Майбутній концерт лякає Вас до мурашок? Це звичне діло, особливо в житті музиканта, кажуть в музичній школі "Yolo" yolomusic.com.ua. "Саме ми є експертами, адже часто організовуємо творчі вечори, професійні концерти. Та й узагалі доводиться періодично заспокоювати дітей, котрі вперше стикаються з публічною грою перед викладачем". Далі ми дамо кілька порад, щоб уникнути цих неприємностей.
Усі наші студенти що займаються у нас музикою, майже гарантовано, хоча б раз виступатимуть протягом своєї музичної кар'єри перед публікою. Ці виступи можуть бути формальними чи неофіційними — вони можуть відбуватися в великому залі перед численною аудиторією чи в сімейному колі перед кількома родичами чи друзями. Великі чи маленькі, виступи можуть бути страшними, особливо коли ви новачок у світі музики. У цьому пості ми розглянемо деякі поради, які допоможуть вам успішно підготуватися до формального концерту, але деякі з цих рекомендацій можуть бути корисними й для неформальних виступів. Cтрес — це факт життя. Більшість музикантів стикалися з ним хоча б один раз, і багато з них відчувають тривогу виступу навіть після численних років гри на інструменті. Однак є ряд речей, які ви можете зробити для підготовки. І підготовка безумовно допоможе трошки зняти стрес! Читайте далі!
1. Ознайомтесь з місцем виступу перед концертом
Кожне приміщення трошки відрізняється за звучанням. Важливо практикувати у місці вашого виступу, щоб ви не були здивовані різними особливостями концертного залу: світло, зайві звуки, простір... будь-що! Визначте, де ви будете стояти/сидіти. Чи не надто яскраве світло? Яке джерело світла? Чи виглядає сцена дуже гарячою або холодною? Як звучить ваш інструмент в цьому просторі? Чим більший зал, тим голосніше вам, ймовірно, потрібно грати, якщо не використовуються мікрофони. Якщо ви піаніст або той, хто гратиме на інструменті, що надається концертним майданчиком, випробуйте його. Як налагоджений звук? Педалі далеко від вас, чи як ви звикли? Як ви розмістите лаву? Навіть корисно випробувати вхід на сцену, щоб ви знали, що робити в день події. Якщо ви не можете відвідати місце перед днем концерту, впевніться, що встигнете прибути заздалегідь в день концерту, щоб пройти кілька з цих етапів перед виступом.
2. Протестуйте усе до дрібниць
Ви будете грати з пам'яті? Ви стоїте чи сидите під час виступу? Прийміть ці рішення заздалегідь і тренуйтеся відповідно! Якщо ви плануєте виступати стоячи та зазвичай сидите під час тренувань, або навпаки, не забувайте змінити це під час тренувань. Як ви будете стояти або сидіти — що ви будете робити з ногами? Якщо ви співак, як ви розмістите руки? Який ви будете використовувати вираз обличчя? Якщо ви використовуєте ноти, чи потрібно комусь перегортати ваші сторінки? Чи існує обов'язковий дрес-код? Я знаю, що мав проблеми із тим, щоб вчасно не визначитися, що я буду вдягати й вирушив в пошуках чогось відповідного за день чи два до події. Корисно, якщо ви заздалегідь знаєте, що вам потрібно. Заздалегідь запитайте у вчителів їх рекомендації або вимоги. Подумайте про всі частини вашого вбрання: взуття, штани, шкарпетки, панчохи, плаття, сорочка, куртка, краватка... ви носитимете окуляри чи контактні лінзи? Як ви будете укладати волосся, щоб воно вам не заважало? Якщо ви плануєте взути взуття, яке може відрізнятися від вашого звичайного, гарна ідея тренуватися в ньому... особливо, якщо це підбори. Піаністи використовують свої ноги для гри на педалях, і я знаю з власного досвіду, що техніка відрізняється, коли ти взута на підборах. Чи заважають ваші рукави грі на інструменті? Чи є ваша куртка надто тісною, щоб правильно дихати, коли її застебнуто? Особливо якщо ви новачок у виступах, намагайтеся врахувати все, що може Вас турбувати, щоб це в майбутньому не збило з пантелику дрібницями. Одягайте ваш концертний наряд під час тренувань — чи легко рухатися в цьому платті? Які враження ви отримуєте від цих штанів, сидячи?
3. Тренуйтеся виступати від початку до кінця
Однією з найбільших різниць між тренуванням і виступом є необхідність грати цілу композицію без перерви. Це може бути важко, особливо якщо це ваш перший раз. Важливо тренувати повний виступ і робити все можливе, щоб не зупинятися. Дайте члену сім'ї або другові послухати вас і тренуйтеся виконувати всю композицію так, як ви плануєте робити це під час виступу. Ви навіть можете потренувати вихід та поклін перед і після гри, щоб бути впевненими, що не забудете нічого і це виглядатиме природно. Уклін може бути важким елементом — багато вчителів дуже пристрасні щодо того, як правильно кланятися, тому, якщо ви не впевнені, не соромтеся запитати! Як ви будете обходитися з інструментом і/або нотами під час поклону? А волоссям чи руками? Вираз обличчя? Зоровий контакт із глядачем? Хоча ці деталі можуть здатися незначними, вони можуть перехоплювати подих, коли ви перед іншими людьми. Саме тому важливо ретельно все обдумати та тренувати це заздалегідь та часто, щоб етикет виступів став для вас другою натурою. Чим більше ви тренуєтеся, тим легше буде!
4. Підготуйте все, що вам потрібно в ніч перед концертом
Мало що додає більше стресу, ніж неможливість знайти потрібне і запізнитися на виступ. Це один з найпростіших способів знизити тривожність перед концертом — знайти та підготувати усе, що вам знадобиться для виступу, за ніч перед подією. І я справді маю на увазі ВСЕ! Знайдіть свою музику, свій інструмент, будь-які аксесуари для інструменту (трості, палички для барабанів, медіатори для гітари... будь-що, що вам може знадобитися), носові хустини, бальзам для губ, пляшку води, взуття, одяг, макіяж, засоби для волосся (шпилька, гумка, щітки, гумки тощо), чашку, куртку, краватку... ви будете носити окуляри чи контактні лінзи? Вираз обличчя? Контакт з аудиторією? Якщо ви дотримуєтеся цих рекомендацій, коли час виступу настане, ви будете готові й не будете панікувати! Надіюся, що ці поради дадуть вам впевненість, щоб позбутися тривоги. В концерті все одно можуть трапитися події, які неможливо запланувати чи підготовитися (ось і вам живий виступ!), але якщо ви зробите все можливе перед тим, як виступити, ймовірність того, що ваш виступ відбудеться добре, значно зросте. Зберігайте спокій і грайте впевнено та натхненно!