Великодні традиції українців

Є два релігійні свята, які мають значний вплив на всіх, незалежно від того на скільки людина віруюча: Різдво і Великдень. В першому випадку в наше життя поступово увійшла традиція адвент календарів та дарування подарунків дітям, а також відроджується традиція колядування. Ще в 60-х роках ХХ ст. колядування та щедрування гурту українських митців на чолі з Аллою Горською було своєрідним актом протесту проти системи та спробою відродити свою самобутність. Про це можна почитати в книгах Радомира Мокрика "Бунт проти імперії" та Олексія Зарецького "Алла Горська. Мисткиня у просторі тоталітаризму".

В другому випадку, традиції пекти паски, робити крашанки і писати писанки теж відроджуються з року в рік. Найцікавішою є традиція писати писанки – писанкарство. І хоча за радянських часів її описували етнографи як зниклу традицію, вона досить успішно дійшла до наших днів. Це дуже творчий та майже магічний процес, коли за допомогою воску, писачка та барвників шкарлупка яйця перетворюється на шедевр народного мистецтва. Виникають символи, які мають принести їх творцям добробут і здоров'я, мир та спокій, кохання та порозуміння, перемогу та всілякі гаразди.

Яйце символічно означає життя, тому наші предки вірили в його магічну силу і наповнювали його ще символами сонця, води, тварин та рослин, які мали додати ще більше життєдайної енергії на прийдешній рік.

Декоративні яйця виготовлялись з глини або дерева і прикрашались орнаментами. Так, найстаріші писанки, які збереглися – зроблені з глини. Та зараз майстрині пишуть на видутих курячих яйцях. Пуста шкаралупка може дуже довго зберігатись і таке яйце стає ще й арт об'єктом.

В Коломиї є цілий музей писанки. А в Софії Київській щороку відбувається фестиваль писанкарства, де художниці з усієї України демонструють свої роботи. Тим часом двір Софії перетворюється на неймовірний виставковий простір. Фестивалі писанок проходять і в інших містах, таких к Львів та Ужгород.

Та не обов'язково бути майстринею писанкарства чи художником, щоб створювати свої писанки. Створити писанки в приємній компанії, з усіма необхідними матеріалами, розповіддю про значення символіки та детальним поясненням всім етапів роботи можна відвідавши майстер-клас в затишній атмосфері київської арт-студії "Ліхтарик".

Крім того, майстер-клас з писанкарства може стати прекрасним способом провести творчий корпоратив або тімбілдінг. Тут поєднуються одночасно робота в команді, творчість та знайомство з українськими великодніми традиціями.