри. Тут зашифровані роки випуску, конкретний завод, порядковий номер і додаткова інформація.
За ВІН можна простежити всю історію автомобіля: де на ньому їздили, що ремонтували, чи потрапляв він у аварії і чи був викрадений. Тому важливо перевірити авто з пробігом по номеру перед покупкою. Для цього існує багато онлайн-сервісів, в тому числі і безкоштовних. Вибрати кращий допоможе сайт bestvin.ru — там є рейтинг порталів-декодерів з оглядом кожного.