Історія розвитку грошей: від примітивних до сучасних

Історія людської цивілізації супроводжувалась розвитком фінансових відносин, які потребували обмін цінностями. У цьому процесі постійну еволюцію проходили гроші. Якими були перші кошти, та як вони конвертувались у сучасні цифрові цінності, розповімо у цьому матеріалі.

Бартер і обмін

Стародавні людські цивілізації ще не використовували гроші. Тоді активно практикувався бартер, який був построєний на обміні товарів і послуг між партнерами. Однією з проблемою такої систему було визначення коректної еквівалентності благ, які використовувались під час бартеру.

До прикладу, селянин, що вирощує зерно, хотів отримати за свій товар інструмент, що виготовляє столяр. Проте, визначення кількості насіння для обміну на умовну киянку зазвичай було дуже проблематично.

Перші гроші

Еволюція економічних відносин людства відправила систему бартеру на другий план. Через відсутність формування курсу обміну людство все ж таки дійшло до використання грошей. Перше майно, за яке можна було придбати послуги або товар, ділились на дві основні категорії:

  • Природні – дорогоцінні метали, рідкісне каміння, господарські тварини;
  • Металеві – перші металеві монети використовувались у Древньому Китаї, Месопотамії, Давньому Єгипті.

Поширення монетної системи

Ancient Roman coins displaying rich textures and patinas, symbolizing history and archaeology

Згідно з даними історичних розкопок, активне використання монет розпочалось у VII столітті. Цю систему масово використовували на території сучасної Туреччини. Монетному прикладу згодом послідувала Греція, Римська Імперія і Персія. Ці цивілізації активно торгували між собою, використовуючи срібні, мідні та золоті монети.

Перші паперові гроші

Поява перших паперових грошей сталась у Китаї. Місцеві жителі почали створювати купюри для розрахунку у IX столітті. Що стосується європейського сегменту, то перші банкноти створи національний банк Швеції у XVII столітті. Згодом паперові гроші поширилися по всьому світу, оскільки були легшими та зручнішими за металеві монети.

Сучасна валюта

У XX столітті більшість країн відмовилися від золотого стандарту, що означало, що гроші більше не забезпечуються золотом, а їхня цінність базується на довірі до держави та економіки. Ба більше, з активним технологічним розвитком, система фінансових розрахунків зосередилась у цифровому форматі. Зокрема, в казино з 18 років сьогодні можна поповнити рахунок банківської карткою або у криптовалюті. Чисельними платіжними системами можна придбати будь-який товар, сплатити комунальні послуги, замовити доставку їжі.