Коли людина старіє, вона стикається з особливими, новими потребами. Це стосується і догляду, і більш прискіпливого, уважного ставлення до власного здоров'я, і навіть допомоги сторонніх людей, бо деякі речі вже не виходять так справно, як колись. Але не менш важливо, що пенсіонери страждають не стільки від складностей, пов'язаних з наглядом або відсутністю медичного досвіду у родичів — вони стикаються з самотністю, відчуттям покинутості, соціальною ізольованістю та занадто великим розривом у поглядах з родичами більш молодого віку. Деякі літні люди не здатні пересуватися самостійно або роблять це на невелику відстань, що ускладнює можливість спілкуватися з друзями та знайомими.
У домашніх умовах важко урізноманітнити дозвілля та відпочинок. Це все впливає на ментальних стан разом з можливими сварками з родичами, які виникають через побутові моменти. Але приватні будинки для людей похилого віку виступають логічною та іноді єдиною альтернативою. В них не тільки відбувається постійний догляд за літніми підопічними, але і їхня м'яка адаптація, закриття потреби у спілкуванні, психологічна підтримка. Ми відвідали один з таких пансіонатів, що знаходиться у Харкові, під назвою "Родной Дом". Більше про це місце можна прочитати на сайті https://rodnoy-dom.kh.ua/, ми ж запитали у підопічних центру, як саме пансіонат допомагає їм боротися із самотністю?
Фактори, що працюють проти соціальної ізольованості у геріатричних центрах
У питаннях догляду приватний будинок для літніх людей "Родной Дом" дотримується комплексного підходу, який також включає соціальну адаптацію, психологічну підтримку, увагу до ментального стану підопічних. Адже слідкувати за психологічним станом пенсіонерів не менш важливо, ніж за фізичним: вони достатньо вразливі, перебувають у стресі від змін та можливого погіршення здоров'я. У пансіонаті для боротьби з відчуттям самотності застосовують такі методи та підходи:
- Нагляд 24/7, включно з медичним моніторингом стану здоров'я. Коли людина знає, що у будь-який момент вона може отримати допомогу, спілкування, психологічну підтримку без засудження, їй легше адаптуватися та жити у нових умовах. Досвідчені спеціалісти та доглядальниці завжди поряд, що навіть в умовах родинного кола не завжди можливо через зайнятість її членів.
- Можливість заселення у номери з сусідами. У будинку для літніх людей "Родной Дом" можна заселитися в окремі кімнати на одного, а можна — з сусідами, з якими веселіше і цікавіше жити.
- Організація дозвілля. Окрім європейських, санаторних умов проживання з власною кухнею та повноцінним доглядом, пансіонат також бере на себе питання дозвілля, щоб пенсіонери не нудьгували. Концерти, свята, тематичні вечори, прогулянки, пікніки, зарядка, інтелектуальні та настільні ігри, спільний перегляд фільмів, підтримка хобі — це все частина буденності жителів пансіонату.
- Велика територія під охороною. Свіже повітря, зони та стежки для прогулянок, бесідки та газон — тут можна гуляти, займатися спортом, робити пікніки.
- Відвідування родичами у будь-який час. Немає ніяких заборон чи обмежень. Також у будинку для літніх людей існують різні формати проживання, наприклад, можна брати пенсіонерів додому на вихідні, практикувати часткове проживання або заселяти родичів лише на якийсь час, наприклад, поки ви у відпустці чи у відрядженні.
Завдяки цим факторам, літня людина не відчуває самотності та ізольованності. Вона дійсно може насолоджуватися віком, коли не треба працювати чи навантажувати себе побутом.
Умови проживання у пансіонаті для літніх людей
У геріатричному центрі "Родной Дом" також високі стандарти комфорту та обслуговування завдяки таким пунктам:
- номери з можливістю заселення по 1-4 людини;
- у кімнатах функціональні ліжка, інтернет, телевізори, окремі сан.вузли;
- дієтичне харчування 4 або 5 разів на день з урахуванням рекомендацій для пацієнта;
- повноцінний догляд, прибирання, допомога з гігієнічними процедурами;
- можливість реабілітації, послуги хоспісу, підключення вузьких спеціалістів;
- щоденний огляд лікарем, забір аналізів, контроль прийому ліків.
Також у пансіонаті є послуга трансферу, які актуальні навіть для лежачих та паралізованих пацієнтів.