Перспективні професії в Словаччині: кого шукатимуть роботодавці у 2025 році

Що найголовніше для абітурієнта в будь-якій країні? Так, правильно обрати спеціальність та професію. Це можна зробити за декількома пунктами. По-перше, майбутня робота, а саме профіль, повинен бути цікавим студенту, щоб він не розчарувався в ньому під час навчання в університеті. По-друге, спеціальність має бути актуальною та потрібною, щоб потім не було проблем знайти гарну роботу.

Світ швидко змінюється і затребувані професії також. Звісно, що лікарі, вчителі та рятувальники будуть потрібні завжди, але зараз на ринку праці потрібні і фахівці з кібер-безпеки, дизайнери сайтів та спеціалісти з альтернативних видів енергії.

В Словаччині зараз достатньо широкий ринок праці та є вакансії, де спеціалісти потрібні просто зараз, тому що існує нехватка висококваліфікованих кадрів. Тому ми сьогодні поговоримо про те, які професії перспективні і на які саме напрями українським абітурієнтам краще всього звернути увагу в першу чергу.

IT та технологічні професії

IT сфера була, є і буде дуже популярною, тому цей напрямок вибирають абітурієнти зі всіх країн по всьому світі. І в цьому є плюс, тому що завдяки розвитку IT-напряму стає все більше вакансій, які вимагають вузько профільну освіту та певні навички. При цьому, ці фахівці працюють абсолютно скрізь: у світових корпораціях, банках, у сферах служб безпеки та медицини і так далі.

У Словаччині теж можна знайти непогані варіанти як для навчання за даним профілем, так і для подальшого працевлаштування. Але, для того, щоб здобути вищу освіту безкоштовно, абітурієнту потрібно пройти курси словацької, бо для сфери інформаційних технологій фактично всі університети очікують високого рівня володіння мовою.

Навіть у початківця є широкі перспективи на ринку праці, особливо якщо він цікавиться і вивчає такі напрямки як штучний інтелект, блокчейн, хмарні сервіси та інші, ще не так добре відомі області. І українські фахівці мають чудову можливість розпочати відмінну кар'єру в Братиславі після закінчення будь-якого університету Словаччини, оскільки у всіх навчальних закладах високі вимоги до студентів та високий рівень підготовки.

Інженерія та технічні спеціальності

А ось цей напрямок справді один із найпопулярніших у Словаччині. Так як країна промислова, в ній розташовано безліч заводів та виробництв найвідоміших як місцевих, так і світових виробників. Тут є автомобільне виробництво, виробництво електроніки, металургії, нафтової промисловості, побутової техніки тощо. Саме тому завжди є запит на таких фахівців, як інженери різних галузей.

Сьогодні найперспективніші спеціальності можна знайти у двох університетах – Технічному університеті у Кошиці та Словацькому технічному університеті у Братиславі. Програма Free Student Slovakia спеціалізується на вступах до цих університетів.

До речі, щоб зрозуміти наскільки популярний цей напрямок – саме технічні спеціальності найбільше фінансуються державою, тому багато студентів отримують різні види стипендій, а також мають все необхідне для повноцінного навчання – практичні лабораторії та кабінети, останні версії різних програм, можливість практикуватися та стажуватися.

Медичні спеціальності

Медицина завжди була і назавжди залишиться одним із найпрестижніших напрямків. У всьому світі величезний попит на лікарів та інший медперсонал, а епідемія коронавірусу показала, наскільки важливими є грамотні фахівці і яка нестача лікарів.

Що важливо знати про вступ на медичні факультети у Словаччині? Вступити складно, тому що обов'язково потрібно складати вступні іспити до яких потрібно готуватися щонайменше за півроку. Те саме стосується і словацької — для тих хто обере цей нелегкий шлях, мову потрібно вчити в кілька разів старанніше, ніж іншим. Але якщо абітурієнт все здає і стає студентом, то це точно того варте. У Словаччині, як і в багатьох інших країнах, брак фахівців з різних напрямків. Місцеві їдуть до інших країн, щоб знайти найкраще місце, тому скрізь так багато лікарів та медсестер іноземців. Тож після закінчення будь-якого медичного напрямку випускник знайде роботу вже буквально наступного дня після отримання диплому, а заробітна плата найчастіше буває вищою, ніж у тих же програмістів.

До речі, легко із працевлаштуванням буде не лише лікарям. Медсестри, масажисти, доглядальниці – всі потрібні та важливі. А якщо в українця вже є диплом лікаря чи медперсонала, то є можливість працевлаштуватись і без словацького диплома. Потрібно буде пройти визнання диплома, а також додаткове стажування, але загалом усе можливе.

Професії у сфері екології та сталого розвитку

Останнім часом все більше уваги у ЗМІ та на світових конференціях приділяють екології. Зміна клімату, пожежі, масові виробництва, забруднення Світового океану, надмірне споживання та багато іншого — ось що стоїть на порядку денному. Це дуже широка сфера, яка охоплює безліч напрямків та паралельних областей, саме тому сьогодні такі популярні спеціальності, які з нею пов'язані.

Такі спеціальності можна знайти у Технічному університеті у Кошиці на факультеті гірничної справи, екології, менеджменту та геотехнологій, а також у Технічному університеті у Зволені на факультеті екології та екологічних досліджень.

Ця область також постійно розвивається та відкриває все нові та нові напрямки, тому працевлаштуватися за своїм профілем буде нескладно. Але як і в будь-якій роботі, щоб стати добрим і затребуваним фахівцем, необхідно постійно вдосконалювати свої знання та підвищувати кваліфікацію.

Робітничі професії

Робочі професії — ось що завжди приноситиме дохід. Це може здатися смішним, але в Словаччині не так багато хороших сантехніків, плиточників, електриків, покрівельників, механіків та інших фахівців, тому чекати на прихід майстра доводиться дуже довго.

Нестача фахівців пов'язана із двома причинами. Перша — це те саме, що і в медицині — багато хто їде до інших країн. Друга – стрімкий розвиток таких областей як будівництво та інфраструктура. Для робочих спеціальностей достатньо закінчити профільні школи, куди можна вступити після 9 класу. Навчання там становитиме від 3 до 4 років, а вже далі кваліфікацію можна підвищувати завдяки різним курсам та семінарам.

Для тих, хто готовий до робочих спеціальностей, є великий плюс – працевлаштуватись можна легко і робота буде постійно. Особливо з урахуванням того, що багато місцевих не хочуть працювати у вихідні дні (хоча тоді оплата більша), заробітна плата буде майже як у тих, хто закінчив університет, а то й більше.

Поради для успішного пошуку роботи

Щоб знайти хорошу роботу, найперше варто звернути увагу на своє резюме. Його найкраще скласти ще на першому курсі, а потім періодично оновлювати та додавати все нові якості та навички. Воно обов'язково має бути чітко структурованим, грамотним та правдивим. І варто пам'ятати, що будь-який досвід роботи краще вказати, оскільки це покаже різнобічність і те, що людина не боїться працювати.

Також потрібно обов'язково розвивати свої сильні сторони та пройти курси, щоб здобути права, або, наприклад, сертифікат на знання англійської мови, або щось таке, що допоможе при подальшому працевлаштуванні.

Висновок

Сьогодні точно не буває непотрібних спеціальностей, тому абітурієнту у будь-якому разі потрібно насамперед прислухатися до себе та заздалегідь дізнаватися про професії, щоб зробити правильний вибір та з першого разу обрати саме свій університет та факультет.

Але якщо говорити про те, в кого точно не буде проблем із пошуком роботи після закінчення університету — то це однозначно сфера IT, медицина, інженерія, робочі спеціальності, маркетинг, а також можна розглянути варіант викладача, оскільки у словацьких школах часто не вистачає вчителів.

Головна порада – моніторити сайти з вакансіями та дивитися, кого шукають найчастіше . Там буде не один напрямок, тому абітурієнту буде з чого потім вибирати свою майбутню спеціальність.